Kultūra

2019.10.23 12:27

Iš gabalėlių atkurtas nebyliojo kino šedevras „Imperijos nuolauža“ – vėl ekrane

su gyvu akompanimentu
LRT.lt2019.10.23 12:27

Paskutinį spalio sekmadienį kino klasikos vakarus rengiantis „Skalvijos“ kino centras nukels į nebyliojo kino erą. Kino ekrane bus parodytas kertinis vieno įtakingiausių sovietų režisierių Fridricho Ermlerio filmas „Imperijos nuolauža“ (Oblomok imperii, LTSR, 1929) su gyvu akompanimentu. Prieš 90 metų sukurta juosta yra vienas iš paskutinių nebylaus kino šedevrų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Imperijos nuolauža“ tapo kone svarbiausiu pastarųjų metų archyvo atradimų – originali filmo versija buvo restauruota ir pristatyta visame pasaulyje tik šiemet. Rugsėjį suskaitmenintą filmą Vilniuje parodė ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“, o spalio 27 d. vieninteliam seansui sugrąžins „Skalvija“.

Rusų kino istorikams prireikė beveik 7 metų, kad atkurtų filmą. Kelis mėnesius truko pačios juostos restauravimas, o visas kitas laikas skirtas filmo kopijų paieškai archyvuose visame pasaulyje ir jų palyginimui.

Kaip teigė kino istorikas Piotras Bagrovas, buvo rastos net 9 filmo versijos, dešimtys jų kopijų. Radiniai pradėti jungti gabaliukas po gabaliuko kaip mozaikos, kol buvo atkurtos dingusiomis laikytos kertinės filmo scenos.

Tarkim, šveicarų sinematekoje aptiktas ilgai žuvusiu laikytas chrestomatinis filmo kadras, kuriame vaizduojamas nukryžiuotas Kristus su dujokauke. Tai kulminacinis filmo momentas, kai pagrindiniam filmo herojui Filimonovui, grįžta atmintis, dingusi po kontuzijos Pirmojo pasaulinio karo metu. Pagal svarbą ir simbolinę prasmę ši scena lyginama su atgyjančių akmeninių liūtų scena Sergejaus Eizenšteino „Šarvuotyje Potiomkine“.

Režisierius F. Ermleris, dar vadintas „Didžiuoju Lenfilmo Fridrichu“, buvo itin vertinamas savo bendražygių S. Eizenšteino (F. Ermleris buvo vienas geriausių jo mokinių), Charlie Chaplino, Georgo Vilhelmo Pabsto, tačiau menkai žinomas Vakaruose.

„Imperijos nuolauža“ – viena iš nedaugelio sovietų nebyliojo kino juostų, kuriai buvo sukurta originali orkestro partitūra. Muziką jai parašė žymus sovietų avangardo kompozitorius Vladimiras Deševovas. Vienintelį filmo seansą „Skalvijoje“ spalio 27 d. įgarsins lietuvių muzikantų duetas – Viktoras Orestas Vagusevičius (pianinas) ir Matas Samulionis (saksofonas).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt