Kultūra

2019.11.26 19:27

Mūza Rubackytė: per dažnai tapatiname moteris su šypsena, linksmybėmis ir mažomis rankutėmis

LRT Klasikos laida „Muzikinis pastišas“, LRT.lt2019.11.26 19:27

„Jei sakome, kad klasika buvo vakar, tai viskas buvo vakar. Ir Balzakas, ir Tolstojus, ir Šekspyras... Ar mes turime pamiršti, kas sukurta vakar? Juk nesame daržovės, augančios ant baltos vatos gabalėlio. Turime šaknis. O be literatūros, teatro, muzikos ir meno apskritai mes prarasime ne tik žmogaus, bet ir šalies tapatybę“, – sako Lietuvos pianistė Mūza Rubackytė.

Moterys, paneigiančios stereotipus

„Mes per dažnai tapatiname moteris su elegancija, švelnumu, pasilinksminimu, šypsena ir mažomis rankutėmis“, – sako pianistė Mūza Rubackytė, kalbėdama apie vis dar išgirstamą nuomonę, esą kai kurie instrumentai, pavyzdžiui, fortepijonas – vyriški.

Pasak pianistės, šiais laikais taip mąstyti nederėtų, mat aplink – stereotipus paneigiantys pavyzdžiai: „Turime tokių visapusiškų moterų! Kai kurios net tampa šalies prezidentėmis. Kai sakome, kad fortepijonas – moteriškas instrumentas, tik parodome įprotį dalyti pasaulį į dvi puses – vyrišką ir moterišką.“

M. Rubackytė teigia besidžiaugianti, kad Šiaurės šalyse moterys itin aktyvios – ir politikoje, ir versle, ir kūryboje.

Kiek minučių grojate?

„Esu keliaujanti pianistė, tad gyvenime girdėjau daugybę įvairių klausimų“, – tikina M. Rubackytė, prisimindama, kaip pati sako, anekdotišką situaciją.

„Kartais į užkulisius ateina žmonės, o kartą vienas jų man ir sako – jūs taip gerai grojate fortepijonu, o ką apskritai veikiate gyvenime? Manau, kad tai – dažnas klausimas muzikanto gyvenime. Dar vienas mane visuomet šokiruojantis klausimas – kiek minučių per dieną grojate? Tada atsakau – aš dirbu tiek pat, kiek jūs – visą darbo dieną“, – nuotykingas situacijas prisimena pianistė.

O kalbant rimčiau, kaip teigia M. Rubackytė, fortepijonas yra tarsi orkestras: „Kartais žmonės nežino, ar norėtų ir ar vertėtų eiti į fortepijono muzikos koncertą. Todėl turiu pasakyti, kad mūsų partitūra, ta medžiaga, iš kur semiamės žinių ir grojimo, – ji parašyta orkestrui. Mes grojame daugiabalsę muziką. Vienas instrumentas paprastai gali groti tik vieną melodiją, o mes fortepijonu galime groti kaip ištisas orkestras.“

Žmonės – ne daržovės

Pasak M. Rubackytės, žmonės, teigiantys, kad klasikinė muzika – pasenęs reikalas, tokia fraze į vakarykštę dieną nustumia viską, kas sukurta.

„Jei sakome, kad klasika buvo vakar, tai viskas buvo vakar. Ir Balzakas, ir Tolstojus, ir Šekspyras... Ar mes turime pamiršti, kas sukurta vakar? Juk nesame daržovės, augančios ant baltos vatos gabalėlio. Turime šaknis. O be literatūros, teatro, muzikos ir meno apskritai mes prarasime ne tik žmogaus, bet ir šalies tapatybę. Visa, kas yra dvasinis gyvenimas, o menas ir yra dvasinis gyvenimas, žmogui teikia labai daug džiaugsmo. Praktikuodami menus, galime būti laimingesni“, – tikina garsi pianistė.