Kultūra

2019.11.07 14:51

Jelgava: tarpukario švietimo centras ir gimnazija, kurioje mokėsi Antanas Smetona

LRT PLIUS laida „Stop juosta“, LRT.lt2019.11.07 14:51

Jelgava – ketvirtas pagal dydį Latvijos miestas, nuo sostinės nutolęs vos 40 kilometrų. Miesto istorija prasidėjo nuo 13 amžiuje vokiečių Livonijos ordino pastatytos pilies. Per Livonijos karą Jelgava tapo naujai įkurtos Kuršo ir Žiemgalos hercogystės, kuri buvo pavaldi Lenkijos karalystei ir Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei sostine. Jelgavos istorija ir modernizmo paieškos – LRT PLIUS laidoje „Stop juosta“.

Po Trečiojo Lenkijos ir Lietuvos padalijimo Kuršo ir Žiemgalos hercogystė ir Jelgava atiteko Rusijos imperijai. Per abu pasaulinius karus miestas smarkiai nukentėjo.

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje sudegė senieji Jelgavos architektūros statiniai – vokiško stiliaus namai su plytų ir medžio karkasu. Būtent šio stiliaus pastatų ir šiandien išlikę Klaipėdoje.

Jelgavos centrinis paštas – modernėjančios valstybės simbolis

Laidos „Stop juosta“ komanda keliaus prie išlikusio modernaus pastato – Jelgavos Centrinio pašto. 1938-ieji. Pastato architektas – Dāvidas Zarinšas.

Šiandien pašto nebėra. Kadaise puošnioje operacijų salėje įsikūrė alkoholinių gėrimų parduotuvė, dirba siuvykla. Išlikusios interjero detalės uždengtos arba uždažytos.

Įdomu tai, kad 20 amžiaus pirmoje pusėje beveik kiekviename mieste buvo statomi įspūdingi pašto rūmai – naujos modernėjančios valstybės simbolis.

Tarpukariu švietimo centru vadintoje Jelgavoje – moderniausia pagrindinė mokykla

Tarpukariu Jelgava tapo švietimo centru. Čia buvo perkelta Žemės ūkio akademija, pastatyta nauja pagrindinė mokykla. Šiandien šiuose rūmuose įsikūrė Jelgavos valstybinė gimnazija. Projekto autorius – miesto statybos inspektorius Valdis Zēbaueris.

Arklių turgaus vietoje, pietinėje miesto dalyje buvo parinktas sklypas, kur tuo metu gyveno daug mokinių. Naujoji gimnazija buvo moderniausia Latvijoje. Prasidėjus sovietų, vėliau nacių okupacijai – čia buvo ligoninė. Šiuo metu mokykla renovuojama. „Šis pastatas – vietinės reikšmės architektūros paminklas. Jis svarbus Jelgavai, nes per Antrąjį pasaulinį karą apie 90 procentų miesto pastatų buvo sugriauta“, – pasakoja archeologas ir istorikas Andris Tomašūnas.

Populiarioje tarp lietuvių – Mintaujos gimnazijoje mokėsi ir Lietuvos prezidentas Antanas Smetona

18 amžiuje Jelgavoje Kuršo hercogas Peteris Bironas įkūrė aukštesniąją mokyklą, kurią pavadino savo vardu – „Academia Petrina“, Lietuvoje vėliau, 19 amžiuje, žinomą kaip Mintaujos gimnazija. Čia Jonas Jablonskis dėstė senovės graikų ir lotynų kalbas, veikė lietuvių moksleivių bendrabutis.

Jelgavoje dirbusio Juozo Tumo-Vaižganto skaičiavimu, tuomet daugiau nei pusė Mintaujos gimnazijos mokinių buvo lietuviai. Čia mokėsi ir būsimasis Lietuvos prezidentas Antanas Smetona, Lietuvos nepriklausomybės akto signatarai: kunigas Vladas Mironas, Kazys Bizauskas ir Jonas Smilgevičius.

Įdomu tai, kad dailininkas Petras Kalpokas buvo išmestas iš Mintaujos gimnazijos už tai, kad ant krosnies nupiešė mokytojo karikatūrą.

„Gimnazijoje didelių linksmybių nebuvo, vakare, jeigu nemiegi – tai namų darbus atlieki. Sistema ten buvo griežta, elitinė, nes tų laikų gimnazija buvo kaip šių laikų magistro baigimas universitete. Ši mokykla formavo charakterį, mokiniai pasižymėjo geru kalbų mokėjimu, savistaba, disciplinuotu gyvenimo būdu“, – pasakoja VDU istorikas doc. dr. Kastytis Antanaitis.

Jelgavos mergaičių gimnazijoje mokėsi Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, Sofija ir Jadvyga Chodakauskaitės, kurioms Jonas Jablonskis rekomendavo Antaną Smetoną kaip mokytoją.

Šiandien rūmuose veikia Jelgavos meno ir istorijos muziejus, taip pat susijęs su Lietuva. 1933-aisiais už latvių tapytojo Gederto Eliaso ištekėjo ir į Latviją persikėlė garsi lietuvių meno istorikė, Kauno meno mokyklos dėstytoja Halina Kairiūkštytė-Jacinienė.

Buvusi parodos aikštė Jelgavoje, tarpukariu garsėjusi pramonės parodomis

Laidos „Stop juosta“ komanda taip pat apsilankys kitoje Lielupės pusėje, kur stovi buvusi Jelgavos parodų aikštė. Čia vykdavo žemės ūkio ir pramonės parodos, buvo statomi paviljonai. Išliko tik vienas – skirtas nacionaliniam bankui. Šiandien čia įsikūrė kultūros namai „Ruota“. Statinio Autorius – vienas žymiausių Latvijos architektų Paulas Kundzinis.

Prieš keletą metų pastatas buvo renovuotas. Karo metu čia buvo įkurtos iš pradžių vokiečių, vėliau rusų belaisvių stovyklos. Sovietmečiu iš čia buvo tremiami Jelgavos gyventojai. Pirmųjų trėmimų datą mini aikštėje pastatytas akmuo.

Miestas, turintis du pavadinimus

Miestas ir šiandien turi du baltiškos kilmės pavadinimus: Jelgava ir Mitava. Jelgava reiškia sutvirtintą, sunkiai prieinamą vietą, o Mitava – vietą, kur vyksta prekyba. Latvių kalboje nuo 17 amžiaus vartojamas Jelgavos pavadinimas, o vokiečių, rusų - Mitau ir Mitava. Lietuviškai – Mintauja.

Laidą „Stop juosta“ žiūrėkite sekmadieniais, 11:00 per LRT PLIUS.

Stop juosta. Maršrutas nr. 92 – Jelgava I d. Tyrinėjimų objekte – centrinis paštas, pagrindinė mokykla ir gimnazija, kurioje mokėsi Smetona
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.