Naujienų srautas

Kultūra2019.11.15 15:30

Fortas, apleisti namai, bažnyčios – Kauno menai vis dažniau gimsta netikėtose erdvėse

Muziejai, teatrai, įvairių festivalių rengėjai ieško neatrastų erdvių miestuose. Fortas, apleistas namas, bažnyčia ar parkas tampa renginio vieta. Kūrėjai teigia, kad taip lengviau pasiekti žiūrovus, o kartais paprasčiausia nėra kultūrinių erdvių, kuriose galima įgyvendinti sumanymus.

Viename iš Kauno kiemų vyksta iš pirmo žvilgsnio įprasti aplinkos tvarkymo darbai. Tačiau ši vieta – ypatinga. Kelių namų bendruomenė čia kuria nedidelę, tačiau išskirtinę erdvę, kurioje vyktų ir kultūriniai renginiai. Miestiečiai dalyvavo „Kaunas – Europos kultūros sostinė“ programos „Visi kaip vienas“ rengtame konkurse „Fluxus kiemas“ ir laimėjo paramą savo sumanymui.

Greta Klimavičiūtė-Minkštimienė, „Kaunas 2022“ bendruomenių programos „Visi kaip vienas“ kuratorė, sako, kad bendruomenė norėjo kūrybiškos erdvės, kur galėtų burtis: „Architektės padėjo tai padaryti ir kiemas dabar atrodo kitaip nei anksčiau. Dabar gyventojai čia galės rengti šventes, įgyvendinti kokius nors performansus.“

Įrengti erdvę šalia judrios gatvės Petrašiūnų rajone Kaune padeda dvi menininkės, daug ką savo rankomis daro ir miestiečiai. Vienas svarbiausių statinių kieme – nedidelis amfiteatras. Be šių kauniečių, savo kiemus atnaujina dar trijų Kauno ir Kauno rajono kiemų gyventojai.

Anot G. Klimavičiūtės-Minkštimienės, amfiteatras kuriamas ne šiaip sau – tokia forma suteikia erdvę ir meniniams pasirodymams, ir gali būti panaudojama forumams, susirinkimams, kai norisi išspręsti kokį nors klausimą.

Ne tik gyventojai, bet ir menininkai ieško neįprastų vietų kultūros renginiams. Visai neseniai Kauno istorijų festivalis pasakojo ne tik negirdėtas miesto legendas, bet ir kvietė iš naujo atrasti vietas – parkus, muziejus ar bažnyčias. Kadaise tik praeivių žvilgsnių sulaukdavusi apleista švenčiausiojo Sakramento bažnyčia tapo įdomių kultūros renginių vieta, o šiuolaikinio cirko festivalis ar kiti kūrėjų sumanymai kvietė į apleistus pastatus.

Režisierius Gidas Aleksa tvirtina, kad scenos menų atstovai dažnai neturi kur dirbti ir kur pristatyti savo kūrybą, todėl naujų vietų labai reikia: „Kai rengiame „Cirkuliaciją“, einame vis į kitą mikrorajoną, mums būtina atrasti naują erdvę. Ar tai būtų vaikų namai, ar buvusi transformatorinė..“

Ieškant naujų miesto erdvių ypač pasigendama tinkamų vietų jauniesiems menininkams. Jų Kaune labiausiai trūksta vizualiųjų ir scenos menų kūrėjams.

Plačiau – laidos įraše.

Kultūros diena. Naujausioje teatro „Atviras ratas“ premjeroje – atviras dialogas apie tėvus ir vaikus
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi