Kultūra

2019.11.22 19:55

Metai, kai prasidėjo šiuolaikinės Kalėdos – pirmasis atvirukas ir Dikenso giesmė

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.11.22 19:55

Nors dar Adventas neprasidėjo, laikas pradėti galvoti apie Kalėdų sveikinimus. Pirmas pasaulyje spausdintas kalėdinis atvirukas demonstruojamas Londone, Charleso Dickenso muziejuje.

Ch. Dikenso muziejaus kuratorė atsargiai ima atviruką, spausdintą 1843 m. Jis demonstruojamas Ch. Dikenso muziejuje, o tais pačiais metais rašytojas išleido novelę „Kalėdų giesmė“, kurios veikėjo gyvenimas pasikeitė po to, kai aplankė Kalėdų dvasia. Įsigaliojus rinkos principams, rašytojas nutarė, kad knygos turės paklausą, nes bus perkamos kaip Kalėdų dovana. Ch. Dikenso „Kalėdų giesmė“ tapo neatskiriama šventinės nuotaikos dalimi.

Ch. Dikenso muziejaus kuratorius Simonas Eliotas teigia manantis, kad rašytojas kadaise ėmėsi naujos tradicijos: „Ji nebūtų įmanoma be geležinkelių, pigaus pašto, pramonės šuolio, dėl kurio knygos atpigo taip, kad buvo galima jas dovanoti. Ch. Dikensas pasirodė pačiu laiku.“

Pačiu laiku pasirodė ir atvirukai. Pirmame spausdintame atviruke vaizduojama laiminga šeima, šviečia tradicinis užrašas „Laimingų Kalėdų ir Naujųjų metų“. Pirmąjį Kalėdų atviruką sūnus išsiuntė tėvams. Iš viso buvo išspausdinta tūkstantis tokių atvirukų, o išliko – 21.

Vieną atvirukų Ch. Dikenso muziejui paskolino knygų prekiautojas iš San Francisko.

Muziejaus kuratorė Louisa Price sako, kad kalėdų atviruko idėja kilo Henry Cole`as.

H. Cole`as dalyvavo reformuojant paštą, diegiant pigią sistemą, leidusią lengviau siųsti atvirukus ir laiškus: „Ch. Dikensas ir H. Cole`as nepažinojo vienas kito, nors gyveno tuo pačiu metu. Tačiau abu sukūrė iki šiol gyvuojančią tradiciją. Tais pačiais metais buvo sukurti ir Kalėdų atvirukai, ir „Kalėdų giesmė“. Tai buvo svarbūs metai – šiuolaikinių Kalėdų pradžia.“

Kultūros diena. Pakruojo dvare atgyja Afrikos safaris, kyla kiniškos šventyklos ir spindi Kalėdų nameliai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt