Kultūra

2019.11.11 22:25

Eduardo Balsio šimtmečiui paminėti – išskirtinė programa: nuo populiariosios muzikos iki šiuolaikinių interpretacijų

Monika Petrulienė, Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.11 22:25

Nuo populiariosios muzikos iki šiuolaikinių interpretacijų – kompozitoriui Eduardui Balsiui skirta programa, minint jo 100-metį, atskleidžia turtingą jo kūrybą. Koncertuose Balsiui atminti skamba elektroakustinė muzika ir senos žmonių pamėgtos dainos.

Kosminis laivas – tai muzikos inovacijų centras Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Čia kompozitoriaus E. Balsio mokiniai rengia elektroakustinį, sferinės muzikos koncertą.

Kitą šeštadienį Nacionalinėje dailės galerijoje iš kelių dešimčių garsiakalbių sklis E. Balsio muzika, tik ją E. Balsio mokiniai interpretuos savaip. Vienas svarbiausių Lietuvos kompozitorių įkvėpimo sėmėsi gamtoje, performanse klausytojai taip pat bus perkeliami į pajūrį ar mišką.

„Klausomės ištrauką iš Algirdo Martinaičio rekompozicijos, kurioje jis naudoja gamtos garsus ir pačioje pabaigoje Balsio muzikos elementus“, – pasakoja kompozitorius Mantautas Krukauskas.

E. Balsys – išskirtinė asmenybė Lietuvos muzikos istorijoje. Jis kūrė simfoninę ir kamerinę muziką, taip pat - kinui, teatrui bei estradines dainas. Minint kompozitoriaus 100-metį jo kūrybą bandoma aprėpti koncertų cikle, kuris, prasidėjęs sausį, baigsis tik prieš Kalėdas.

„Visą tą kažkaip sugretinti per trumpą festivalį, būtų tiesiog nerealu, neįmanoma, mes išsidėstėme sakykime visų metų laike, ir tai kartais baisu, kad vieną savaitę toks žanras, kitą savaitę – jau visiškai kita jo muzika“, – sako E. Balsio mokinys, kompozitorius Gintaras Samsonas.

„Po nemažo laiko tarpo jos vėl many suskambo naujai ir senai kartu. Aš esu vėl toks pats mažas vaikiukas, kuris prie vefo tranzistoriaus klausosi seno jūrininko“, – sako dirigentas Egidijus Miknius.

Vis dėlto svarbiausia E. Balsio kūrybos dalis – stambios formos kūriniai: baletas, opera, oratorijos, koncertai.

Vienu ryškiausių E. Balsiui skirtų metų akcentu turėtų tapti Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre repetuojama opera „Kelionė į Tilžę“.

Plačiau žiūrėkite reportaže nui 34.33 min.:

Panorama. Šiandien Lenkija mini nepriklausomybės dieną – nuo šeimos pasivaikščiojimo iki nacionalistų eitynių (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt