Kultūra

2019.10.29 18:59

Bus ar pražus spektaklis „Mūsiškiai“: likus mėnesiui iki premjeros – darbas be sutarčių, bet vadovas žada – bus

Virginija Sližauskaitė, LRT.lt2019.10.29 18:59

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre – keistos nuotaikos. Jau nekalbant apie dirbančius teatre, tas keistas nuotaikas gali bent dalele pajusti visi, besidomintys vieno spektaklio likimu. Lenkų dramaturgo Michalo Walczako pjesė, parašyta pagal Rūtos Vanagaitės knygą „Mūsiškiai“, jau po mėnesio turėtų tapti ne tik žodžiais, bet ir kūnu, tik atrodo, kad viskas kabo ant plono siūlo.

Įvairių nuomonių sulaukusį kūrinį režisuoti ėmėsi Artūras Areima, tačiau internete matomi tiek režisieriaus, tiek kitų kūrybinės grupės narių komentarai nurodo, kad, nors spektaklio repeticijos vyksta, sutartys nei su aktoriais, nei su dramaturgu nėra pasirašytos.

Premjera – po mėnesio, o sutarčių – nė kvapo?

Tai, kad Juozo Miltinio dramos teatre atsiras spektaklis „Mūsiškiai“, žinoma jau kurį laiką. Kada pradėta abejoti, ar šis kūrinys turėtų pasiekti žiūrovų akis? To paklaustas, teatro meno vadovas Andrius Jevsejevas LRT.lt teigia, kad situaciją apibrėžti sunku: „Nežinia, kada teatro administracija ir dalis kolektyvo pradėjo dvejoti: ar esminis lūžis įvyko gavus naujausios pjesės versijos vertimą rugsėjo pabaigoje, ar teatro vadovui Leonui Blėdžiui nusprendus trauktis iš užimamų pareigų, ar susirinkus pirmajam šį sezoną teatro meno tarybos posėdžiui, ar dar kada...“

Pasak A. Jevsejevo, greičiausiai visi šie dalykai susiję. „Tai, kad teatre bus kuriamas spektaklis „Mūsiškiai“, visas teatro kolektyvas žinojo daugiau nei metus, o gal ir pusantrų. Tačiau iki pat spalio vidurio niekas viešai nekvestionavo nei pastatymo idėjos, nei dramaturgo ar kitų kūrybinės komandos narių pasirinkimo, nei būsimojo spektaklio kūrybinio proceso aspektų“, – tvirtina meno vadovas.

A. Jevsejevo teigimu, iki spektaklio premjeros likus neįtikėtinai mažai laiko, imta svarstyti, kas per pjesė yra „Mūsiškiai“. Tam sukviesta Juozo Miltinio dramos teatro meno taryba, kuri spalio 25 d. svarstė tiek M. Walczako kūrinį, tiek jo biudžetą, kuris, pasak meno vadovo, gerokai vėluoja.

A. Jevsejevas patvirtina ir kalbas apie tai, kad teatro vadovybė nepasirašo sutarčių nei su režisieriumi, nei aktoriais: „Vieną dieną vadovas laukia Meno tarybos rekomendacijos ir sprendimo priimti negali, kitą dieną pasirašyti sutarčių negalima, nes vienas ar kitas darbuotojas pasiėmęs laisvadienį, trečią dieną neišeina, nes vadovas turi svarbesnių, skubesnių darbų. Iš esmės logiško, racionalaus paaiškinimo nei aš, kaip teatro meno vadovas, nei spektaklio kūrybinė komanda, metusi kitus darbus ir pasinėrusi į „Mūsiškių“ kūrybinį procesą, iki šiol negavo.“

Jei iš tiesų yra taip, kaip sako A. Jevsejevas ir sutartys nepatvirtintos, ar spektaklis lapkričio 22–24 dienomis tikrai įvyks?

Pasak meno vadovo, jei teatro vadovas ir administracija pažvelgs į šį procesą kūrybiškai, nepagailės jėgų ir entuziazmo vejantis tuščiai ir iš principo iššvaistytą laiką, gamybos procesus iki premjeros vis dar yra įmanoma užbaigti.

„Deja, jau dabar tenka į komunikacijos su teatro vadovu ir administracija procesus įtraukti teatro steigėją – LR Kultūros ministeriją. Tikiuosi, kad ministerija, palaiminusi idėją imtis šio projekto ir skyrusią jai dalinį finansavimą, padės menininkams šioje kone epinėje kovoje su bailiais teatro biurokratais“, – aiškina A. Jevsejevas.

Leonas Blėdis: atsiprašau, turiu daug darbo

LRT.lt susisiekus su atsistatydinusiu, bet kol kas pareigas dar einančiu Juozo Miltinio dramos teatro vadovu Leonu Blėdžiu ir pasiteiravus apie spektaklio likimą, šis per daug nedaugžodžiavo.

„Apie patį spektaklį geriausiai gali papasakoti meno vadovas. Sutartys pasirašinėjamos, šiuo metu vyksta spektaklio dekoracijų gamyba“, – teigia L. Blėdis.

Paklausus, ar spektaklis „Mūsiškiai“ tikrai įvyks, pareigas baigiantis teatro vadovas atsakė teigiamai: „Taip, jis bus. Procesai vyksta. Ir sutartys pasirašinėjamos, ir dramaturgui mokama.“

LRT.lt pasidomėjus, kodėl girdėti priešingų pasisakymų dėl sutarčių pasirašymo ir spektaklio likimo, L. Blėdis neišsiplečia: „Situacija pakankamai aštri, bet daugiau nekomentuosiu, nes turiu daug darbų. Tik pasakysiu, kad spektaklis statomas.“

Nors J. Miltinio dramos teatro vadovas L. Blėdis ir meno vadovas A. Jevsejevas kalba skirtingais teiginiais ir klausimų čia daugiau, nei atsakymų, akivaizdu, kad darbas su „Mūsiškiais“ vyksta.

A. Jevsejevas patikina, kad susidariusi situacija teatre netgi naudinga aktoriams: „A. Areima subūrė stiprią ir dinamišką skirtingų aktorių komandą. Tai žmonės, linkę nenuleisti rankų, nepasiduoti išoriniam ar vidiniam spaudimui. Kūrybinė komanda turi unikalią galimybę būti itin arti savo meninių tyrimų objekto, kuriamo spektaklio temos, semti aktorinę ir dramaturginę medžiagą tiesiog čia ir dabar – net neišėjus iš teatro. Kol kas nuotaikos kūrybingos, visi dirba be galo entuziastingai ir stengiasi gyvai reaguoti į baimės ir pykčio prisirpusią atmosferą – juk apie tai, bent iš dalies, ir yra spektaklis.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt