Naujienų srautas

Kultūra2019.11.21 16:11

Degtukų dėžutės dydžio Charlotte Bronte knygelėje už 780 tūkst. eurų – kūrybos užuomazgos

Romanas „Džeinė Eir“ ir pagal jį sukurti filmai išgarsino anglų rašytoją Charlotte Bronte. O Paryžiuje vykusiame aukcione įvertinimo sulaukė ir rašytojos paauglystės laikų miniatiūrinis rankraštis, už kurį sumokėta net 780 tūkst. eurų.

Miniatiūrinę knygelę įsigijęs Britų muziejus ją perdavė Ch. Bronte vaikystės namams, o lėšų rinkimo kampanijai vadovavo britų kino ir scenos legenda, aktorė Judi Dench.

Kultūros diena. Šių dienų konkurencijos ir lėkimo būsena – trupės „Nuepiko“ spektaklyje „Perdegimas“

Knygelė – ne ką didesnė už degtukų dėžutę. Tokias miniatiūrines knygeles Ch. Bronte rašydavo kartu su seserimis Emilija ir Ana, broliu Branveliu. Jie šias knygeles vadino „jaunų džentelmenų žurnalu“.

Išliko penkios iš šešių miniatiūrinių paauglystėje Ch. Bronte rašytų knygelių. Nuo šiol jos visos grįžo į jos vaikystės namus Havorte, vakarų Jorkšyre, kur įkurtas Ch. Bronte klebonijos muziejus. Šeimos tėvas buvo anglikonų dvasininkas.

Miniatiūrinėje knygelėje surašytos istorijos, kurių veikėjai iš „Stiklinio miesto“, išgalvoto pasaulio, gimusio Ch. Brontės brolio ir seserų vaizduotėje.

Edas Maggsas, Ch. Bronte klebonijos muziejaus atstovas, sako, kad tai nepaprasta istorija apie keistuolių šeimą, gyvenančią atokiame kaime Jorkšyre: „Ch. Bronte su artimaisiais sukūrė vaizduotės pasaulį, kurį aprašė žurnale. Veikėjus „skolindavosi“ iš savo aplinkos ir vaikiškos vaizduotės, kuri vėliau jų kūryba.“

Ch. Bronte išgarsėjo labiausiai iš visos šeimos. Tuos keturis tūkstančius žodžių ji parašė pati 1830 m., būdama 14 metų.

Rankraščių ir retų leidinių ekspertė Ariane Adeline teigia, kad knygą „Džeinė Eir“ Ch. Bronte parašė 1847 m., kai buvo perkopusi 30 metų: „Todėl šie rankraščiai – pati kūrybos pradžia, bet akivaizdu, Ch. Bronte jau žino, apie ką nori rašyti. Tai labai vertingas rankraštis, vadinamas „juvenalija“ ir rašytas, kai kūrėjos asmenybė dar tik formavosi.“

Knygelė parašyta ant labai plono popieriaus, o ekspertai spėja, kad taip buvo bandoma veiklą nulėpti nuo griežto tėvo, kuris šiems vaikų „žaidimams“ nepritarė. Po Ch. Bronte mirties 1855 m., miniatiūrinis rankraštis buvo privataus kolekcininko nuosavybė.

Kai jis buvo pateiktas aukcionui Paryžiuje, sujudo Ch. Bronte draugija ir jos garbės prezidentė, kino ir scenos legenda J. Dench, raginusi visuomenę padėti sugrąžinti mažąją knygelę į namus Jorkšyre. Ir tai įvyko. Dabar miniatiūrinis rankraštis – Britų muziejaus nuosavybė, perduota Ch. Brontės muziejui Havorte. Kaimelis turistus traukia ir tuo, kad šeimos kriptoje, šv. Mykolo ir visų angelų bažnyčioje palaidota pati rašytoja.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi