Kultūra

2019.11.21 23:08

Klaipėdoje – finalinė Balsio šimtosioms gimimo metinėms skirta opera „Kelionė į Tilžę“

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.21 23:08

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras kviečia į premjerą – operą „Kelionė į Tilžę“. Vienintelės Eduardo Balsio parašytos operos ėmėsi režisierius Gytis Padegimas. Tai – jau finalinis kompozitoriaus Eduardo Balsio šimtosioms gimimo metinėms skirtas muzikinio teatro renginys iš keturiolikos, skambėjusių visoje Lietuvoje.

Dailininkės Birutės Ukrinaitės kurtų dekoracijų fone repetuojama Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro premjera - „Kelionė į Tilžę“. Tai – vienintelė kompozitoriaus Eduardo Balsio opera. Ji sukurta pagal Hermano Zudermano apysaką tuo pačiu pavadinimu.

„Kelionė į Tilžę“ turi metaforinę prasmę, tai yra kelionė į save, į savęs pažinimą, kelionė, kurioj surandi savo artimą, sako, kelionėj pažįsti žmones, pats atsiskleidi įvairiais aspektais“, – sako režisierius Gytis Padegimas.

„Kelionę į Tilžę“ Eduardas Balsys parašė jau būdamas brandaus amžiaus, 60-ies. Dirigentas Tomas Ambrozaitis atskleidžia, kad per pirmąją repeticiją orkestras ištvėrė tik valandą: ši opera - sodri muzikinė kompozicija, prie kurios turi priprasti ir ausys, ir pirštai. Specialiai šiam pastatymui kompozitorius Giedrius Kuprevičius kūrinį truputį paredagavo.

„Nuėmė tuos instrumentus, nuo kurių neskamba prasčiau, o skamba lengviau ir skaidriau. Visi žanrai meniniai sueina į vieną visumą, visi susitinka scenoje ir iš orkestro skambanti muzika ir tai, kas vyksta scenoje – juk tai yra tas stebuklas, tas momentas, kada visų žanrų atlikėjai visi susitinka ir kaip prieš premjerą būna – užverda tas katilas ir per premjerą viskas išgaruoja“, – teigia dirigentas Tomas Ambrozaitis.

Opera statyta prieš keturis dešimtmečius, tik vieną kartą, ir publikos simpatijų nesulaukė, pasak dirigento, galbūt kompozitoriaus kūrinys buvo per modernus tais laikais, o pastatymas konservatyvus. Naujojoje "Kelionės į Tilžę" versijoje režisierius Gytis Padegimas ėmėsi visų vaizdinių priemonių atskleisti atmosferą: daug vaizdo projekcijų, baleto trupės - to nebuvo numatyta Balsio kūrinyje, o Mažoji Lietuva žiūrovams atsiskleis per stilizuotus kostiumus. Tragiško meilės trikampio herojus - Indrę, Ansą ir Bušę - įkūnys net keletas solistų, iš viso scenoje su orkestru ir baleto trupe pasirodo 130 žmonių. Klaipėdiečiai į premjerą kviečiami lapkričio 22 ir 24 dienomis, o vilniečiai – gruodžio 3-ąją.

Panorama. Vienintelės Eduardo Balsio operos „Kelionė į Tilžę“ premjera – jos ėmėsi režisierius Gytis Padegimas (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt