Kultūra

2019.10.29 19:44

Meno virusas ir džiazmeno Liudo Mockūno muzika Šiauliuose įsuko ir nepraktikuojančią baleriną

Tomas Mizgirdas, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.10.29 19:44

Šiauliuose prasidėjo vienintelis Šiaurės Lietuvoje šiuolaikinio meno festivalis „Virus“. 24-ąją meno ir mados šventę atidarė Evaldo Janso darbų paroda ir šiaulietiškajame festivalyje jau trečią kartą dalyvaujančios Venecijos bienalės laureatės Linos Lapelytės performansas „Piruetas“. Ne vieną šiuolaikinį menininką užauginęs festivalis, pasak organizatorių, tęsia savo misiją provokuoti, eksperimentuoti ir sieti įvairias meno rūšis.

Šiauliai jau 24 kartą užsikrėtė meno ir mados virusu. Visą mėnesį truksiantis festivalis atidarytas vieno garsiausių Lietuvos vizualiojo meno pasaulio provokatorių E. Janso darbų paroda. Jo neatsiejama kūrybos dalis – bendravimas su įvairiausiomis institucijomis. Ne viename kūrinyje naudojami Lietuvos ir pasaulio galingųjų atvaizdai. Ekscentriškas, šokiruoti mėgstantis kūrėjas sako siekiantis, kad jo menas būtų įtaigus, todėl darbuose svarbesnis yra pasakojimas, o ne tapyba.

Kartu su E. Jansu vienintelį Šiaurės Lietuvoje šiuolaikinio meno festivalį atidarė Venecijos bienalės „Auksinio liūto“ laimėtoja L. Lapelytė. Performansų, šiuolaikinės operos kūrėja, garso menininkė šiaulietiškame viruse dalyvauja trečią kartą.

L. Lapelytė „Viruse“ pristatė performansą „Piruetas“. Festivalio lankytojai išvydo keliolika minučių piruetus sukančią nebepraktikuojančią baleriną ir garsų džiazo muzikantą Liudą Mockūną, kurio virtuoziškumas apribotas vienintele nata.

Pasak organizatorių, ir kituose šiųmečio festivalio renginiuose netrūks provokacijų bei kūniškų eksperimentų, karnavalinio žaismingumo. Virusas stebins tarptautiškumu, gebėjimu atsinaujinti, jungti meno aktualijas ir mados pasaulį.

„Premjeros, „Auros“ šokiai, vokiečių spektaklis, skirtas saivanalizei – bus ypatingų siurprizų“, – sakė festivalio „Virus“ sumanytojas Virginijus Kinčinaitis.

XXVI šiuolaikinio meno festivalis Šiauliuose vyks visą mėnesį. „Virusą“ lapkričio 23 dieną vainikuos, pasak organizatorių, prabangus meninės drąsos ir išskirtinės raiškos renginys – tarptautinis avangardinės mados šou, kurį praturtins unikali komiksų opera „Alfa“.

Išsamiau – reportaže:

Nuo Evaldo Janso darbų parodos iki Linos Lapelytės performanso: Šiaulius užkrėtė festivalis VIRUS
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt