Naujienų srautas

Kultūra2019.10.30 10:49

„Auksinį liūtą“ pelniusi opera „Saulė ir jūra“ šiandien atliekama paskutinį kartą: lietuvišku smėliu padidins Venecijos plotą

Venecijos bienalės pagrindinio apdovanojimo „Auksinio liūto“ laimėtojas operos performansas „Saulė ir jūra (Marina)“ šiandien Venecijoje (11 valandą Lietuvos laiku) rodomas paskutinį kartą.

LRT RADIJO kalbinta Lietuvos paviljono komisarė Rasa Antanavičiūtė teigė, kad Venecijos bienalės laureatą pamatė per 85 tūkst. žiūrovų. Jų neatbaidė ilgos eilės ir tai, kad prie įėjimo į paviljoną tekdavo laukti net dvi ar tris valandas. Per dieną pasirodymą vidutiniškai aplankydavo apie 1300 žiūrovų.

Iš pradžių „Saulę ir jūrą (Mariną)“ rodyti planuota kartą per savaitę, tačiau gavus šveicarų fondo „Laurenz Foundation“ paramą operos performansas įvykdavo du sykius – trečiadienį ir šeštadienį. Iš viso surengti 49 pasirodymai.

Operoje „Saulė ir jūra“ yra 12 vokalo partijų, jas per tą laiką atliko apie 30 dainininkų. Vasarą ir rudenį operoje daugiausia dainavo Venecijoje ir jos apylinkėse reziduojantys solistai. Savanorių, kurie tris valandas galėjo pagulinėti paplūdimyje, užsiregistravo per 2,3 tūkstančio.

Vertinimo knygos byloja

Nuo birželio pradžios specialioje knygoje žiūrovai ir klausytojai galėjo įvertinti Vaivos Grainytės, Linos Lapelytės ir Rugilės Barzdžiukaitės sukurtą veikalą. Vienos knygos nepakako – klausytojai savo įspūdžiais primargino net tris. „Opera juos jaudino, klausytojai užsimanydavo pasilikti ilgėliau, ištisą valandą. Pastaruoju metu prašėme jų neužtrukti ilgiau kaip 20 minučių“, – pasakojo Lietuvos paviljono komisarė.

Daugelis vertintojų knygose teigė, esą lietuviškas pasirodymas jiems buvo gyvenimą keičianti patirtis. Kiti pripažino, kad tai geriausias Venecijos bienalės kūrinys. Operos performanso sumanytojos sulaukė scenos meno profesionalų kvietimų atkeliauti į jų šalis. R. Antanavičiūtė LRT RADIJUI teigė, kad sulaukta daugiau nei 40 kvietimų. Gastrolės jau derinamos.

„Saulė ir jūra“ kitąmet tikrai bus rodoma ir Lietuvoje – Vilniuje ir Kaune. Labiausiai tikėtina – antroje 2020 metų pusėje.

Venecijoje bus daugiau sausumos

36 tonų smėlio, kuris naudotas dirbtiniam paplūdimiui, gabenti atgal į Lietuvą neteks. Pora tonų „išsivaikščiojo“ su lankytojais, o likusiu bus užpiltos kelios vaikų žaidimų aikštelės Džudekos saloje, taip pat didinama Venecijos – miesto-salos – teritorija. Kitaip tariant, bus sukurta daugiau sausumos.

Užbaigti pasirodymus spalio 30-ąją buvo planuojama iš anksto, nors Venecijos bienalė dar vyks iki lapkričio 27 dienos. Dėl prastėjančių orų – šalčio, vėjų ir drėgmės – nuspręsta „Saulės ir jūros (Marinos)“ neberodyti. „Prabangos apšildyti paplūdimį, kad „poilsiautojai“ galėtų vaizduotis gulį po šilta saule, negalėjome sau leisti“, – teigė R. Antanavičiūtė.

Parengė Mindaugas Klusas

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi