Naujienų srautas

Kultūra2019.11.13 14:10

Kodėl žmonės plūsta į MO 90-ųjų parodą?

LRT.lt 2019.11.13 14:10

Beveik 45 tūkstančiai lankytojų – tiek žmonių per spalio mėnesį aplankė MO muziejaus didžiąją parodą „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR”. Didžiulio populiarumo sulaukusios parodos kuratoriai nesustoja – lapkričio ir gruodžio mėnesį siūlo papildomas paskaitas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

90-ieji aktualūs daugeliui

Jau pirmąjį parodos atidarymo savaitgalį muziejus buvo pilnas lankytojų. Per dvi savaitgalio atidarymo dienas – MOratoną – į naująją parodą ir ją lydėjusius atidarymo renginius atvyko daugiau nei 6 000 lankytojų. Lankytojų srautai nemažėjo ir visą spalio mėnesį.

„Manau, kad paroda pasiekėme vieną iš tikslų – sukėlėme lankytojų prisiminimų antplūdį. Žmonės mėgaujasi atpažįstamais parodoje objektais, pasakoja ir dalijasi istorijomis. Tai yra didelė prisiminimų galia, kuri leidžia mums permąstyti ne tik istoriją, bet ir šiandieną“, – sako Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.

Didžiulio populiarumo sulaukusią parodą lydi ir gausūs lankytojų komentarai. „Pagrindinis šios parodos traukos magnetas ne menas, o legitimacija. Noras, tai ką neseniai matėme namų sekcijose išvysti muziejaus erdvėje ir pasijusti svarbiais, vertais dėmesio, suklasifikuotais. 90-ieji buvo apie jautimąsi periferijoje ir žvalgymąsi į Vakarus, negebant ir nenorint reflektuoti to, kas dedasi aplink. Šie laikai skirti tam, kad į muziejų perkėlę netolimą praeitį, grąžintume tų metų įvykiams, kasdienybei bei tų laikų mums patiems teisę būti", – po apsilankymo parodoje teigia rašytoja Aušra Kaziliūnaitė.

Parodos atidaryme dalyvavęs laidų vedėjas ir televizijos žurnalistas Rytis Zemkauskas priduria: „Tai paroda, kurioje mano jaunystės laikų popsas nugalėjo sovietizmą. Sovietizmas yra nulis palyginti su tokiais 90-ųjų elementais kaip džinsai, kasetiniai grotuvai, sportiniai batai, disko muzika ir džiaugsmas tai vartoti".

Papildomi būdai pažinti parodą – knyga, e. gidas

Pasak MO muziejaus direktorės, neįtikėtino populiarumo sulaukė ir parodos knyga – jau pirmąjį mėnesį parduoti visi jos pirmojo tiražo egzemplioriai. MO muziejus laukia likusios knygos tiražo dalies.

Parodoje apsilankęs ir savo socialiniuose tinkluose įspūdžiais apie parodą ir parodos knygą dalijosi Liudvikas Andriulis: „Man asmeniškai tai buvo stipriausia emociškai, ką esu parodose matęs. O parodos knyga – puikus parodos tęsinys, praktiškai parsineši parodą namo“.

Spalio mėnesį muziejus skaičiuoja beveik 80 įvykusių ekskursijų, daugiau nei 60 edukacijų. Net 12 proc. MO muziejaus lankytojų pasinaudojo e. gidu – paprastu ir patogiu būdu sužinoti daugiau apie parodą, meno kūrinius ir eksponatus. Tradiciškai, remiantis kitų užsienio muziejų praktika, e. gidu pasinaudoja 3-5 proc. muziejų lankytojų. Taigi MO muziejaus lankytojų noras sužinoti daugiau klausantis e. gido – džiuginantis.

„Sukūrėme įvairias e. gido versijas. Tai ir trumpasis e. gidas apie parodą, jos skyrius ir svarbiausius meno kūrinius, ir išsamus e. gidas, pristatantis visus parodoje esančius objektus. Negana to, prie gido kūrimo kvietėme prisijungti ir visus žmones. Taigi parodą papildo ir Nostalgijos gidas – 90-ųjų istorijos iš pirmų lūpų. Tai yra tikri žmonių pasakojimai ir prisiminimai. Lankytojai gali klausytis visų e. gidų labai paprastai – tiesiog internete savo išmaniajame telefone”, – pasakoja MO direktorė.

90-ųjų temą tęsia parodos kuratoriai savo paskaitose

Norinčius sužinoti daugiau apie 90-uosius MO muziejus kviečia į specialias parodos „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR” kuratorių paskaitas. Po jau įvykusios pirmosios Aurimo Švedo paskaitos „Apie gyvenimo prasmės dizainą 90-aisiais ir mūsų biografijų virsmą istorija” lapkričio 13 d. įvyks Vaido Jauniškio paskaita „Scenos drama: alternatyvos galimybė ir vilčių duženos“. O joje – apie naujas erdves ir naujus būdus bendrauti su žiūrovais bei kiek tai buvo įmanoma valstybėje, dar nepasirengusioje globoti kūrėjų. V. Jauniškis atskleis alternatyvaus teatro istoriją – apie demokratiją ir žiūrovų patirtis, atvirumą ir drąsą būti kitaip.

Parodos kuratorių paskaitų ciklą lapkričio 27 d. pratęs Mantas Pelakauskas, kviečiantis susipažinti su lietuviškos muzikos TOP’ais. Kaip teigia pats M. Pelakauskas, tai bus neįprasta, šiek tiek satyrinė paskaita.

Gruodžio 4 d. ne apie dainuojančią, o apie 90-aisiais įvykusią seksualinę revoliuciją pasakos Tomas Vaiseta. Paskaitoje bus svarstoma, kokia seksualumo požiūriu visuomenė susiformavo per sovietmetį, kaip ir kiek 90-ųjų pradžioje keitėsi žmonių seksualinė elgsena, kaip kito kalbėjimas seksualumo temomis, kaip vyko viešosios erdvės erotizacija ir ką šie procesai reiškė.

Tai, kad 90-aisiais netrūko humoro ir sarkazmo, mus patikėti kvies kuratorė Miglė Survilaitė, kuri gruodžio 11 d. skaitys paskaitą „Menas ir humoras 90-aisiais“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi