Kultūra

2019.10.29 22:39

Kauno valstybiniam chorui – 50: nuo sunkių dienų iki šlovingų akimirkų

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.29 22:39

Kauno valstybinis choras švenčia penkiasdešimtmetį. Jo įkūrėjas, meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Petras Bingelis sako, kad kuriant chorą, saulėtų dienų buvo mažai – ieškant atlikėjų pradžia buvusi labai sunki. Dabar choras koncertuoja tarptautiniuose muzikos festivaliuose su garsiais solistais bei dirigentais.

Jubiliejiniame Kauno valstybinio choro koncerte – Carlo Orffo kantata „Carmina Burana“. 1992-aisiais šio kūrinio, atliekamo Kauno choro, Berlyno stadione klausėsi rekordiškai daug – 75 tūkstančiai.

Tai ne vienintelis didelės apimties vokalinis instrumentinis kūrinys choro repertuare. Jų – oratorijų, kantatų, mišių, operų, pasijų – beveik 200.

„Kadangi yra labai skaitlingas kolektyvas, turime bazę gerą ir tiesiog prieinama labai daug kūrinių, ypatingai norėčiau išskirti stambias formas, nes niekur kitur to Lietuvoje, tam tikrų kūrinių nebūtų galima fiziškai atlikti“, – sako choristas Mindaugas Radzevičius.

Choro įkūrėjas ir meno vadovas, profesorius P. Bingelis sako, kad 1969-aisiais baigęs konservatoriją planavo mokytis tuomečiame Leningrade ir visai nenorėjo keltis į Kauną. Jį, tuomet 26-erių jaunuolį, iš 11 kandidatų, išrinko komisija. Chorui jis vadovauja iki šiol. Choro artistų dabar beveik du kartus daugiau nei pirmaisiais metais – 65.

„Balsingų Lietuvoje yra, bet jie be muzikinio rašto, žinote, čia yra profesionalus choras, reikia, kad skaitytų natas, o tokių buvo labai nedaug, reikėjo mokyti rašto. Ir prasidėjo nuo ryto aštuonių iki vakaro aštuonių, mane buvo galima visą parą rasti filharmonijoje“, – prisimena prof. P. Bingelis.

Tarptautiniuose muzikos festivaliuose dalyvaujantis Kauno valstybinis choras koncertavo su garsiais solistais – Violeta Urmana, Andrea Bocelli, Montserrat Caballé ir dirigentais – Mstislav Rostropovichiumi, YehudI Menuhinu, Juozu Domarku, Gintaru Rinkevičiumi.

Iš lietuvių kompozitorių kūrinių choras daugiausiai yra atlikęs Juozo Naujalio „Lietuva brangi“.

„Turi būti, kad choras skambėtų ta tembrine lietuviška spalva, nes šiandien aš pasiklausau choro, kai repetuoja, jis turi tą lietuviškumo labai daugׅ“, – tikina Kauno valstybinio choro meno vadovas.

Kauno valstybinio choro atliekamą „Tautišką giesmę“ kas rytą girdi LRT klausytojai ir žiūrovai.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 36.04 min.:

Panorama. Gaisro Alytuje pasekmės: prekybos tinklai iš lentynų išima penkių Lietuvos gamintojų pieno produkciją
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt