Kultūra

2019.11.19 13:44

Mišios pagal Nekrošiaus kanonus: netrukus sostinėje – režisieriui skirtas renginių ciklas

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.11.19 13:44

Teatras „Meno fortas“ ir valstybinis Jaunimo teatras lapkričio 21–30 dienomis Vilniuje pristato renginių ciklą „Eimuntas Nekrošius. Paskutinieji“. Šioje programoje bus parodyti E. Nekrošiaus spektakliai, įvyks jo kūrybai apmąstyti skirta tarptautinė konferencija, paroda „Eimunto Nekrošiaus Meno fortas“, susitikimai su režisieriaus spektaklių aktoriais, dokumentinių filmų peržiūros.

Netrukus sukaks metai, kai Lietuvos ir tarptautinė teatro bendruomenė neteko vieno iškiliausių menininkų, sukūrusį savitą ir unikalią teatrinę kalbą – E. Nekrošiaus. Renginių ciklą, skirtą šiam kūrėjui, pradės „Meno forto“ projektas „Tylos monologai“, kurio premjera įvyko šių metų liepą Šiluvoje.

Teatro „Meno fortas“ vadovas Audrius Jankauskas sako, kad tai bus tam tikra mišių forma: „Tik ne pagal Bažnyčios kanonus, o pagal „Meno forto“ ir E. Nekrošiaus teatro kanonus. Tai tam tikri aktorių atsisveikinimai su personažais, tam tikra terapija, tam tikri tekstai, žodžiai kūrėjui, kurio tarp mūsų jau nėra.“

E. Nekrošiaus spektakliai daugiau kaip tris dešimtmečius nuolat sulaukdavo tarptautinės teatro bendruomenės dėmesio. Jo pastatymai turėjo didžiulės įtakos šiuolaikinio teatro raidai.

Profesorės Rasos Vasinauskaitės teigimu, pačios gražiausios E. Nekrošiaus scenos spektakliuose – kančios, mirties, bet kartu ir dviejų žmonių meilės scenos: „Mes kartais pamirštame teatro kaip estetikos, kūrybos, magijos kūrimo erdvės vietą ir reikšmę mūsų gyvenime.“

Beveik ketvirtį amžiaus režisieriui E. Nekrošiui spektakliuose talkino asistentas Tauras Čižas, kuriam maestro buvo ir draugas, ir mokytojas.

„Jis man visų pirma buvo draugas, vienas didžiųjų gyvenimo mokytojų. Kiekviena diena, kiekviena minutė, kiekviena sekundė pokalbio su juo, kiekvienas jo žodis įsimindavo. Nebuvo laiko galvoti apie gyvenimo prasmes, nes prasmė buvo šalia“, – sako T. Čižas.

Vienas išskirtinių „Paskutiniųjų“ programos akcentų – autorinė Mariaus Nekrošiaus ir Nadeždos Gultiajevos darbų paroda, kuri bus atidaryta Nacionalinėje dailės galerijoje.

Anot A. Jankausko, parodoje bus galima pamatyti nuo eskizų su pirminėmis idėjomis iki užkulisinių fotografijų. „Paskutiniuosiuose“ taip pat išvysime dokumentinius filmus: Audronio Liugos „Eimuntas Nekrošius. Tėvo kėdė“ ir Vitos Želakevičiūtės „Kuriant Qudsja Zaher“.

Meno forte, Jaunimo teatre, „Skalvijos“ kino centre, Nacionalinėje dailės galerijoje vyksiantis renginių ciklas „Eimuntas Nekrošius. Paskutinieji“ – tai kvietimas patirti metą pagal E. Nekrošiaus teatro kanonus.

Plačiau – laidos įraše.

Kultūros diena. Vienas pirmųjų Sonatos Šulcės televizinių interviu: esminis žodis bendruomenės telkime – dialogas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt