Naujienų srautas

Kultūra2019.10.30 18:54

Fotografas kaltina Nacionalinę biblioteką vengiant romų ir holokausto temų, jos vadovo toks elgesys nestebina

fotografas kreipėsi į teismą

Fotografas Andrew Mikšys, į teismą padavęs Lietuvos nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką dėl atšauktos parodos, socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo mintimis apie vis dar neišspręstą ginčą ir bibliotekos neva vykdomą cenzūrą. M. Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius Renaldas Gudauskas LRT.lt teigia, kad tokios A. Mikšio deklaracijos – nieko naujo ir paroda, pasak jo, buvo atšaukta visai ne dėl turinio, o geranoriškumo stokos.

Kaltina biblioteką, kad ši cenzūruoja menininkus ir kalbas apie Holokaustą

Jau ne pirmą kartą Amerikos lietuvis A. Mikšys, žinomas iš dėmesio sulaukiančių fotografijos ciklų, viešojoje erdvėje išsako nuoskaudą dėl atšauktos parodos BAXT – Vilniaus romų portretų serijos – turėjusios vykti Martyno Mažvydo bibliotekoje dar prieš gerus metus.

A. Mikšio nuotraukų ciklas BAXT (žodis, reiškiantis laimę ar likimą), rengtas kelerius metus. Nuotraukose – romų tautybės žmonės, žvelgiantys į objektyvą ir užfiksuoti savo natūralioje aplinkoje. Fotografijose užfiksuota ir skurdi buitis, ir romų šventės, ir margos kasdienybės detalės. Nors M. Mažvydo biblioteka parodos eksponavimą atmetė, dar 2018 m. rugsėjo 24 d. išplatintame pranešime teigė, kad kūriniai meniniu požiūriu – stiprūs, trukdo tik su autorumi nerandamas kompromisas ir komunikacijos būdas.

Taip skamba fotografo A. Mikšio naujausias pasisakymas:

„Aš neseniai padaviau į teismą Lietuvos nacionalinę M. Mažvydo biblioteką dėl mano parodos BAXT atšaukimo. Šią vasarą bandėme išspręsti ginčą mediacijos būdu, bet nepavyko. Dabar grįžtu į teismą, kad bylą peržiūrėtų teisėja.

Mano ieškiniai teismui yra griežtai teisėti: finansiniai nuostoliai, autorių teisių ir reputacijos pažeidimai. Mane domina ir platesni klausimai, susiję su mano parodos atšaukimu. Aš vis dar tikiu, kad biblioteka atšaukė parodą, kad negalėčiau kalbėti apie romų ir žydų holokaustą Lietuvoje. Supratę, kad mano darbai nagrinėja šias problemas, jie nusprendė, kad paroda buvo per daug provokuojanti. Parodą atšaukti buvo lengviau, nei leisti man viešai aptarti mano projektą apie romus. Tai buvo cenzūra.

Aš galbūt nelaimėsiu savo bylos, tačiau tikiuosi paskatinti diskusiją apie tai, kaip biblioteka išleidžia mūsų mokesčių mokėtojų pinigus. Lietuvos reputacijai gresia pavojus, jei Lietuvos nacionalinei bibliotekai bus leista cenzūruoti menininkus ir diskusijas apie Holokaustą. Mes galime tai padaryti geriau.“

Bibliotekos vadovas: A. Mikšio žodžiuose – nieko naujo

LRT.lt susisiekus su M. Mažvydo bibliotekos generaliniu direktoriumi R. Gudausku, šis pasakė A. Mikšio įraše neperskaitęs nieko nauja. Anot R. Gudausko, bibliotekai mesti kaltinimai, esą paroda atšaukta, kad autorius negalėtų „kalbėti apie romų ir žydų holokaustą Lietuvoje“ – visiškai klaidingas įsitikinimas.

„Turiu pasakyti, kad mūsų bibliotekoje veikia ištisas Judaikos skyrius. Šio skyriaus tikslas yra inicijuoti, koordinuoti ir vykdyti judaikos mokslinius tyrimus, edukacinius ir informacinius projektus. Taip pat stengiamasi užtikrinti to sklaidą, judaikos dokumentinis kultūros paveldas tiriamas ir tuo rūpinamasi. Dirbame nuosekliai, bibliotekoje vyksta nuolatiniai tautinėms mažumoms skirti renginiai“, – tvirtina R. Gudauskas.

M. Mažvydo bibliotekos vadovas patikina, kad A. Mikšio paroda BAXT toli gražu nebuvo atšaukta dėl netinkamo turinio: „Tai turėjo būti bendras autoriaus ir bibliotekos projektas, į kurį būtų įsitraukę ir tarptautinio masto specialistai. Deja, su parodos autoriumi mes neradome bendros pozicijos, sutarimo, trūko geranoriško bendradarbiavimo. Nė kiek nenorime šios temos eskaluoti, bet jei esame paklausti, tikrai atsakome.“

Fotografo A. Mikšio teiginiai viešoje erdvėje, anot R. Gudausko, bibliotekos nestebina. „Sakyčiau, esame prie to pripratę, to vis pasitaiko. Patikinu, kad esame pasiruošę dialogui ir linkę susitarti. O vykstantį teisminį procesą komentuoti sunku, jis vyksta, bet detalumo dar nėra“, – sako R. Gudauskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi