Kultūra

2019.11.13 14:36

„Scanoramos“ svečias iš Vokietijos apie filmų kūrimą: nesivadovaukite idėjų kultu ir nereiks daug pinigų

„Scanorama“ šiais metais žiūrovams siūlo net 12 kino programų. Tačiau ne vien filmai numatyti šiame Europos šalių kino forume – prasidėjo renginių programa, skirta profesionalams ir norintiems jais tapti. Tai „ Scanoramos kryptys“, kviečianti į meistriškumo seminarus su žymiausiais Europos kino meistrais.

„Scanoramos“ įkūrėja Gražina Arlickaitė sako, kad nors „Scanorama“ susikūrė kaip kino festivalis, jame kalbama apie tai, kaip kuriami filmai ir ko jiems reikia, kokie yra bedradarbiavimo modeliai, kaip lengva ar sunku ateiti į didįjį kiną ir pan.

Vieną aktualių kino temų – tikrumą filmuose ir gebėjimą išlikti savimi – nagrinėjo žymus norvegų kino režisierius Hansas Peteris Molandas, savo seminarą pavadinęs Oskaro Vaildo žodžiais: „Būk savimi, nes buvimas kitu jau užimtas“.

Paties H. P. Molando teigimu, būti originaliam ar būti savimi nebūtinai reiškia būti įdomiu: „Žinoma, iššūkis yra pasakyti ką nors, kas būtų labai originalu, ar tai, kas rezonuoja ne tik su jūsų mintimis, bet ir kitų. Buvimas savimi – tai tarsi startinė pozicija. Bet jei esate nemalonus, įžeidinėjantis, tikrai nesate dovana pasauliui.“

Pasak režisieriaus, didžiausias iššūkis yra papasakoti unikalią istoriją vizualine kalba nekopijuojant kitų. Ankstesnių festivalių „Scanorama“ metu pristatęs geriausius filmus, šį kartą kino kūrėjas atvežė naujausią savo juostą „Vogti arklius“, kurios nemažai scenų nufilmuota Lietuvoje.

Pasak H. P. Molando, dirbti su filmų kūrėjais – nuostabu: „Jūs vis susitinkate su žmonėmis, kurių nepažinojote. Tačiau, nepaisant kultūrinių skirtumų, galima sukurti ką nors tikrai gražaus, siekiant vieno tikslo.

Kitas „Scanoramos“ svečias – vokiečių režisierius ir aktorius Tomas Lassas. Sukūręs daugiau nei 60 vaidmenų kine ir televizijoje, ilgametražius filmus, pelniusius tarptautinius apdovanojimus, populiarų internetinį serialą jaunimui, seminaro dalyvius režisierius kvietė diskutuoti apie improvizacijos svarbą filmo kūrimo procese.

T. Lassas teigia pasirinkęs kalbėti apie improvizaciją, nes pats supratęs, kad tai suteikia daugybę galimybių papasakoti istoriją kitaip, pagauti momentus, kurių niekaip kitaip neįmanoma atrasti.

Improvizacijos privalumus režisierius sako atradęs, kai nusivylė filmų gamybos būdu pagal tikslią dienotvarkę ir scenarijų, kurie, anot jo, ne visuomet padeda pasiekti norimą galutinį rezultatą.

T. Lassas pataria drąsiai leisti į realų pasaulį be idėjos: „Nesivadovaukite idėjų kultu. Tiesiog atmerkite akis, nes tikras pasaulis yra čia ir, jei esate pasiruošę dirbti su tuo, ką jums siūlo visata, galėsite sukurti tikrą filmą nepanaudoję labai daug pinigų.“

Diskusijos apie kino gamybos naujoves ir aktualijas laukia ir kitą savaitgalį. Renginiai vyks „Hilton Garden Inn“ viešbutyje Vilniuje.

Plačiau – laidos įraše.

Kultūros diena. Vienintelė klavesinu LMTA skambinanti studentė Miglė: išsilavinimas nėra indėlis ekonomikai