Kultūra

2019.11.21 10:27

Vilniaus Gaono žydų muziejų pasiekė unikalūs eksponatai, kurių autorius – litvakas Lasaris Segallas

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.21 10:27

Valstybinį Vilniaus Gaono žydų muziejų pasiekė unikalūs eksponatai – kiek daugiau nei pusė šimto darbų iš Brazilijos, San Paulo. Jų autorius – litvakas Lasaris Segallas. Vilniuje gimusio menininko grafikos darbai gimtinėje kartą eksponuoti prieš kelerius metus, tačiau tokia išsami jo kūrybos retrospektyva – pirmą kartą.

Tapytojo L. Segallo darbai Vilniaus Gaono žydų muziejų pasiekė savaitės pradžioje. Trečiadienį muziejuje istorinė akimirka – Vilniuje gimusio litvako darbai gimtinėje bus eksponuojami pirmą kartą. Darbai atkeliavo iš San Paulo jo vardo muziejaus. Jį 1967-aisiais, praėjus 10 metų po dailininko mirties, jo namuose įkūrė našlė.

„Vieno žinomiausių litvakų Brazilijos dailininkų darbai, istorinė akimirka – iš jo muziejaus San Paule pirmą kartą atkeliavę 57 kūriniai, tapyba, akvarelė, grafika, skulptūra, niekada nebuvo rodyta tokia apimtimi“, – pasakoja Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorė dr. Kamilė Rupeikaitė.

Brazilijos ekspresionizmo pradininkas L. Segallas, Toros perrašinėtojo sūnus, gimė Vilniuje, kūrybinį kelią pradėjo Marko Antokolskio pramoninėje dailės mokykloje, vėliau studijavo Berlyno Taikomosios dailės mokykloje, Aukščiausioje imperatoriškoje dailės akademijoje. Gyveno ir Paryžiuje, o 1932-iaisias persikėlė gyventi į Braziliją, San Paulą. Jau po kelių dešimtmečių San Paulo meno bienalėje L. Segallui buvo suteikta garbė reprezentuoti Braziliją.

„Vienas ryškiausių Brazilijos menininkų. Jo name įkurtas muziejus, kurį įkūrė jo našlė po 10 metų po mirties 1967 m. Tai vienas žinomiausių šalies menininkų, jo litvakiška kilmė nėra labai žinoma, prieš mėnesį San Paule atidaryta paroda skirta jo litvakiškoms šaknims“, – aiškina K. Rupeikaitė.

Žydų muziejaus direktorė pasakoja, kad apie tokią parodą pradėjo galvoti prieš keletą metų, besirengdama kelionei į San Paule įkurtą jo muziejų. Istorikai atrado, kad iki tol skelbta jo gimimo data yra netiksli.

„Daugelyje enciklopedijų nurodoma data, bet mūsų istorikai rado, kad anksčiau šiemet 130 metinės, kai lankiausi San Paule, nuvežiau tą dokumento kopiją, jie pasidžiaugė ta dovana, šis dokumentas davė impulsą toliau kalbėtis ir rengti parodą Vilniuje“, – sako Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorė.

L. Segallo paroda Vilniaus Gaono žydų muziejuje bus atidaryta po savaitės, čia bus galima pirmą kartą išvysti 57 dailininko kūrinius – tapybą, akvarelę, grafiką, skulptūras.

Išsamiau – reportaže:

Vilniuje gimusio menininko Lasario Segallo darbai kartą eksponuoti prieš kelerius metus, tačiau tokia išsami jo kūrybos retrospektyva – pirmą kartą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt