Kultūra

2019.11.20 21:59

Atidaryta Gedimino kalne rastų sukilėlių istorijai skirta paroda

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.20 21:59

Vilniuje, buvusioje areštinėje, atidaryta paroda, skirta Gedimino kalne rastų 1863–1864-ųjų sukilimo dalyvių istorijai. Ekspozicijos vieta istoriškai susijusi su sukilimu, nes areštinėje 19 amžiuje kalinta apie tūkstantį sukilimo dalyvių. Parodos rengėjai pristato restauruotas sukilimo vadų relikvijas ir sieks lankytojams perteikti istoriją per patyrimą – garso, vaizdo instaliacijas.

Buvusioje politinių kalinių areštinėje sukilimo metais kalėjo apie 1000 jo dalyvių, tarp kurių – 8 iš 21 Lukiškių aikštėje sušaudytų, pakartų ir Gedimino kalne užkastų sukilėlių. Ano meto įvykiams skirtoje parodoje visuomenei pirmą kartą pristatomos per archeologinius tyrimus rastos ir restauruotos relikvijos.

„Visuomenei puikiai žinomas Sierakausko žiedas, sagos, medalikėliai, sagos, drabužių detalės, kas buvo rasta tyrimų metu“, – pasakoja Nacionalinio muziejaus direktoriaus pavaduotojas dr. Žygintas Būčys.

„Siekis yra ne taip, kad plačiai kalbėti apie sukilimą, bet iš tikrųjų pažvelgti į tas asmenybes, į tuos žmones, kurie buvo rasti Gedimino kalne, ir per jų istorijas, per jų išgyvenimus bandyti atskleisti patį sukilimą ir kontekstą“, – sako Nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.

Iškiliausiems sukilimo Lietuvoje vadams Zigmantui Sierakauskui, Konstantinui Kalinauskui, dvasininkams, bajorams, valstiečiams skirta ekspozicija įrengta kamerose. Sukilimą iliustruoja dokumentai, fotografijos bei sukilimo dalyvių daiktai. Keturiomis kalbomis – lietuvių, anglų, baltarusių ir lenkų – galima perskaityti paskutinius sukilėlių laiškus artimiesiems, išgirsti, kaip skambėjo sukilimo manifestas.

„Kaip žinia, pats manifestas parašytas Varšuvoje, aišku, lenkų kalba, pasiekęs čia, jis buvo verčiamas į tas kalbas, kad būtų suprantamas ir liaudžiai“, – aiškina Ž. Būčys.

Minint sukilimo šimtmetį, Martyno Mažvydo bibliotekoje grupė jaunų menininkų surengė parodą. Tačiau jau po kelių dienų sovietų valdžios nurodymu visi darbai buvo nukabinti, cenzūrai nepatiko vaizduojama kova su okupantais. Keli tos parodos kūriniai šiandien eksponuojami antrajame areštinės aukšte.

Rytoj ir poryt parodą buvusioje areštinėje Kosciuškos gatvėje bus galima aplankyti nemokamai. Planuojama, kad ji veiks pusę metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt