Kultūra

2019.11.07 10:09

17-tą kartą startuoja „Scanorama“: kino teatrus sudrebins net 100 gerų, ir tik gerų filmų

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.07 10:09

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyksta 17 kartą! Kuo jis nustebins šį kartą? Toks klausimas gali kilti ne vienam. Festivalio meno vadovė Gražina Arlickaitė sako, kad kaip ir kasmet, šių metų „Scanorama“ vėl drebins ir stebins tik gerais filmais.

Išsirinkti iš 100 filmų – nesunku

„Šiais metais paruošėme net 12 programų, kurios užpildytos įdomiais, garsius vardus turinčiais filmais, įdomiais atradimais, probleminiais skerspjūviais, retrospektyvomis. Šiemet pastarosios itin įdomios – tai dviejų garsiausių praėjusio amžiaus maištininkų – brito Michaelio Powello ir švedo Bo Widerbergo filmai. Manau, kad šios retrospektyvos Lietuvoje daug kam bus atradimas“, – pasakoja G. Arlickaitė.

Anot „Scanoramos“ meno vadovės, festivalis neįmanomas ir be lietuviško kino: „Šiemet aprėpsime ir premjeras, ir svarbius kino istorijos įvykius. Kas džiugu ir malonu, kad konkursinėje trumpametražių filmų programoje šį kartą – ne tik Baltijos šalių filmai. Konkursinė erdvė plečiasi ir prisijungia mūsų tolimesni kaimynai su savo filmais.“

Šių metų „Scanoramos“ lankytojai galės pasirinkti net iš 100 filmų. Kaip nepasimesto tokioje gausybėje? Pasak G. Arlickaitės, kino mėgėjams padės ilgai ir kruopščiai rengtas katalogas: „Jei domiesi dokumentika, tau skirta programa „Neišgalvotas gyvenimas“. Jei šiaurės šalių kinu – „Naujienos iš Šiaurės“, jei domina filmai apie Europą – „Kertant Europą“ ir t. t.“

G. Arlickaitės tvirtinu, didžiausia „Scanoramos“ auditorija, žinoma, telkiasi Vilniuje ir Kaune, tačiau festivalis vyksta ir kituose šalies miestuose. „Norėčiau, kad festivalį pamiltų tie, kurie ateina pirmą kartą. „Scanoramoje“ lankosi labai skirtingi žmonės, ateina ir šeimos, kurios savo vaikus išauklėjo žiūrėdamos festivalio filmus. Dabar tie vaikai – lankytojai“, – džiaugiasi G. Arlickaitė.

Į ką atkreipti dėmesį

Šįvakar Europos šalių kino forumą „Scanorama“ pradės švedų filmas „Svaigulys“ iš programos „Naujienos iš Šiaurės“. Šioje programoje dvi dešimtys šiaurės šalių kūrėjų darbų.

Tai ir švedo Roy Andersono filmas „Apie begalybę“, už kurį jis įvertintas Venecijos kino festivalyje kaip geriausias režisierius, ir Mikos Kaurismakio „Meistras Čengas“ ar geriausiu šiemet norvegų filmu išrinktas Hanso Peterio Mollando „Vogti arklius“. Berlyno kino festivalyje režsierius įvertintas „Sidabriniu lokiu“ už meninį indėlį.

Pristatyti savo filmo atvyks režisierius, Vilniuje jis ves ir meistriškumo dirbtuves pavadintas „Būk savimi. Buvimas kitu jau užimtas“. Kitoje festivalio programoje „Kertant Europą“ – beveik trys dešimtys filmų, atrinktų pagrindiniuose pasaulio kino festivaliuose Kanuose, Venecijoje, Berlyne, San Sebastiane. Programoje bus galima išvysti Wernerio Herzogo vaidybinį filmą „Šeimos paslaugos, Malgorzatos Szumowskos „Nešventas avinėlis“, Terence`o Mallicko „Paslėptas gyvenimas“, vyks bendro Nyderlandų ir Lietuvos dokumentinio filmo Sergejaus Loznicos „Valstybinės laidotuvės“ nacionalinė premjera.

Festivalyje dėmesys ir lietuviškam kinui, vyks Vytauto V. Landsbergio, Aloyzo Jančoro, Akvilės Gelažiūtės ir Manto Kvedaravčiaus filmų premjeros. Vilniuje prasidėjęs, nuo lapkričio 14 dienos festivalis persikels ir į kitus miestus: Kauną, Klaipėdą, Šiaulius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.