Kultūra

2019.11.22 22:10

Įvyko kontroversiškai vertinamo spektaklio „Mūsiškiai“ premjera, ją stebėjo ir Vanagaitė

Arneta Matuzevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.22 22:10

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre įvyko spektaklio „Mūsiškiai“ premjera. Ją stebėjo ir prieštaringai vertinamos knygos apie holokaustą, pagal kurią sukurta pjesė, autorė Rūta Vanagaitė.

Lenkų dramaturgas Michalas Valčakas pjesę „Mūsiškiai“ sukūrė pagal R. Vanagaitės to paties pavadinimo knygą, ją Panevėžyje statyti ėmėsi režisierius Artūras Areima. Prieštaringai vertinamos knygos apie Holokaustą Lietuvoje interpretacija scenoje, tik prasidėjus repeticijoms, kėlė nepasitenkinimą ir susiskaldymą teatre bei meno taryboje. Siekta, kad spektaklis nebūtų statomas, esą jis kurstys nesantaiką tarp lietuvių ir žydų.

„Visuomenės, žiniasklaidos tam tikro spaudimo, padidinto dėmesio, faktas, kad tikėjomės. Nesam visiškai naivūs. Tikėjomės didesnio palaikymo iš paties teatro kolektyvo, teatro administracijos, teatro meno tarybos. Baisiausia buvo perlipti žmonių ribotumą, o dabar jau praktiškai niekas nebebaisu“, – sako meno vadovas Andrius Jevsejevas

Ruošiantis premjerai, Leonas Blėdis atsistatydino iš teatro vadovo pareigų, laikinai juo paskirtas Antanas Venckus. Šis rinks savo komandą, o dabartinis meno vadovas pareiškė besitraukiantis iš pareigų.

„Tikimės, kad dabar laikinajam vadovui, paskui naujam nuolatiniam vadovui – ar naujam, ar tam pačiam, nežinau – kad jis nenumarins šito darbo, nes įdėta labai daug energijos, labai daug entuziazmo. Ne tik mano, tiek pačių aktorių, tiek trupės narių, tiek techninio personalo“, – pasakoja A. Jevsejevas.

Režisierius sako, kad spektaklis turėtų sumažinti abejingumą Holokausto temai ir skatins diskutuoti apie šios tragedijos padarinius.

„Praėjo vis dėlto nemažai metų ir reikėtų pardėti, surasti būdą, kaip reaguoti. Manau, kad šiandien menas, teatras gali tai padėti. Gali pasiūlyti tą bandymą bendrauti, svarbu neturėti išankstinės nuomonės, nusistatymo. Jeigu iškarto turėsime, tai būsime užsiblokavę ir mes nekisim, ir nekisim dar daug metų“, – tikina režisierius A. Areima.

Bilietai į premjerinius spektaklius išparduoti. Pasak besitraukiančio meno vadovo Jevsejevo, šio ir kitų spektaklių, sukurtų per jo vadovavimą, likimas priklausys nuo naujos teatro vadovybės.

Plačiau – reportaže nuo 31 min.:

Panorama. Užtarnauta pabaiga: šiandien Rasų kapinėse atgulė 1863-1864-ųjų sukilimo vadai ir dalyviai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.