Kultūra

2019.11.18 22:10

Šiaulių fotografijos muziejuje – didžiausia Tiškevičiaus darbų kolekcija pasaulyje

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.18 22:10

Šiaulių fotografijos muziejus įsigijo unikalią 19 amžiaus grafo Benedikto Henriko Tiškevičiaus darbų kolekciją. Europos fotografų elitui priklausęs didikas buvo Lietuvos fotografijos pradininkas, bandęs šį meną priartinti prie dailės.

Daugelis Tiškevičiaus nuotraukų pražuvo per gaisrus, todėl jo darbai yra itin retas laimikis kolekcininkams. Šiaulių fotografijos muziejaus sukaupta kolekcija dabar – didžiausia pasaulyje, tokios neturi nė viena valstybinė saugykla.

„Kolekciją sudaro 2 grupės darbų, viena grupė – Tiškevičiaus kelionių reportažai, kelionių fotografija, 19 a. paskutinio dešimtmečio laikotarpio darbai. Kita fotografijų grupė – meninė kūryba. Piktorealistinės tos inscenizuotos scenos atskleidžia Tiškevičių, kaip fotografą menininką. Ir savo laikotarpyje, savo laike, tai buvo nauja kūryba, Lietuvoje mes neturime analogiškos kūrybos pavyzdžių“, – pasakoja Šiaulių fotografijos muziejaus direktorė Vilija Ulinskytė–Balzienė.

Tiškevičių labiausiai išgarsinusios piktorealistinės meninės fotografijos. Dalis jų buvo eksponuotos šalia garsiausių pasaulio fotografų darbų. Tai didikui iš Lietuvos atvėrė prestižinio Paryžiaus fotoklubo duris.

Įvertintos buvo ir kelionių fotografijos, 1876-aisiais Amerikoje pelniusios pasaulinės parodos aukso medalį.

Didžioji dalis Tiškevičiaus kūrybos pražuvo per gaisrus Vialos ir Paryžiaus studijose. Tokios didelės kolekcijos, kaip Šiauliuose – neturi nė viena pasaulio valstybinė saugykla.

„Labai reti darbai, reti kūriniai. Iki šiol Lietuvoje jo meninės fotografijos darbų mes neturėjome, daugiausia tų kūrinių saugoma užsienyje: Prancūzijoje, Lenkijoje, o Lietuvoje turėjome tik vieną kitą fotografiją“, – sako V. Ulinskytė–Balzienė.

Šiaulių fotografijos muziejaus saugykloje saugoma Tiškevičiaus kolekcija visuomenei bus pristatyta kitų metų pavasarį.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 33.29 min.:

Panorama. Sveicieni dzimšanas dienā, Latvija: šalies vadovai pasveikino nepriklausomybės paskelbimą mininčius kaimynus (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt