Kultūra

2019.11.13 21:25

Popkultūra ir religija: nors kai kada Bažnyčia kritikuojama, vis tiek auginasi simbolinį kapitalą

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.11.13 21:25

Neaišku, kaip Bažnyčia vertina popkultūroje pasirodančius filmus ar serialus apie joje galimai vykstančius procesus, LRT TELEVIZIJAI sako Vytauto Didžiojo universiteto profesorė Milda Ališauskienė. Anot jos, bet kokiu atveju, popkultūra suteikia religinėms organizacijoms simbolinį kapitalą ir matomumą.

Pastaruoju metu pastebimas popkultūros susidomėjimas religija nelieka nepastebėtas ir sociologų. Štai VDU profesorė Milda Ališauskienė teigia, kad, anot sociologų, šiuolaikinėse visuomenėse religija tampa vis privatesniu dalyku: „Susiduriame su pasakymu – tai mano asmeninis reikalas. Tuo pačiu vyksta procesas, kai religijos raiška viešoje erdvėje tampa vis ryškesnė ir labiau matoma.“

Anot M. Ališauskienės, popkultūroje matomas susidomėjimas nėra nukreiptas tik į Romos katalikų bažnyčią. „Štai JAV labai išpopuliarėjo serialas apie mormonų šeimų gyvenimą. Todėl katalikų Bažnyčios neišskirčiau, galbūt didesnį susidomėjimą ja matome ten, kur ši Bažnyčia – dominuojanti. Tendencijas kurti su Bažnyčia susijusius dalykus galima aiškinti kaip norą kvestionuoti religinės organizacijos autoritetą, kvietimą žvelgti į ją kitomis akimis“, – aiškina profesorė.

M. Ališauskienės tvirtinimu, reikėtų kalbėti apie saviraiškos laisvės principą, kuris pripažįstamas daugelyje Vakarų visuomenių: „Šis saviraiškos laisvės principas tampa itin svarbus. Tokių serialų, kaip „Jaunasis popiežius“, kūrėjų darbai nėra dokumentiniai filmai. Tai laikoma būtent kūrėjų požiūriu ir priimama kaip saviraiškos laisvė.“

Kaip sako profesorė, sužinoti, kaip pati Bažnyčia vertina apie ją ar jos atstovus kuriamus filmus bei serialus, sunku. „Tačiau vis tiek manau, kad viskas vertinama per saviraiškos laisvės principą, kad tai – kūrėjų darbas, nebūtinai atitinkantis tikrovę, sukeliantis žmonėms aliuzijų į religinę organizaciją ir joje galimai vykstančius procesus. Bet kokiu atveju, religinė organizacija, atsirandanti popkultūroje, yra matoma, jai suteikiamas net simbolinis kapitalas – ji matoma, lieka svarbi vienoje ar kitoje visuomenėje“, – pasakoja profesorė.

Plačiau – laidos įraše.

Popkultūra ir religija: kodėl viešojoje erdvėje auga susidomėjimas religinėmis temomis?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.