Kultūra

2019.11.14 23:18

Nauja knyga atskleis Gedimino kalne rastų sukilėlių gyvenimo vingius

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.14 23:18

Likus savaitei iki sukilėlių, rastų Gedimino kalne, valstybinių laidotuvių, Lietuvos nacionaliniame muziejuje pristatyta nauja muziejaus išleista knyga „1863–1864 metų sukilėlių kelias į mirtį ir atgimimą“.

200 puslapių knyga – tai kolektyvinė monografija, kurioje, remiantis archyviniais šaltiniais, pirmą kartą išsamiai papasakotos Gedimino kalne rastų sukilėlių biografijos ir dramatiškų įvykių, nutikusių 1863–1864 m. Lukiškių aikštėje, istorija. Ją pratęsia pasakojimas apie kapaviečių radimo vietą, archeologinius tyrimus ir palaikų identifikaciją.

„Nežinau, kaip skaitytojai sutiks viršelį, jame pavaizduotas unikalus dalykas – veidų atspaudų kalkėse nėra išlikę, tai žmogaus kančioje atsispaudusi kaukė, ji daug pasako. Tikiuosi, visuomenė supras, kodėl viršelyje romantiškas to nukankinto žmogaus veidas“, – pasakoja viena iš knygos autorių, istorikė Tamara Bairašauskaitė.

Istorikė sako, kad nacionalinis muziejus, kurio archeologai surado 20 sukilėlių palaikus ant Gedimino kalno, per trejus metus tapo tarpdisciplininių tyrimų centru, apjungusiu skirtingų sričių specialistus.

„Jis yra tarpdisciplininis – istorikai, archeologai, antropologai, dailės istorikai – puiki komanda. Visi profesionaliai dirbo, mes turime knygą, ji yra kolektyvinė monografija, ji parašyta taip, kad ją galėtų skaityti visi – nuo mokslininko iki žmogaus. Už to paprastumo slypi nepaprastas darbas“, – sako T. Bairašaiskaitė.

Knygą sudaro dvi dalys. Pirmojoje – „Kelias į mirtį“ – pateikiamos sukilėlių, nužudytų Lukiškių aikštėje, biografijos, aprašoma jų suėmimo, tardymo ir teismo istorija.

Antroji knygos dalis „Kelias į atgimimą“ skirta pristatyti vietai, kurioje buvo užkasti nužudytieji sukilėliai, aptariamos jų radimo aplinkybės ir palaikų identifikacija, atliktas carinės Vilniaus tvirtovės kartografijos ir politinių kalinių kalėjimo tyrimas.

Panorama. Ugnis pašalinta tik gamykloje: Alytaus ugniagesiai jaučiasi pamiršti – negavo nei premijų, nei sveikatos patikrinimų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt