Naujienų srautas

Kultūra2019.10.23 22:52

Vilniuje – dovanotų litvako Kovarskio darbų paroda: kūrėjo triptiką papildė ir trūkstamas kūrinys

Vilniuje, Gaono Žydų muziejaus Tolerancijos centre, veikia litvako Jošua Kovarskio Lietuvai dovanotų darbų paroda. Vienas darbas Lietuvą pasiekė nepilnas: iš trijų triptiko dalių vienos trūko. Dailininko giminėms atradus trūkstamą paveikslą, nuo šiandien darbas parodoje eksponuojamas visas, pirmą kartą po 60 metų. 

J. Kovarskio darbus Vilniaus Gaono Žydų muziejaus Tolencijos centrui padovanoti pasiūlė jo giminaičiai, sūnėnas ir dukterėčia, muziejų pasiekė 28 jo darbai, didžiaformatės drobės, kurtos 6–7 dešimtmečiuose. Darbai buvo saugomi tiesiog namuose, ne specialiose patalpose, todėl daugelį jų reikėjo restauruoti.

Muziejaus darbuotojai, menotyrininkai identifikavo didžiąją dalį gautų darbų ir nustatė, kad didžiaformatis triptikas „Vaisiaus vagystė“, sukurtas 6-ajame dešimtmetyje atvyko ne pilnas – trūko pirmojo triptiko kūrinio „Adomas“. Bendromis muziejaus ir Kovarskio kolekcijos paveldėtojų pastangomis trūkstamas kūrinys pasiekė muziejų ir nuo šiandien darbą galima pamatyti visą.

„Kolegė Vilma, atsakinga už darbų identifikavimą, atrado, kad mes turime tik dvi dalis Vaisiaus vagystės, tik vaisių ir Ievą, o trūksta Adomo. Ir būtent per atidarymą giminaičiai informavo, kad kažkas iš šeimos turi trūkstamą Adomą, jie tiesiog nepagalvojo, kad tai triptikas ir kad galėjo iš pat pradžių pasiekti. Pagaliau po 60 metų visas triptikas yra vienoje vietoje“, – sako Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centro vadovė Ieva Šadzevičienė.

Pasak I. Šadzevičienės, šis triptikas vienas įdomiausių Kovarskio kūrinių. Čia dailininkas interpretuoja pirmųjų žmonių – Adomo ir Ievos – išvarymo iš rojaus temą. Uždraustas vaisius Kovarskio triptike užima svarbiausią ir centrinę dalį – stilizuotas grybo formos vaisius, keliantis nuodingo ar haliucinogeninio grybo asociacijas.

Tam, kad muziejaus Tolerancijos centro lankytojai galėtų išvysti vientisą triptiką J. Kovarskio parodos „Chaoso sutramdymas“ veikimo laikas pratęstas iki lapkričio 3 dienos.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Vilniuje – dovanotų litvako Jošua Kovarskio darbų paroda: kūrėjo triptiką papildė ir trūkstamas paveikslas
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi