Naujienų srautas

Kultūra2019.11.26 16:45

2019 Lietuvos kultūros sostinėje – meno šventė ir pasaulinės muzikos žvaigždės

LRT.lt 2019.11.26 16:45

Jau šiandien Rokiškyje prasideda penkias dienas truksianti meno šventė – XII „Rokiškio klasikinės muzikos festivalis“. Lapkričio 26–30 dienomis 2019 metų Lietuvos kultūros sostinėje Rokiškyje vyks XII tarptautinis „Rokiškio klasikinės muzikos festivalis”, kuriame svečiuosis ryškios klasikinės muzikos pasaulio žvaigždės iš Lietuvos, Ukrainos, Bulgarijos, Prancūzijos ir net Pietų Korėjos, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Organizuojamas dviejų seserų muzikančių – Prancūzijoje gyvenančios smuikininkės Justinos Zajančauskaitės ir Lietuvoje kuriančios pianistės Simonos Zajančauskaitės, festivalis šiais metais jau dvyliktasis. Kaip augantis vaikas, jis kasmet yra kitoks savo branda, taurumu, programa, įkvėpimu. Nors seserys gyvena toli nuo gimtojo Rokiškio ir sėkmingai vysto savo karjeras Lietuvoje ir užsienyje, kasmet rengia šį įvairius menus pristatantį festivalį savo gimtąjame mieste. „Lyg įaugęs į odą, jis suteikia mums begalinį džiaugsmą dalintis, kurti, nelaukiant pasveikinimų ar pagražinimų, būti priimtas toks, koks yra: su nuostabiais artistais, tikrais kūrėjais, savo meno tarnais, puoselėtojais, mylėtojais“, – sako festivalio meno vadovė Justina Zajančauskaitė.

Kasmet į Rokiškį organizatoriai kviečia aukščiausios prabos menininkus: muzikantus, dailininkus, rašytojus. „Festivalis – tai yra mūsų vertybės, mūsų tikėjimas ir mūsų stiprybė“, – sako J. Zajančauskaitė.

Operos žvaigždė ir kas atspės kiek stygų?

„Šiemet norėtųsi išskirti visus koncertus, nes kiekvienas jų - ypatingas ir ryškus!“, – sako festivalio organizatorė, pianistė Simona Zajančauskaitė. Lapkričio 26 d. atidarymo koncerte girdėsite projektą „Folkloro džiazas“ – lietuviškos liaudies dainos džiaze ir klasikoje – tai projektas, jungiantis tris svarbiausias Lietuvos muzikos tradicijas: liaudies dainas, klasikinę muziką ir džiazą. Programa, sudaryta iš 12 dainų, pristatys penkių Lietuvos etnografinių regionų – Aukštaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos liaudies muziką.

Dainos-improvizacijos bus atliekamos derinant klasikinės muzikos ir džiazo stilius bei formas. Specialiai šiam projektui sukurtos džiazo pianisto Leonido Mieldažio aranžuotės ir improvizacijos, išlaikant originalią dainų prasminę formą bei harmoniją. skleisis spontaniška ir subtili muzikos interpretacija. Ją kurs vieni ryškiausių naujosios kartos Lietuvos muzikų: smuikininkė Dalia Dėdinskaitė, violončelininkas Gleb Pyšniak, vokalistė Ugnė Bakanauskaitė ir akordeonininkas Tadas Motiečius.

Lapkričio 27 d. vakare- ypatingi svečiai! Savo vokaliniu ir muzikiniu meistriškumu bulgarų pianistės Elitsos Dessevos ir rusų boso –baritono, Paryžiaus Bastilijos operos teatro kylančios žvaigždės Mikhail Timoshenko duetas sužavi kiekvieną – tiek pirmą kartą juos girdintį muzikos mylėtoją, tiek pasaulinio garso žiuri narius didžiausiuose Europos konkursuose.

2017 m. kartu muzikuoti pradėjęs duetas buvo iškart pastebėtas ir jau kitais metais jie buvo apdovanoti I premija tarptautiniame kamerinės muzikos konkurse „Franz Schubert ir modernioji muzika“ Grace, I premija - „Hugo Wolf Academy“ tarptautiniame Lied konkurse Štutgarte, II premija ir publikos simpatijų prizas tarptautiniame Schubert Lied-Duo konkurse Dortmunde.

2019 m. – trečioji vieta ir „Yamaha“ premija tarptautiniame kamerinės muzikos konkurse Lione. Duetas taip pat sulaukė pasaulinio garso žiuri pripažinimo 2019 m. rugsėjo mėn. Wigmore Hall tarptautiniame dainų konkurse Londone, kur jie buvo apdovanoti pirmosios premijos laurais.

Profesionalūs, nepaprastai išraiškingi, charizmatiški ir ypatingomis interpretacijomis žavintys Desseva ir Timoshenko pirmą kartą atvyksta į Lietuvą ir „Rokiškio klasikinės muzikos festivalis“ nepaprastai džiaugiasi galėdamas pristatyti šiuos Europos muzikines scenas užkariaujančius atlikėjus, dėl kurių koncertų šiuo metu varžosi daugybė Europos koncertinių įstaigų.

Lapkričio 28 išgirsime daug stygų! Gros styginių kvartetas iš Prancūzijos „Elysee” ir Baltijos gitarų kvartetas. Atrodo, šiuos instrumentus jungia vienas pagrindinis dalykas – stygos, tačiau kaip skirtingai jie visi skamba ir kokia skirtinga gali būti programa!

Lapkričio 29 dienos vakarą, 2019 m. Lietuvos Kultūros sostinės uždarymą vainikuos labai romantiškas vakaras, kuriame grieš styginių kvartetas iš Prancūzijos „Elysee” (jo primarijė yra smuikininkė Justina Zajančauskaitė) ir fortepijonu skambins Simona Zajančauskaitė. Skambės ypatingi, romantizmo epochos perlais vadinami opusai!

Koncertus ves Vilniaus, o dabar ir Rokiškio publikai puikiai pažįstama Justė Jankauskaitė, kurios užburiančiu balsu ištarti žodžiai „Labas vakaras, mieloji publika” pakeri kiekvieną!

Grafikos meno perlas

„Be galo džiaugiamės šių metų grafikos paroda ir atvyksiančia autore Daiva Kairevičiūte. Menininkės darbai- kiekvienas jų lyg nušlifuotas deimantas, į kurį žiūrėti norisi iš visų kampų!“, – sako organizatoriai. Autorės darbais papuošti ir šių metų festivalio plakatai ir grafika, „Kairevičiūtės aktuose moters figūros – tarsi ištrūkusios iš šio pasaulio ir pakibusios juodame eteryje, lyg jūrų žolės, besiplaikstančios dvasinio laiko srovėje. Menininkės grafikoje jos vaizduojama moteris panaši į raganą, burtininkę. Ji nedangsto savo kūniškumo, o yra į jį sugrįžusi kaip į savo esmės įsčias, atvira sau. Ji stebi, kaip joje varžosi vidinė gamta.“ (šaltinis www.slapeliumuziejus.lt).

Ypatingai laukiame ir susitikimo su rašytoja Aldona Ruseckaite! Rašytoja, poetė, prozininkė, muziejininkė, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureate Aldona Ruseckaitė – 15-os įvairių žanrų autorinių knygų autorė, taip pat sudariusi ir parengusi spaudai keliolika kitų leidinių, kurių didžioji dalis skirta Maironio lietuvių literatūros muziejaus istorijai, paties dainiaus gyvenimui ir kūrybai (aštuonių sąsiuvinių serija „Neskelbti Maironio rankraščiai“, 155-osios dainiaus gimimo metinėms pasirodė vizualus leidinys „Maironio sodas“).

Paminėtini ir leidiniai apie Petrą Babicką ir Miltoną Starkų. Turėdama didelę muziejininkės patirtį, pati kurdama poeziją ir prozą, autorė parašė keletą populiarių biografinių romanų („Šešėlis JMM. Maironio gyvenimo meniniai biografiniai etiudai“, 2012 (tiražas buvo tris kartus papildytas); 2016 – pakartotinis tiražas; „Žemaitės paslaptis“, 2015; „Dūžtančios formos. Romanas apie Vytautą Mačernį“, 2017; „Padai pilni vinių.

Romanas apie Salomėją Nėrį, 2019). Galima pasidžiaugti, kad neseniai pasirodęs naujasis rašytojos romanas iš knygynų ir bibliotekų lentynų šluote šluojamas visoje Lietuvoje. Susitikimo metu girdėsime ir skambantį naująjį bibliotekos pianiną! Juo skambins pianistas Jonas Benjaminas Balsys ( garsiojo kompozitoriaus E. Balsio vaikaitis) ir iš Pandėlio kilusi pianistė, tarptautinių konkursų laureatė Viktorija Vorobjovaitė. Abu pianistai šiuo metu mokosi nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje.

Jaunieji klausytojai ir edukacija

„Rokiškio klasikinės muzikos festivalis” didelį dėmesį skiria edukacijai. Kasmet rengiami skirtingas meno šakas pristatantys koncertai ne tik Rokiškio kultūros centre, bet ir rajono darželiuose, vaikų globos namuose. Šiais metais pristatomi du edukaciniai koncertai – apie muzikos instrumentus, garso išgavimo būdus ir poetus, dailininkus ir kompozitorius žavėjusius metų laikus papasakos Čiurlionio styginių kvartetas, o pagal Sigito Gedos poeziją (iš knygos „Baltoji varnelė“ ir kitų rinkinių) bei Vytauto Kernagio muziką sukurtą šokio spektaklį „Niekelis“ šoks Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos baleto specializacijos 1-4 klasių mokiniai.

Svarbiausia spektaklio tema – patyčios: kaip ir kodėl jos gimsta, kaip ir kodėl jos žeidžia vaikus, kaip ir kodėl būtina su šiuo reiškiniu kovoti. Šiais metais festivalio naujiena – meistriškumo kursai jauniesiems stygininkams. Styginių kvarteto „Élysée“ nariai – Justina Zajančauskaitė, Eunjoo Lee, Andrei Malakhov ir Igor Kiritchenko - dalinsis profesine patirtimi su Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos jaunaisiais smuikininkais ir violončelininkais, o pedagogines subtilybes atskleis mokyklos mokytojams.

Ištikimų rėmėjų dėka visi festivalio renginiai nemokami, o projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. „Mes labai laukiame koncertų ir festivalio, ypač laukiame susitikimo su klausytojais ir žiūrovais! Galbūt tai ir yra toji paslaptis, kad vieni kitų labai pasiilgstame ir šie susitikimai mums tampa labai labai svarbūs, prasmingi ir reikalingi!, – pokalbį baigia J. Zajančauskaitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi