Kultūra

2019.10.30 11:30

Roma prisiminė teatro legendą Eimuntą Nekrošių: tai buvo meilė iš pirmo žvilgsnio

LRT.lt2019.10.30 11:30

Spalio 29 dieną Romoje buvo prisimintas iškilus kūrėjas, palikęs neišdildomą pėdsaką ne tik Lietuvos, bet ir Italijos teatro scenoje. Meno gurmanai rinkosi į renginį, dedikuotą vienam žymiausių Lietuvos režisierių – Eimuntui Nekrošiui. Šventinį vakarą „Teatro Valle“ erdvėje buvo pristatytas Audronio Liugos filmas „Eimuntas Nekrošius. Tėvo kėdė“.

Pasak A. Liugos, tai asmeninis filmo autoriaus liudijimas apie Italiją pakerėjusį režisierių, išryškinant tėvo ir sūnaus ryšį. Režisieriaus tėvas buvo savamokslis stalius, kūręs įvairius medžio dirbinius. Ne viena jo rankomis pagaminta kėdė buvo panaudota E. Nekrošiaus spektakliuose ir kartu su juo apkeliavo visą pasaulį. Santykis tarp tėvo ir sūnaus taip pat labai savitai ir jautriai perteiktas legendiniame E. Nekrošiaus spektaklyje „Hamletas“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kultūros atašė Italijoje Laura Gabrielaitytė-Kazulėnienė sako, kad filme svarbus ne tik šeimos ryšys, bet ir apskritai kūrėjo santykis su aplinkiniu pasauliu. „Dokumentiniame filme akcentuojamas ne tik paslaptingas tėvo ir sūnaus ryšys, bet ir santykis tarp namų ir pasaulio, žmogaus ir Dievo“, – teigia L. Gabrielaitytė-Kazulėnienė.

Po filmo peržiūros vyko jaukūs pokalbiai su garsiais Italijos meno ekspertais, kurie dalijosi įsimintinomis gyvenimo akimirkomis, kai kūrė ir dirbo kartu su E. Nekrošiumi.

Susitikime apie vieną reikšmingiausių režisieriaus kūrybos periodų pasakojo E. Nekrošiaus padėjėja Daria Deflorian. Prodiuseris Aldo Miguelis Grompone dalijosi nostalgiškais prisiminimais apie režisieriaus kūrybos sklaidą ir kūrybinių dirbtuvių organizavimą jauniems aktoriams įvairiuose Italijos kampeliuose.

Pašnekesiuose taip pat dalyvavo aktorė Mascia Musy, įkūnijusi Aną Kareniną, ir Ida Vinella, dalyvavusi vienoje režisieriaus kūrybinių dirbtuvių.

Daugelio teatro atstovų nuomone, Italijos kultūra puikiai dera su šio menininko kūrybos ekspresyvumu. E. Nekrošiaus agentas Italijoje A. Grompone, dirbęs su tokiais garsiais režisieriais, kaip Romeo Castellucci ar Janas Fabre, pasakoja, esą E. Nekrošius buvo išskirtinė asmenybė, savo kūryba sužavėjusi ir palietusi kiekvieną sėdintį teatro salėje.

„Pirmieji E. Nekrošiaus spektakliai pribloškė vietinę publiką ir sudrebino Italijos teatrą. Tai buvo meilė iš pirmo žvilgsnio – ne tik žiūrovams, bet ir didiesiems kritikams. Sėkmingiausias šio režisieriaus periodas prasidėjo su spektakliu „Trys seserys“ ir išaugo pastačius legendinę Shakespeare`o trilogiją. Taip pat verta paminėti kitus, kurie nepaliko abejingų: „Ana Karenina“, „Idiotas“ ar „Ivanovas“, – šventinį vakarą prisiminimais dalijosi A. Grompone.

Pasak E. Nekrošiaus agento, iš daugybės apdovanojimų E. Nekrošiui reikšmingi net trys „Ubu“ prizai už geriausią užsienio spektaklį Italijoje. Režisieriui juos pelnė spektakliai „Trys seserys“, „Hamletas“ ir „Makbetas“. Taip pat Taorminos mieste Sicilijoje šiam iškiliam kūrėjui buvo įteiktas prestižinis Europos prizas.

E. Nekrošiaus kūryba sudaro ištisą teatro epochą ne tik Italijoje, bet ir mūsų šalyje. Prisiminus įsimintiniausius režisieriaus kūrybos etapus Italijoje, lapkritį Lietuvoje vyks tęstinis E. Nekrošiui paminėti skirtas renginių ciklas „Eimuntas Nekrošius. Paskutinieji“.

Parengė L. Gabrielaitytė-Kazulėnienė