Kultūra

2015.08.17 11:33

Mirė dainininkas D. Sadauskas

LRT.lt2015.08.17 11:33

Rugpjūčio 16 dieną, eidamas 76-uosius metus, mirė dainininkas Danielius Sadauskas, pranešė Lietuvo muzikų sąjunga.

Rugpjūčio 16 dieną, eidamas 76-uosius metus, mirė dainininkas Danielius Sadauskas, pranešė Lietuvo muzikų sąjunga.

Velionio nuopelnai Lietuvos muzikos ir ypač vokalo menui yra ženklūs ir neįkainojami. Jis paruošė apie 1500 įvairių epochų ir stilių kūrinių, dalyvavo apie 5000 koncertų, daugelyje televizijos pastatymų, muzikinių laidų, įrašė 7 plokšteles, 21 kompaktinį diską – iš jų 11 solinių, 3 dvigubus albumus. Lietuvos radijo fonduose saugoma apie 30 valandų jo garso įrašų.

Per savo karjerą Danielius Sadauskas koncertavo Lenkijoje, Ukrainoje, Karaliaučiuje, Šiaurės Kaukaze, Vidurinėje Azijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Švedijoje, Vietname, Australijoje, Šveicarijoje, JAV. Jo dainavimas pasižymėjo dideliu nuoširdumu. Solistas subtiliai atskleidė kompozitoriaus sumanymą, kūrinio charakterį, turinio potekstę. Jam dainuojant juntama didelė meilė ir pagarba atliekamam kūriniui. Kiekvienas jo pasirodymas virsdavo mažyčiu spektakliu.

Danielius Sadauskas buvo naujo žanro – giedamosios lietuvių poezijos atlikėjas. Jis pažadino, atgaivino, privertė skambėti senuosius lietuvių literatūros tekstus – Martyno Mažvydo, trijų Antanų – Baranausko, Strazdo ir Vienažindžio, Jono Basanavičiaus, Vinco Kudirkos, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir Vydūno, Maironio, Kristijono Donelaičio ir Prano Vaičaičio, Silvestro Valiūno ir Liudviko Rėzos kūrybą. D. Sadauskas buvo dažnas įvairių mokslo ir kultūros renginių dalyvis. Įtaigiu švietėjo žodžiu ir profesionalaus vokalisto priemonėmis jis sugebėjo atrasti tokius lietuviškos kultūros lobius, kurių buvimą maža numanyti – jį reikia pajusti, išgyventi, padaryti mūsų kultūrinio gyvenimo savastimi.

Danielius Sadauskas pasižymėjo ne tik nuostabiai gražiu balsu – ne veltui sakoma, kad balsas išreiškia sielą: jis buvo nepaprastai doras, sąžiningas, jautrus.

Danieliaus netektis – didelė netektis visam mūsų muzikos pasauliui.

Dainininkas Danielius Sadauskas gimė 1940 metų birželio 15 dieną Petroškų kaime (Lazdijų r.). Muzikos mokėsi Juozo Tallat-Kelpšos muzikos technikume Vilniuje (dabar – Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorija), Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar – Lietuvos muzikos ir teatro akademija) pas prof. Zenoną Paulauską. 1967 metais gavo aukštojo mokslo diplomą ir įgijo operos bei kamerinio solisto specialybę.

Iki 2001 metų Danielius Sadauskas dirbo Lietuvos nacionalinės filharmonijos solistu, dėstė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

1986 metais Danieliui Sadauskui suteiktas nusipelniusio Lietuvos artisto garbės vardas, už senosios lietuvių giedamosios poezijos atgaivinimą ir savitą interpretaciją solistas tapo Poezijos pavasario 1997 laureatu, 2010 metais jam įteiktas Lietuvos Seimo Pirmininko ir Lietuvos Ministro Pirmininko garbės raštas bei Lietuvos kultūros ministerijos padėkos raštas. 2010 metais – Lietuvos Respublikos Seimo medalis, 2013 metais – Už nuopelnus Vilniui ir Tautai I laipsnio medalis. 2014 metais Danieliui Sadauskui suteiktas Lazdijų rajono garbės piliečio vardas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.