Kultūra

2019.11.15 19:31

Kunigas Arnoldas Valkauskas: nepaisant mūsų gerovės – nelaimingų žmonių daugėja

LRT PLIUS laida „7 Kauno dienos“, LRT.lt2019.11.15 19:31

„Nepaisant mūsų gerovės, prezidento siekio sukurti gerovės valstybę, nelaimingų žmonių daugėja. Manau, kad ateityje bėdų tik daugės, nes dėmesio žmogui ir prasmingo gyvenimo nedaugėja. Gerovė nieko nesukuria – jeigu apsivilksiu megztinį už 1000 eurų, gyvenimas nepasikeis – juk širdis ta pati, išgyvenimai – tie patys“, – pasakoja nacionalinės egzorcistų asociacijos vadovas dr. kun. Arnoldas Valkauskas. Daugiau temų – LRT PLIUS laidoje „7 Kauno dienos“.

Sparčiai nykstantį audėjos amatą keičia greitoji mada

Ar žinote ką reiškia špūlė, siūlų konusas, dvinytis, trinytis audimas, mestuvas? Šiandien šie žodžiai skamba kaip senoviški burtažodžiai. Tačiau tik ne Kauno miesto rajono gyventojai, profesionaliai audėjai Kazimierai Jančauskienei, kuri audžia jau 50 metų.

Kazimiera audimo amato išmoko iš savo mamos, tuometiniame Samilų kaime, kuris pastačius Kauno hidroelektrinę kartu su kitais atsidūrė marių dugne. „Audėme dėl savęs, nes nebuvo kur pirkti rankšluoščių, patalynės“, – pasakoja pašnekovė.

Pirmąsias mechanizuotas audimo stakles sukūrė Josephas Marie Jacquard. Už tai Prancūzijos imperatorius Napoleonas Bonapartas paskyrė jam pensiją iki gyvos galvos. Jo atrastas perfokortų principas padarė perversmą ne tik tekstilės pramonėje, bet ir tapo šiuolaikinio kompiuterio pirmtaku.

Nors iki 20 amžiaus pradžios kaime austi mokėjo kiekviena moteris, o jų austi rūbai, paklodės buvo vertinami ir tarnaudavo ne vienerius metus, šiandien vyrauja greitoji mada – drabužiai dažnai keičiami, o senąsias audėjas jau galima įrašyti į raudonąją knygą.

Antano Jasenkos tapybos paroda „Pradžioje nebuvo nieko“: nuo didžiojo pasaulio sprogimo iki Kristaus nukryžiavimo

„Pradžioje nebuvo nieko“ – tai pirmosios kompozitoriaus, doc. Antano Jasenkos tapybos parodos, vykstančios KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakultete, pavadinimas. Pasak A. Jasenkos, menininkas, ieškodamas naujų metaforos ir egzistencijos formų, kūryboje turi turėti vieną aiškią idėją. Todėl ir paveikslų temos – nuo didžiojo pasaulio sprogimo iki Kristaus nukryžiavimo. „Ideologija yra ideologija. Viskas, kas supa mus yra ideologijos, mitai, kuriais remiantis žmogui lengviau gyventi“, – tikina A. Jasenka.

Jaunystėje Antanas Jasenka įkvėpimo sėmėsi Rytų muzikoje. Ypač jį domino griežta, konstruktyvi garsų struktūra. Dabar Jasenka – puikiai žinomas tarp elektronikos ir elektroakustikos kompozitorių Lietuvoje ir užsienyje. Menininkas taip pat nevengia kurti teatrui: jo muzika skambėjo Eimunto Nekrošiaus, Oskaro Koršunovo, Gyčio Padegimo ir kitų režisierių spektakliuose.

„Pamenu, kaip vos baigęs akademiją, norėjau save realizuoti. Vieną kartą pamatęs Nekrošių gatvėje priėjau prie jo ir pasakiau, kad noriu kurti muziką jo spektakliams. Jis sutiko ir pakvietė pasikalbėti, tačiau pas jį aš taip ir nenuėjau. Tiesa, mūsų keliai vėl susikirto, kai po 20 metų, Klaipėdos dramos teatro vadovas Tomas Juočys norėjo, kad rašyčiau muziką E. Nekrošiaus statomam spektakliui“, – pasakoja Antanas.

„Aš galiu teatre pagroti kokią nors atpažįstamą temą, tačiau žmogus, išgirdęs motyvą, savaime per spektaklį keliauja su juo. Manau, kad užduoti tinkamą toną yra tikras meno burtas. Neprimesti savo, o sudaryti aplinkybes, sąlygas, kad ir kitas kurtų“, – įsitikinęs kūrėjas.

Pokalbis 450: nacionalinės egzorcistų asociacijos vadovas dr. kun. Arnoldas Valkauskas

Pokalbis 450: nacionalinės egzorcistų asociacijos vadovas dr. kun. Arnoldas Valkauskas. Pašnekovas atskleis, ar egzistuoja piktoji dvasia, kodėl Lietuvoje tiek daug raganų, kodėl mažėja norinčių studijuoti kunigų seminarijoje bei ką mano apie celibatą ir nelaimingus žmones.

„Manau, kad kiekvienam iš mūsų reikia atrasti save. Atrasti žmogų, kuris vertas meilės, pagarbos, prasmės. Mums reikia atrasti kelią, kuris niekada nebus lengvas. Mes protingi, bet savo proto nenaudojame – turime daug technologijų, bet vadovaujamės emocijomis. Vartojame viską, negalvodami, ką mes darome, tačiau mūsų mintys, veiksmai turi svorį. Manau, kad tėvai nebemoka auklėti savo vaikų, jiems pataikauja, lengvina gyvenimą, o žmogus negali leisti sau pataikauti. Jis turi turėti tikslią kryptį, savo kelią, kuriuo galėtų eiti. Visuomenė šiuo metu mus vartoja, o žmogaus pašaukimas nėra būti vartojamam“, – teigia nacionalinės egzorcistų asociacijos vadovas dr. kun. Arnoldas Valkauskas.

Plačiau – laidos įraše.

7 Kauno dienos. Jau pusamžį audžianti kaunietė, Antano Jasenkos paroda ir pokalbis su egzorcistų asociacijos vadovu dr. kun. Arnoldu Valkausku
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.