Kultūra

2019.10.21 12:48

Naujojoje Monikos Furmanos parodoje – begėdiškas atvirumas

LRT.lt2019.10.21 12:48

Sostinės galerija „Meno niša“, minėdama savo 17 metų gimtadienį, visus kviečia į tapytojos Monikos Furmanos parodą „Mechaninė siela“. Paroda vyks galerijoje „Tsekh“ (Vytenio g. 6, Vilnius) nuo spalio 26 iki lapkričio 22 dienos, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Monika Furmana parodoje „Mechaninė siela“ pristatys išties monumentalaus dydžio darbus, siekiančius ir 5 metrų aukštį. Pasak „Meno niša“ direktorės Dianos Stomienės, galerijos „Meno niša“ erdvėse tokie paveikslai jau nebebūtų išsitekę, todėl paroda „Mechaninė siela“ persikėlė į „Tsekh“ galeriją.

Pagrindinė Monikos Furmanos kūrybos tema – moteris ir jos kūnas. Menininkė savo kūryboje provokatyviai ir drąsiai dekonstruoja moters kūną, keičia jo tapatybę. Kūrėja žavisi besitrinančiomis ribomis ir kontrastais, kurie sukrečia bei tuo pačiu žadina. Monika Furmana parodoje „Mechaninė siela“ sieks atskleisti žmogaus, kaip daiktiškosios aplinkos neatsiejamą dalį.

„Žmogaus būtis yra daiktiška. Ji materialistinė ir kitu požiūriu: patį meno kūrinį apmąstau kaip objektą t.y. nepriklausomai nuo manęs (jo kūrėjos) egzistuojantį daiktą šalia kitų objektyviojo pasaulio daiktų. Stebiu kaip meno kūrinyje stebuklingai atsiskleidžia istoriškai besikeičiantis žmogaus ir daikto, žmogaus ir gamtos, religijos santykis. Tolstant nuo meno kūrinio idealizavimo ir dvasinimo, akcentuoju ir mąstau apie paveikslo ir jame gimstančių būtybių daiktiškumą,“ – taip naujausią parodą pristato Monika Furmana.

Akcentuodama daiktiškąjį kūno pradą menininkė demistifikuoja jo prigimtį, be išankstinio plano bei numatytos lemties žiūrėdama į tai kas gimsta amžinam buvimui čia ir dabar. „Demaskuojant religinį aspektą, nebūčiai priešpastatau tikėjimą tuo kas yra matoma ir apčiuopiama. Tikiu tapant apsireiškia tai, kas invaziškai skverbiasi į žmogaus pasaulį ir keičia patį žmogų bei jo funkcijas. Todėl gyvu ir tikriausiu prisilietimu prie tiesos bei tikėjimo laikau patį tapybos procesą. Tikiu tapyba”, - teigia Monika Furmana.

Garsi tapytoja M.Furmana (g.1978) yra Vilniaus Dailės Akademijos doktorantė, menininkė yra surengusi 14 solo parodų. Jos kūrinių yra įsigiję Lietuvos, Belgijos, Suomijos ir JAV kolekcionieriai, tarp kurių yra ir garsiausia Austrijos erotinės literatūros atstovė Karin Rick. Monikos darbai taip pat yra „Lewben Art Foundation“ ir MO muziejų kolekcijose. Galerija „Meno niša“ jau kelintus metus labai sėkmingai pristatė menininkę mugėse „Viennacontemporary“, „Positions Berlin“, „ArtVilnius“ ir kt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt