Kultūra

2019.11.19 16:22

Lietuvaitės knyga apie žiemą Lietuvoje žavi Paryžiaus knygynų lankytojus

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.11.19 16:22

Prancūzijos knygynus pasiekė čia gyvenančios knygų iliustratorės Elenos Selenos knyga „Sniegas“. Naujausia autorės knyga kviečia apsilankyti apsnigtuose jos vaikystės peizažuose, sekant pasiklydusios lapės pėdsakais.

Paryžiaus šiuolaikinio meno centro Pompidou knygyno vitriną puošia žiemą menantis plakatas, kuriame – knygų iliustratorės iš Lietuvos Elenos Selenos vardas ir jos knygos „Sniegas“ herojai. Autorė sako, kad ši knyga – jos vaikystės prisiminimai apie baltą lietuvišką žiemą, apsnigtus miškus, atmintyje įstrigusius žiemos peizažus.

Knygos autorė E. Selena sako, kad knyga pasakoja apie mažą lapiuką, kuris pasiklysta miške: „Tai jo pirmoji žiema, ir, ieškodamas kelio namo, jis atranda mišką ir jo stebuklus, kurie iš pirmo žvilgsnio – ne tokie pastebimi. Kaiiemą ateiname į mišką, mums atrodo, kad jis yra sustingęs, negyvas, bet iš tikrųjų taip visai nėra. Knyga yra apie mokėjimą pastebėti stebuklus ir išgirsti pamatyti tylą, tą baltą spalvą, kurios nemažai yra šioje knygoje.“

Knygą autorė skiria tėvams, prisiminimai iš žiemiškų pasivaikšiojimų gamtoje su jais, matyti vaiko akimis, sugulė į knygą.

„Tiesiog stengiausi sudėti į knygą viską, kas yra gražiausia mano prisiminimuose, kas man tikrai labai brangu. Stengiausi mažiems skaitytojams, nemačiusiems lietuviškų miškų, perteikti gamtos vaizdus“, – teigia autorė.

Knygų kūrėja iš Lietuvos, šiuo metu gyvenanti ir kurianti Paryžiuje, studijas pradėjo Lietuvoje, vėliau jas tęsė Paryžiuje.

E. Selena sako, kad studijavo Vilniaus dailės akademijoje, grafikos katedroje: „Paskui išvykau tęsti mokslų į Paryžių, kur baigiau iliustracijos studijas. Pradėjau kurti erdvines knygas, dirbau kaip popieriaus inžinierė, o taip pat keletą metų leidykloje kaip grafikos dizainerė.“

Paryžiuje Elena buvo pastebėta vienos didžiausių Prancūzijos leidyklų „Gallimard Jeunesse“. Ši leidykla yra išleidusi kitas dvi Elenos Selenos knygas –„Mėlynasis sodas“ ir „Džiunglės“, jos taip pat buvo pristatytos Pompidou šiuolaikinio meno centre.

„Viskas prasidėjo praėjusiais metais, kai išleista mano antroji knyga „Džiunglės“. Ieškojome vietos, kur galėtume ją pristatyti ir tiesiog pasiūlėme tai Pompidou centro knygynui – ar jie nenorėtų priimti renginio. Gavome malonų sutikimą, surengėme muzikinį knygos skaitymą, įdomų pasirodymą ir šiemet nusprendėme pratęsti tradiciją ir pristatyti trečiąją knygą būtent Pompidou centre“, – pasakoja E. Selena.

Pompidou centro knygyne prieš savaitę E. Selenos knygos pristatymą lydėjo lietuvių menininkės Dominykos Adomaitytės garso performansas. Šią savaitę autorė knygą pristatys Šiaurės šalių festivalyje „Boreal“ Normandijoje, kur su skaitytojais susitiks septyniuose šio Prancūzijos regiono miestuose.

Plačiau – laidos įraše.

Kultūros diena. Vienas pirmųjų Sonatos Šulcės televizinių interviu: esminis žodis bendruomenės telkime – dialogas