Kultūra

2019.11.20 10:00

Metai po Eimunto Nekrošiaus mirties: to tikro gyvenimo buvo tik saujelė

LRT.lt2019.11.20 10:00

Prieš metus, lapkričio 20-ąją, užgeso režisieriaus Eimunto Nekrošius (1952–2018) gyvybė. Mirties ir gimimo datą teskyrė viena diena. Rytoj, lapkričio 21-ąją, jam būtų suėję 67 metai.

„Jeigu mėginčiau pasakyti, kas yra gyvenimas, galiu pasakyti pro šalį, – 2017-aisiais LRT PLIUS laidoje „Stambiu planu“ kalbėjęs E. Nekrošius. – Niekada neturėjau nei lankstytis, nei prašyti, nei pataikauti. Aišku, dėl to gyvenimas tampa tik sudėtingesnis, bet po to, kai bandai apibendrinti, kai atsigręži atgal, tai yra vertybė.“

Tris dešimtmečius E. Nekrošius buvo didysis teatro Mokytojas. „Jis darė įtaką visam kultūros laukui. Netgi tie, kurie neigė jo teatrą, vis tiek lygiavosi į jį. Rusai sako „lietuviškas teatras“. Taip įvardijama savita, poetinė teatro kalba. Manau, galvoje turimas E. Nekrošius“, – yra sakęs aktorius Darius Meškauskas.

„Gyvenime yra tiek bergždžių metų, tiek bergždžių dienų, tiek bergždžių mėnesių. To tikro gyvenimo yra tik saujelė. Beveik viskas yra bergždžias laikas, o visi imituojame, kad skubame, kad laiko nėra, kad esame labai užimti daug metų į priekį. To nėra. Šiek tiek apgaunam kitus ir šiek tiek save“, – kalbėjo E. Nekrošius.

2017 metais, po 26 metų pertraukos, režisierius grįžo statyti „Cinko“ į ypač artimą Valstybinį jaunimo teatrą. Jame, pakviestas savo mokytojos režisierės Dalios Tamulevičiūtės, jis pradėjo kūrybos kelią, sukūrė pripažinimą atnešusius scenos šedevrus – „Pirosmani, Pirosmani...“, „Ilga kaip šimtmečiai diena“, „Meilė ir mirtis Veronoje“, „Dėdė Vania“, „Kvadratas“.

E. Nekrošius skeptiškai vertino mitus, kuriamus apie režisieriaus profesiją. „Tai žymiai paprastesnė profesija. Primityvoka, gana paprasta. Tai tam tikro veiksmo organizavimas“, – kalbėjęs režisierius.

Kūrybos metas. Hamletas Elsinoro pilyje. Režisierius E.Nekrošius

Paskutinis Lietuvoje sukurtas scenos darbas – „Kalės vaikai“ pagal Sauliaus Šaltenio to paties pavadinimo romaną. Jį E. Nekrošius pastatė 2018 metų vasarį Klaipėdos dramos teatre. Tai veikalas apie Kristijoną Donelaitį. E. Nekrošius vadintas labiau „daiktų poetu“, o ne žodžio. Tačiau šiame vaidinime, pasak aktoriaus D. Meškausko, žodis ir daiktas skambėjo vienas kitame.

Stambiu planu. Eimuntas Nekrošius: gyvenime yra tiek daug bergždžių dienų, o tikrųjų – tik saujelė

Spektaklio situacija stulbinamai priminė patį režisierių. „K. Donelaitis jau miręs, visą spektaklį aktorius praguli pašarvotas. Ir atvažiuojama daryti, mūsiškai kalbant, jo gyvenimo audito“, – pasakojo aktorius.

Finaliniu ganytojišku monologu Donelaitis kreipiasi į parapiją – spektaklio žiūrovus: „Visą gyvenimą prarėkiau, jus į vieną krūvą varydamas! Būkime vienas kitam kaip raktas spynai, nes kitaip apsidairę pastebėsime, kad nebetekome mums brangios sielos.“

Kai pirmą kartą po netekties Klaipėdos dramos teatras vaidino „Kalės vaikus“ Rumunijoje, anot D. Meškausko, spektaklis buvo lyg malda. „Nesuvaldėme jausmų, reikėjo tramdyti. Gerklėje gumulas, scenoje ašaros“, – pasakojo aktorius.

Pirmą kartą visi suvokė, kad spektaklis – ir apie patį režisierių. „Festivalį rumunai dedikavo E. Nekrošiui. Kiek paploję mums, žiūrovai pradėjo ploti sinchroniškai. Staiga suvokėme, kad tie plojimai skiriami jam – tiesiai į aukštybes! Beje, ir K. Donelaitis, ir E. Nekrošius mirė šešiasdešimt šešerių. Verta pamąstyti apie reinkarnaciją...“ – pridūrė D. Meškauskas.

Paskutinė režisieriaus premjera įvyko 2018-ųjų birželį Varšuvos „Teatr Narodowy“ scenoje. Tai – Witoldo Gombrowicziaus „Tuoktuvės“ (Szlub).

E. Nekrošius gimė 1952 metų lapkričio 21 dieną Pažobrio kaime Raseinių rajone. 1978 metais baigė teatro režisūros studijas Anatolijaus Lunačiarskio teatro meno institute Maskvoje, grįžęs į Lietuvą režisavo Kauno dramos teatre, Lietuvos valstybiniame jaunimo teatre, 1993–1997 metais buvo Lietuvos tarptautinio teatro festivalio LIFE režisierius.

1998 Vilniuje įsteigė teatrą studiją „Meno fortas“, buvo jos meno vadovas. Čia atsirado „Giesmių Giesmė“, „Idiotas“, „Dieviškoji komedija“, „Rojus“, „Jobo knyga“, „Bado meistras“. Į Lietuvos teatro istoriją pateko jo spektakliai „Makbetas“, „Hamletas“, „Otelas“, „Borisas Godunovas“. Režisierius daug dirbo užsienyje – Italijoje, Rusijoje, Lenkijoje, Argentinoje.

Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus.  Eimuntas Nekrošius

Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre E. Nekrošius yra režisavęs keletą operų. Jo spektakliai ne kartą skynė laurus tarptautiniuose festivaliuose. 1995 metais jis pripažintas geriausiu festivalio „Baltijskij dom“ režisieriumi.

Kūrėjas pelnė Naujosios teatro realybės, „Auksinės kaukės“, „Auksinio scenos kryžiaus“ apdovanojimus, Nacionalinę kultūros ir meno premiją. E. Nekrošius yra apdovanotas Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju Kryžiumi, Italijos Respublikos Komandoro ordinu.

Spektaklis. Eimuntas Nekrošius „Bado meistras“
Kūrybos metas. Eimuntas Nekrošius ir jo Šekspyras
Išdalyti Dalios Tamulevičiūtės teatrų festivalio apdovanojimai: sužibėjo Eimuntas Nekrošius ir Remigijus Vilkaitis
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt