Naujienų srautas

Kultūra2019.11.18 17:42

Antanas Mockus: prasmingas „durniaus voliojimas“ yra veiksmingesnis už gąsdinimus

„Esame turtingi, bet nepakankamai išmintingi, kad sugebėtume patys save apsaugoti“

„Bendruomenės nori vaikus nutildyti, bet jų nebus įmanoma nutildyti. Juos galima pusiau apgauti, tačiau vaikai turi proto ir geba atsirinkti. Gali kilti vaikų protestai, kuriuose bus išsakyta pozicija, kad jaunoji karta nebenori laukti, kol aplinka suges, o nori tą aplinką apginti laiku“, – LRT RADIJUI sako filosofas, politikas, aktyvistas, Kolumbijos lietuvis Antanas Mockus.

Negebame savęs apsaugoti

Pasaulyje jis žinomas kaip vizionierius, savo socialiniais eksperimentais, sujungiančiais meną ir pedagogiką, sugebėjęs perpus sumažinti žūstančiųjų skaičių keliuose ir nusikalstamumą Kolumbijos sostinėje Bogotoje. Antanui Mockui taip pat svarbi aplinkosauga. 2010-aisis jis buvo Kolumbijos žaliųjų partijos kandidatas prezidento rinkimuose, ir nors nelaimėjo, jo kampanijos šūkį „Gyvenimas yra šventas“ daugelis prisimena iki šiol.

A. Mockaus teigimu, žaliųjų politinis judėjimas eina prieš kapitalizmą be ribų. „Kolumbijoje visus žaliuosius ir pro žaliuosius jungia idėja, kad visuomenę galima pakeisti su edukacija. Su edukacija galima viską pakeisti. Tai yra mūsų šūkis“, – išskirtinai LRT RADIJUI kalba Lietuvos emigrantų palikuonis.

Kolumbija yra dažnai vadinama mega bio įvairovės šalimi, kurios gamtos ištekliai yra pasaulinės reikšmės. 2013-aisiais čia buvo fiksuota didžiausia pasaulyje paukščių įvairovė – net 1900 rūšių! Šalis taip pat yra ypač priklausoma nuo jūros pakrantės ir kalnų ekosistemų, todėl jau dabar jaučia klimato kaitos poveikį. Visgi, pasak A. Mockaus, saugoti turtingą šalies gamtą trukdo aukštas nusikalstamumas ir plačiai po Kolumbiją paplitęs smurtas.

„Džiaugiuosi, kad Kolumbija tampa vis labiau išsimokslinusi ir tikiuosi, kad tam padės mano darbai. Mūsų pirmoji problema yra smurtas. Esame turtingi, bet nepakankamai išmintingi, kad sugebėtume patys save apsaugoti“, – sako buvęs Kolumbijos universiteto profesorius.

Smurtas prieš gamtą ir žmogų

Buvęs Bogotos meras sako, kad žmonija turi išmokti Černobylio pamoką ir nebekartoti tokių klaidų. Pasak jo, atominė energetika nėra nei saugi, nei pigi. „Rizikų valdymas šiais laikais yra labai svarbus. Žalieji čia taip pat vaidina nemenką vaidmenį“, – tikina A. Mockus.

Švarus geriamasis vanduo mums atrodo kaip duotybė, tačiau milijonams Pietų Amerikos gyventojų tai yra siekiamybė ir, neretai, niekada neišsipildysianti svajonė. Pašnekovui dirbant Kolumbijos sostinės meru, pavyko pasiekti, kad nuotekų valymo įrenginiai būtų įvesti daugiau kaip milijonui būstų. Tiek pat Bogotos gyventojų gavo priėjimą prie švaraus geriamojo vandens.

Vasarą Brazilijoje degė pasaulio plaučiais vadinami Amazonės miškai. A. Mockaus teigimu, Amazonės miškai liepsnojo ir Kolumbijoje. Pasak jo, žmogus, kuris jaučiasi nesaugus ir gali bet kada prarasti gyvybę, nebus jautrus gamtos niokojimui. „Kuomet žmogus pradeda blogai elgtis, jis blogai elgsis ir su gamta, o paskui ir su kitu žmogumi. Gaunasi užburtas ratas. Visa ko kaltininkas yra smurtas“, – įsitikinęs A. Mockus.

Protingai „voliojo durnių“

Rugsėjį profesorius Lietuvoje pristatė filmą apie savo mamą Nijolę Šivickas. A. Mockus sako, kad filme yra keliamas prašymas stabdyti beatodairišką miestų plėtrą. „Reikia bent kiek sustabdyti tą absurdišką miestų augimą. Miestuose viskas labai greitai keičiasi. Būtų geriau, jei (miestovaizdį – LRT.lt) keistume bent kiek atsakingiau“, – viltingai kalba žaliųjų pažiūrų politikas.

A. Mockus akcentuoja, kad ieškant būdų keisti destruktyvų žmonių elgesį, gąsdinimai neveikia. Dauguma jo sėkmingai pritaikytų socialinių iniciatyvų Bogotoje rėmėsi žaidimu arba, kaip jis pats sako, prasmingu „durniaus voliojimu“. Pavyzdžiui, su avarijomis keliuose jis kovojo vietoj eismo policininkų įdarbindamas aktorius mimus, o vandens taupymą skatino pats persirengęs į supermeną panašiu superpiliečiu.

„Voliojant durnių vyko elgesio metamorfozė: arba tu tą durnių volioji arba užsiimi veidmainyste. Kolumbiečiai mane gerai žino dėl to, kad voliodamas durnių, aš ėmiausi labai rimtų socialinių ir aplinkosauginių projektų. Pavyzdžiui, vandens suvartojimas. Po kelių mano inicijuotų akcijų, vidutinis kolumbietis dabar vandenį vartoja atsakingiau – 20 proc. sumažėjo jo suvartojimas“, – savo darbų reikšmingumu džiaugiasi Kolumbijos lietuvis.

Sąjūdžio galia

A. Mockus žavisi švedės mergaitės Gretos Thunberg drąsa, kovojant už mūsų visų planetą. Pasak aplinkosaugai neabejingo aktyvisto, Greta turėtų įkvėpti žmoniją vienytis ir ieškoti naujų būdų veikti kartu. Ekologinės krizės akivaizdoje, pasak jo, žmonių vienybė yra ypatingai svarbi, o ir vaikų vaidmens nereikia nuvertinti.

„Po Gretos gali atsirasti ir daugiau vaikų, kurie norės garsiai pasisakyti aktualiomis temomis. Bendruomenės nori vaikus nutildyti, bet jų nebus įmanoma nutildyti. Juos galima pusiau apgauti, tačiau vaikai turi proto ir geba atsirinkti. Gali kilti vaikų protestai, kuriuose bus išsakyta pozicija, kad jaunoji karta nebenori laukti, kol aplinka suges, o norės tą aplinką apginti laiku, – ateities scenarijų piešia A. Mockus. – Turime saugoti tai, ką turime. Bet tai pavyks, tik jei bus daroma kolektyviai, ir jei bus nustatytas tolimas horizontas. Čia nereikia išeičių vienai savaitei ar vienam mėnesiui. Reikia išeičių šimtmečiams“.

Kolumbijos lietuviui imponuoja Sąjūdžio galia, kurios dėka mes, lietuviai, atgavome nepriklausomybę. Pasak jo, Sąjūdžio pėdomis turėtų sekti ir viso pasaulio žalieji. „Reikia stiprinti žaliųjų organizacijas. Žaliųjų misija yra išgelbėti žemę. Žaliuosius aš matau, kaip kad Sąjūdis buvo Lietuvoje“, – sako A. Mockus.

Išsamiau – laidos „Vienkartinė planeta“ įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi