Naujienų srautas

Kultūra2019.11.25 14:20

Vienoje triumfavo jaunieji lietuvių pianistai – griaudėjančios ovacijos ir didieji prizai

Jolita Skinulytė 2019.11.25 14:20

Klasikinės muzikos sotinėje Vienoje vykusiame tarptautiniame jaunųjų pianistų ir kamerinių ansamblių konkurse „Edelweiss“ daugiausia Gran prix susišlavė jaunieji lietuvių pianistai. Konkurse dalyvavo daugiau nei 130 vaikų ir jaunimo net iš 16 pasaulio šalių.

Griaudėjančias ovacijas Vienos fortepijonų galerijos Imperatoriškoje salėje (Kaisersaal) šįmet išgirdo 13-metis Matas Stabingis iš Plungės, konkurso Gala koncerte atlikęs Ferenco Liszto „Vengrų rapsodiją“. Absoliutus tarptautinės žiuri komisijos favoritas neabejotinai pelnė ir publikos susižavėjimą. Po apdovanojimų ceremonijos paklaustas, ar girdėjo gausius aplodismentus, vaikinas tik šypsojosi. Matas fortepijono paslapčių mokosi Plungės M. Oginskio meno mokykloje pas mokytoją Jūratę Jonauskienę.

Gran prix taip pat pelnė Emilis Šarinskas besimokantis Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje pas mokytoją Aleksandrą Žvirblytę, Lėjos Danielės ir Ugnės Česnaitės duetas iš B. Dvariono muzikos mokyklos (mokytojos Raimonda Tallat-Kelpšaitė ir Jūratė Danielienė), devynmetė Klėja Kašubaitė, šiuo metu gyvenanti ir besimokanti Kijeve, Ukrainoje, V.S. Kosenko muzikos mokykloje (mokytoja Viktorija Diubenko). Du Gran prix iškeliavo į Rusiją, juos pelnė vienuolikametis Khen Nikita ir keturiolikametė Lina Endeladze iš Rostovo. Vienas aukščiausias apdovanojimas atiteko vienai jauniausiųjų konkurso dalyvių septynmetei Sonai Tamurai iš Austrijos, įsiklausiusiai į festivalio dedikaciją ir atlikusiai Elenos Laumenskienės kūrinį „Scherzino“. Jauniausiems konkurso dalyviams atvykusiems iš Vokietijos konkurso metu tebuvo 5-eri, vyriausiam dalyviui iš Kinijos – 22-eji.

Šįmet festivalis buvo dedikuotas pasaulio lietuvių metams paminėti, kuriais LR sprendimu paskelbti 2019-ieji. „Todėl labai džiaugiamės, kad būtent šiame festivalyje dalyvavo lietuviai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš lietuvių bendruomenių kitose šalyse, tai yra Jungtinės Karalystės ir Ukrainos“, - sakė Austrijos lietuvių bendruomenės valdybos narė, muzikos mokytoja, konkurso siela, sumanytoja ir koordinatorė Lina Grigaitienė.

Tai jau buvo trečiasis tarptautinis konkursas „Edelweiss“. Mintis jį rengti prieš keletą metų kilo L. Grigaitienei ir Kauno krašto fortepijono mokytojų draugijos pirmininkei Rasai Derbutienei. Šįmet konkursas išsiplėtė ir kartu buvo surengtas festivalis. Festivalyje dalyvavo įvairaus amžiaus vaikai, jaunimas ir jau profesionalūs atlikėjai ir duetai, įvyko keturi koncertai, festivalio pasirodymai nėra vertinami.

Šventinį festivalio vakaro koncertą pradėjo 2017-ųjų konkurso „Edelweiss“ laureatė Elžbieta Liepa Dvarionaitė, atlikusi savo senelio Balio Dvariono kūrinį. „Po to, kai išvykau iš Lietuvos, grodama išgyvenu ypatingus jausmus ir norisi groti tik lietuvių kompozitorių kūrinius“, - paklausta, kaip jaučiasi grodama savo senelio kūrinius, sakė šiuo metu Vienoje studijuojanti E.L. Dvarionaitė. Festivalio atidarymo koncerte taip pat grojo muzikantai iš Bolivijos, Japonijos, Omano, Azerbaidžiano.

„Konkursas auga ir stiprėja, šįmet jame dalyvauja muzikantai net iš 16 šalių, įskaitant net ir tokias, atrodytų, nemuzikalias, kaip Omanas“, - savo padėkos kalboje sakė žiuri pirmininkas Baku Muzikos akademijos docentas, Antalijos valstybinės konservatorijos lektorius, doc. dr. Samiras Mirzoevas. Be jo, komisijoje dirbo R. Derbutienė, Lietuvos teatro ir muzikos akademijos bei Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos lektorė, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokytoja-ekspertė dr. Gabrielė Kondrotaitė, fortepijono mokytoja, knygos „Hello, Piano“ bendraautorė doc. Irina Mints iš Vokietijos, pianistė, Vienos muzikos ir vaizduojamųjų menų universiteto lektorė Veronika Kopjova, pianistė, fortepijono mokytoja, Zalcburgo „Musikum“ akomponistė Eglė Kirkaitė ir birbynininkas Irmantas Andriūnas.

Tarptautinį konkursą ir festivalį „Edelweiss“ savanoriškomis pastangomis organizuoja Austrijos lietuvių bendruomenė, Kauno 1-oji muzikos mokykla, Kauno krašto fortepijono mokytojų draugija, svaria pagalba prisideda ir Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokykla. Renginį rėmė Lietuvos ambasada Austrijoje, Užsienio reikalų ministerija ir programa „Globali Lietuva“.

„Edelweiss“ tik vienas iš daugelio Austrijos lietuvių bendruomenės įgyvendinamų meno ir muzikos projektų. Šįmet pirmąkart Vienoje surengtas festivalis LT.art, kuriuo siekiama pristatyti jaunuosius lietuvių menininkus ir jų darbus, sukurti platformą keistis patirtimi ir megztis bendradarbiavimui. Šiais metais festivalis LT.art buvo dedikuotas Pasaulio lietuvių metams paminėti ir šįmet mirusiam lietuvių menininkui, avangardistui, režisieriui Jonui Mekui atminti. Festivalyje menininkai kalbėjo apie adaptaciją, kitų metų festivalio tema – tapatybė, jis planuojamas 2020-ųjų kovą.

2018-aisiais gimė unikalus projektas Trio.lt, kurį subūrė talentinga pianistė Veronika Kopjova, prie jos prisijungė smuikininkė Simona Venclovaitė ir birbynininkas Irmantas Andriūnas. Trio.lt projektą puikiai įvertino ir parėmė Lietuvos Kultūros taryba. Trio koncertai vyko Austrijoje ir Vokietijoje. Šiuo projektu siekta pristatyti unikalų tradicinį lietuvių pučiamąjį instrumentą birbynę, jo unikalų skambesį ir netikėtą dermę trio sudėtyje su smuiku ir fortepijonu.

„Viso šio savanoriško ir niekaip neapmokamo darbo tikslas – pristatyti mūsų lietuvių kultūrą. Todėl labai džiaugiamės girdėdami konkurse atliekamus lietuvių kompozitorių kūrinius. Tai didžiausia dovana, kurią galėjote mums skirti“, – konkurso „Edelweiss“ atidarymo ceremonijoje kalbėjo J. Skinulytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi