Kultūra

2019.11.22 05:30

Lietuvos muzikantai jautėsi patekę į evakuaciją – Tel Avive griežė net bomboms krintant

Mindaugas Klusas, LRT.lt2019.11.22 05:30

Bet kokiomis aplinkybėmis, net bomboms krintant, muzika neturi liautis skambėjusi. Tokią nuostatą, lyg priesaką ar kūrybinį kredo, įgyvendino Šv. Kristoforo kamerinis orkestras Tel Avive, kai oro ataka grasino niekais paversti kolektyvo gastroles.

Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, vadinamas jaunatvišku šiuolaikinės muzikos interpretuotoju, prieš gerus metus ėmė ruoštis koncertinei kelionei į Izraelį. Juos pakvietė šios šalies muzikos kūrėjų susivienijimas – Kompozitorių lyga. Programa buvo sudaryta gana neįprastu – konkurso – būdu.

Lyga paragino savo narius rašyti kūrinius specialiai lietuvių orkestrui. Specialiai ir neakivaizdžiai – mat konkurso dalyviai negalėjo skelbti pavardės, net kompozicijų pavadinimus paliko paslaptyje.

Šv. Kristoforo meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Modestas Barkauskas iš bene 20 kūrinių gastrolėms atrinko penkis – du jau skambėjusius ir tris pasaulines premjeras. Vienas kūrinių buvo parašytas kameriniam orkestrui ir sopranui.

Izraelio publikai parengti ir du lietuviški kūriniai – Eduardo Balsio, kurio 100-metį šiemet mini Lietuva, orkestrinė poema „Jūros atspindžiai“ ir Ramintos Šerkšnytės „De profundis“.

„Tarp kūrinių atsidūrė ir išeivio iš Vilniaus Olego Bogoto kompozicija „Jeruzalės Lietuva“. Kompozitoriaus močiutė išgyveno Holokaustą. Tada autoriaus pavardės nežinojau, tačiau kažkaip sugebėjau įspėti, kad kūrinio nuotaika labai mums artima. Ir sąsajos pasitvirtino nukeliavus į Izraelį“, – LRT.lt pasakojo M. Barkauskas.

Patyrė karo akimirkų

Koncertas turėjo įvykti Buchmann-Mehta muzikos akademijoje, kamerinėje Clairmont salėje. Tačiau tos dienos rytą mieste ėmė kaukti sirenos, eismo dalyviai lipo iš transporto priemonių ir gulėsi čia pat ant grindinio. Paplūdimyje raginamu balsu prabilo garsiakalbiai.

Staiga danguje keliasdešimties kilometrų atstumu lietuviai išvydo švytinčius objektus. Vėliau paaiškėjo, kad tai buvo sunaikintų raketų liekanos. „Nesupratome, kas vyksta“, – pasakojo M. Barkauskas. Repeticijai pasirengęs orkestras jau ketino lipti į autobusą, tačiau teko grįžti atgal į viešbutį.

Visose informavimo priemonėse pasirodė Izraelio premjero galva. Paaiškėjo, kad palestiniečiai iš Gazos Ruožo į Izraelio teritoriją paleido raketų salvę. Visi tos dienos renginiai, masiniai susirinkimai, sporto varžybos buvo atšaukti. Orkestro nariai, M. Barkausko teigimu, jautėsi patekę į evakuaciją, lyg lauktų tuoj tuoj juos užgriūsiančio karo.

Ataka ir kontrabosas

Nepaisant aplinkybių, nuspręsta koncertuoti. „Būtų buvę apmaudu po metų pasirengimo ir dviejų savaičių intensyvių repeticijų atsisakyti susitikimo su klausytojais“, – sakė M. Barkauskas. Pakviesti žydų kompozitoriai, Lietuvos ambasados darbuotojai. Koncertas įvyko viešbučio konferencijų salėje. Todėl ir muzikantų apranga labiau priminė vasarišką iškylą.

Orkestras muzikavo be pultų. „Tragikomiška situacija. Orkestrantai neprisiminė atvejo, kad kada nors būtų koncertavę be pultų. O mano pultas buvo sudėtas iš septynių kėdžių, – juokėsi pašnekovas. – Neturėjome kontraboso, tad Kompozitorių lyga rūpinosi, kas jį paskolins pasirodymui. Ką padarysi – akademija tą dieną buvo uždaryta.“

Savo pasirodymą, ryžtą muzikuoti, kad ir kas dėtųsi už lango, Šv. Kristoforo kamerinis orkestras suvokė kaip taikos aktą. „Muzika bet kuriomis aplinkybėmis privalo skambėti kaip gėrio įsikūnijimas. Vis dėlto muzika ir harmonija pasaulyje yra svarbiausia“, – reiškė įsitikinimą M. Barkauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt