Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Lietuviai „world music“ žanrą pristato pasauliui

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Turbūt visi muzikos klausytojai, daugiau besidomintys įvairių šalių kūryba, yra susidūrę su terminu „pasaulio muzika“ (world music). Rytų Europoje tokie pasirodymai vis dar yra naujiena. Tai pakeisti žada organizacija „Gera muzika gyvai, rašoma pranešime spaudai.

Turbūt visi muzikos klausytojai, daugiau besidomintys įvairių šalių kūryba, yra susidūrę su terminu „pasaulio muzika“ (world music). Rytų Europoje tokie pasirodymai vis dar yra naujiena. Tai pakeisti žada organizacija „Gera muzika gyvai, rašoma pranešime spaudai.

Ne pelno siekianti organizacija „Gera muzika gyvai“ Lietuvoje sėkmingai vykdo savo misiją – mūsų šalies gyventojus supažindina su world music žanru bent kartą per mėnesį pristatydama profesionalių ir autentiškų atlikėjų iš įvairiausių pasaulio kampelių koncertus. Surengusi per porą šimtų pasirodymų Lietuvoje bei įgijusi naudingos patirties, organizacija praplėtė savo tikslus įkurdama „One Root Music“, kuri šį žanrą pristatys ir kitoms Rytų Europos šalims.

Pats world music terminas, Vakaruose pradėjęs plisti XX a. antroje pusėje, dabar dažnai yra naudojamas apibūdinant įvairiausių pasaulio tautų (paprastai ne Europos ir JAV) etninę (liaudies) muziką. Taip pat juo yra įvardijama ir Vakarų pasaulio atlikėjų kūryba, kurioje gausu rytietiškų, egzotiškų motyvų, bei kiti muzikos stiliai, apimantys neįprastą skambesį ir instrumentus.

„One Root Music“ kuruojami projektai „MaLituanie“ ir Solo & Indrė jau buvo pastebėti pasaulinėje world music rinkoje bei susilaukė pripažinimo. Solo & Indrė daina „Damma“ (liet. „Gervė“) laimėjo pirmąją vietą „World Music Network“ grupių konkurse. Greit po šio įvertinimo kora instrumentu grojančio senegaliečio Solo Cissokho ir lietuvės kanklininkės Indrės Jurgelevičiūtės duetas  sulaukė spaudos dėmesio – apie juos straipsnius rašė „Songlines“ bei „fRoots“ muzikos žurnalai, albumo dainas leidžia Niujorko, Vakarų Europos, Vakarų Afrikos ir net Australijos radijo stotys.  O „Spin the Globe“ world music radijas jų dainą atrinko į kompaktinį diską tarp dešimties geriausių pasaulio muzikos kūrinių.

Malio ir Lietuvos muzikos tradicijas apjungiantis projektas „MaLituanie“ buvo garbingai pakviestas gyvam koncertui ir interviu į BBC 3 radiją Londone bei „Petworth“ festivalį.

Netikėtas „MaLituanie“ projektas gimė susibūrus penkiems skirtingų patirčių ir tradicijų muzikantams, kurie per keturias dienas įrašė daugiau nei trisdešimt kūrinių, iš kurių trylika buvo atrinkti į albumą. Įdomiausia, kad kūriniai buvo atliekami po vieną kartą ir iš anksto nesitarus, o kaip vėliau paaiškėjo, net nemokėdami bendros kalbos atlikėjai dainavo apie tuos pačius dalykus.

Būtent per tokius ypatingus skirtingų kultūrų muzikinius pasikalbėjimus gimsta „One Root Music“ projektai. Ateityje yra numatyta įrašyti naujus projektus: „Huun Huur Tu“ (Tuvos Respublika) drauge su „Etran Finatawa“ (Nigeris) bei  Mighty Mo Rogers (JAV) su Baba Sissoko (Malis) ir Luca Giordano (Italija).

Lapkričio mėnesio pradžioje „One Root Music“ surengs pirmąjį koncertą Rygoje, kurio metu bus pristatyta grupė „Huun-Huur-Tu“ iš Tuvos Respublikos.

Organizacija ateityje žada vis dažniau Rytų Europos muzikos klausytojus supažindinti su world music atlikėjais ir įrašyti naujus skirtingų kultūrų muzikinius pašnekesius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi