Kultūra

2019.10.29 10:03

Brazilijos modernistas Lasaris Segallas sugrįžta į gimtąjį Vilnių: tokio masto paroda Lietuvoje rengiama pirmą kartą

LRT.lt2019.10.29 10:03

Po mėnesio, lapkričio 28 dieną, Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre bus atidaryta paroda „Brazilijos modernistas iš Vilniaus: Lasario Segallo sugrįžimas“.

Vilniečiai ir miesto svečiai turės išskirtinę galimybę pamatyti net 57 vieno žymiausių Brazilijos modernistų – Lasario Segallo (1889–1957) kūrinius, atskraidintus iš San Paule veikiančio jo muziejaus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Paroda, skirta 130-osioms dailininko gimimo metinėms ir 30-osioms Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus atkūrimo metinėms, atidaroma 2020-ųjų, paskelbtų Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais, išvakarėse.

L. Segallas, Toros perrašinėtojo sūnus iš Vilniaus, Brazilijos ekspresionizmo pradininkas, menininko kelią pradėjo Marko Antokolskio pramoninėje dailės mokykloje, studijavo Berlyno Taikomosios dailės mokykloje, Aukščiausioje imperatoriškoje dailės akademijoje, Dresdeno dailės akademijoje, buvo ir vokiečių ekspresionizmo grupės Die Bruecke (Tiltas) nariu.

1923 m. persikėlė gyventi į San Paulą, kur jo atvykimą garsus menotyrininkas ir visuomeninkas Mario Raulis de Morais Andrade įvertino kaip Brazilijos avangardinio meno pergalę. Būtent L. Segallui 1955 metais San Paulo meno bienalėje buvo suteikta garbė reprezentuoti Braziliją pagrindinėje paviljono salėje.

Pasak Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorės dr. Kamilės Rupeikaitės, surengti didelę L. Segallo darbų parodą, bendradarbiaujant su Brazilija, svajojome ne vienus metus.

„2018 metais turėjau galimybę apsilankyti San Paule ir užmegzti kontaktą su tuomet neseniai paskirtu nauju L. Segallo muziejaus direktoriumi Giancarlo Hannudu. Jo išreikštas nuoširdus noras bendradarbiauti paskatino pradėti praktinius tokios parodos organizavimo žingsnius, kad galėtume šiuo bendradarbiavimu paminėti 130-ąsias Segallo gimimo metines. Šio tikslo įgyvendinimas, kuriam reikalingos didžiulės lėšos, nebūtų įmanomas be visapusiško palaikymo ir dosnios tiek valstybinės, tiek privačios paramos Lietuvoje ir Brazilijoje“, – teigia K. Rupeikaitė.

Tikimasi, kad L. Segallo darbai sėkmingai pasieks Vilnių ir muziejaus lankytojai tris mėnesius turės unikalią progą atrasti šį pasaulinio lygio menininką, kuris dėl sudėtingų 20 a. istorinių ir politinių peripetijų Lietuvoje yra vis dar mažai žinomas. Lietuvos ir Brazilijos bendradarbiavimas atvežant L. Segallo darbus į jo gimtąjį miestą yra istorinis. Į parodos atidarymą ketina atvykti L. Segallo vaikaičiai, kiti artimieji.

Siekiant atskleisti L. Segallo indėlį į modernaus meno istoriją, jo tapatybės daugialypumą, kūrybos temų ir braižo įvairovę, parodoje „Brazilijos modernistas iš Vilniaus: Lasario Segallo sugrįžimas“ bus eksponuojami dailininko tapybos, akvarelės, grafikos kūriniai ir skulptūros.

Meno kūrinių parodą papildys fotografijos ir dokumentai, suteikiantys informacijos apie menininko gyvenimą ir klajones po pasaulį. Tokio masto L. Segallo darbų paroda jo gimtajame Vilniuje ir apskritai Lietuvoje rengiama pirmą kartą.

Parodos kuratorės – dr. K. Rupeikaitė, Ieva Šadzevičienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt