Kultūra

2019.11.01 11:19

Prisiminkime: kultūros šviesuliai, kurių Lietuva neteko šiemet – jų darbai nebus užmiršti

LRT.lt2019.11.01 11:19

Šiais metais kultūros pasauliui teko atsisveikinti ne su vienu kultūros atstovu, kurio darbai amžiams išliks Lietuvos istorijoje. LRT.lt kviečia prisiminti kultūros šviesulius, kurių Lietuva ir pasaulis neteko šiais metais.

Jonas Mekas

Metų pradžioje ne tik Lietuvą, bet ir Niujorką sukrėtė liūdna žinia – Jono Meko mirtis. Menininkas, laikomas avangardinio kino krikštatėviu, iškeliavo eidamas 97. J. Mekas įvertintas ir gerbiamas visame pasaulyje, jis pats bičiuliavo su tokiomis asmenybėmis kaip Jurgis Mačiūnas, Andy Warholas, Johnas Lennonas, Yoko Ono ir kt.

J. Mekas – ir Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos lauretas, apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi.

Legendos. Visada 27-erių – kino menininkas Jonas Mekas

Anatolijus Šenderovas

Kovo mėnesį mirė kompozitorius Anatolijus Šenderovas. Menininkas 1996 metais apdovanotas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordinu, 2006 metais – ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“. 1997 metų Lietuvos Nacionalinės premijos laureatas.

Legendos. Kompozitorius Anatolijus Šenderovas

Juozas Marcinkevičius

Birželį Lietuvos rašytojų sąjunga pranešė, kad mirė poetas, prozininkas, dramaturgas Juozas Marcinkevičius. Galime sakyti, kone visą gyvenimą paskyręs literatūrai, J. Marcinkevičius iš viso išleido net 17 knygų. Didžiausią ir bene svariausią rašytojo kūrybos palikimo dalį sudaro pjesės teatrams, radijo ir televizijos spektakliams.

Jonas Juškaitis

Birželio mėnesį Lietuva neteko žymaus rašytojo Jono Juškaičio. Kūrėjo palikimas – 16 poezijos knygų bei daugybė vertimų. Paties J. Juškaičio eilėraščiai išversti į anglų, baltarusių, ispanų, italų, latvių, lenkų, rusų, ukrainų, vengrų, vokiečių kalbas.

Menininkas 1989 m. apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija, 1999 metais tapo „Poezijos pavasario“ laureatu.

Rimgaudas Karvelis

Rugpjūčio mėnesį, eidamas 87 metus, mirė aktorius Rimgaudas Karvelis. Mylimas kūrėjas nuo 1965 metų buvo Jaunimo teatro aktorius. Teatre ir kine sukūrė daug įsimintinų vaidmenų. Vaidino keliasdešimtyje filmų – „Herkus Mantas“, „Tadas Blinda“, „Nebūsiu gangsteris, brangioji“ ir kituose.

Vaidino ir legendiniame LRT seriale „Giminės“ ir jo tęsinyje „Atžalos“.

In memoriam Rimgaudas Karvelis. Laidoje „Legendos“ kalbinamas aktorius: būti geru komiku – neapsakomai sunku

Antanas Kmieliauskas

Paskutiniąją rugpjūčio dieną mirė tapytojas, skulptorius Antanas Kmieliauskas. Jis nutapė daugybę portretų, peizažų, kompozicijų, freskų, sukūrė dekoratyvinių skulptūrų, apie 30 antkapinių paminklų, daugiau kaip 320 ekslibrių, estampų. Didžioji jo kūrybos dalis, ypač religinė dailė, ilgą laiką buvo nepelnytai ignoruojama.

Atspindžiai. Nacionalinės premijos laureatas Antanas Kmieliauskas

Jūratė Rekevičiūtė

Rugsėjį Lietuvą apskriejo žinia apie multifunkcinės menininkės Jūratės Rekevičiūtės mirtį. J. Rekevičiūtė kūrė įsimintinus paveikslus, interjero detales, juvelyriką.

Rimantas Marčėnas

Rašytojas ir istorikas Rimantas Marčėnas nuo 1967 m. kultūros žurnaluose ir laikraščiuose spausdino savo apsakymus, recenzijas apie lietuvių prozininkų naujas knygas, buvo Lietuvos rašytojų sąjungos narys.

Gražina Apanavičiūtė

Gražina Apanavičiūtė – viena žymiausių Lietuvos istorijoje operos solisčių, 1959–1991 m. dirbo dabartiniame Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre kaip solistė, kuriai greitai imta patikėti pagrindines soprano partijas.

Savo balsu primadona žavėjo ne tik Lietuvos, bet ir Lenkijos, Bulgarijos, Čekijos, Vokietijos, Prancūzijos, Švedijos, JAV klausytojus. 1991 m., pasijutusi nebereikalinga Lietuvos teatrui, nutraukė operos karjerą ir ilgam buvo persikėlusi gyventi į JAV. Vietos lietuvių bendruomenei surengė kelis solinius koncertus.

Prisiminkime. Dainuoja operos solistė Gražina Apanavičiūtė

Audrius Zavadskis

Fotomenininkas Audrius Zavadskis dirbo ne tik fotostudijoje, bet ir teatro scenoje, kur įamžino garsiausius spektaklius, aktorius ir kitus kūrėjus. A. Zavadskis kūrė puikius portretus, taip pat vaizdus gamtos tema.

Eidamas 74-uosius mirė fotomenininkas, įamžinęs didžiąją dalį Lietuvos kultūros žmonių, Audrius Zavadskis
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt