Kultūra

2019.10.18 17:48

Daugelis šią parodą pamatys prieblandoje, nors ji – apie makabriškus dalykus, vykstančius dienos šviesoje

LRT.lt2019.10.18 17:48

Spalį projektų erdvėje „Autarkia“ atidaryta Aurelijos Bulaukaitės ir Eglės Grėbliauskaitės paroda „Mes turime būti ypatingai atsargūs“. Monikos Kalinauskaitės kuruotoje parodoje menininkės pristatė savo naujus kūrinius, prie kurių dirbo drauge ir atskirai – objektai ir videoinstaliacijos nagrinėja įtampos, galios ir gijimo temas, represijų mechanizmus ir būdus jiems pasipriešinti.

Parodos lankytojai patenka į chaotišką trilerį, kurio siužetas skleidžiasi atminties, skausmo ir ironijos erdvėse. Šios, kad ir svetimos, yra kažkuo nepatogiai pažįstamos, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Menininkių kūriniai atsiremia į skirtingai išgyventas, bet persipinančias kūrybos, mokymosi ir bendravimo patirtis.

Tačiau užuot bergždžiai atakavusios neįveikiamas hierarchines sistemas, pramoninėse parodos erdvėse jos atskleidžia tokio patyrimo absurdiškumą.

Eksponuodamos specialiai šiai parodai sukurtus kūrinius – video- ir audio- darbus, instaliacijas ir objektus – A. Bulaukaitė ir E. Grėbliauskaitė naujose „Autarkios“ patalpose įkurdina parodą apie makabriškus dalykus, vykstančius dienos šviesoje. Su jais susidūrę turime būti ypatingai atsargūs.

Visgi dauguma lankytojų parodą pamatys jau prieblandoje – ją iki lapkričio 10 d. projektų erdvėje „Autarkia“ galima aplankyti ketvirtadienio ir penktadienio vakarais.

Tačiau menininkių akiratyje atsidūrusios problemos tokio patogaus galiojimo laiko neturi. Pasak E. Grėbliauskaitės ir A. Bulaukaitės, jos užgimsta sunkiai yrančiose socialinėse ir politinėse struktūrose, kurios per ilgai buvo nepajudinamos, ir apie kurias nebegalima nekalbėti – tiek žodžiais, tiek kūriniais.

A. Bulaukaitė – šiuo metu Vilniaus dailės akademijoje studijuojanti ir Funen dailės akademijoje Odensėje, Danijoje reziduojanti menininkė. Ilgai kūrusi tapybos darbus, Bulaukaitė pastaruoju daugiau dirba su instaliacijomis – neretai pasitelkdama ir perdirbimo arba antrinio panaudojimo metodus – video- bei garso eksperimentais. Jos kūriniuose idealistiniai siekiai persipina su neretai jiems priešiškos tikrovės analize, kurdami brutalius kontrastus tarp banalios kasdienybės ir jos fantasmagorinio potencialo.

E. Grėbliauskaitė – šiuo metu Vilniuje gyvenanti ir kurianti menininkė, Vilniaus dailės akademijos doktorantė, aktyviai eksponuojanti Lietuvos ir užsienio galerijose bei viešosiose erdvėse. Menininkė renkasi šiuolaikines raiškos priemones, instaliaciją, skulptūrą, tapybą, intuityvias teorines ir fizines strategijas. Visuomenėje rezonuojančiais kūriniais, tokiais kaip „Kombinatas“ (2015 m.), „Triumfo arka“ (2016 m.), „Į šaltą mūrą atsitrenkus iš savo sapno nubudau“(2018 m.) ir kitais, Grėbliauskaitė gilinasi į represijų mechanizmus, veikiančius šiuolaikinėje visuomenėje, kelia į paviršių sudėtingus socialinius bei politinius klausimus, neturinčius nei patogių, nei vienareikšmiškų atsakymų.

Parodos kuratorė M. Kalinauskaitė yra rašytoja ir šiuolaikinio meno parodų kuratorė, grafinio romano „The Great Outdoors“ bendraautorė, šiuo metu dirbanti Vilniaus dailės akademijoje. 2018–2019 m. M. Kalinauskaitė kartu su Adomu Narkevičiumi kuravo „JCDecaux premijos“ parodų seriją. Ji taip pat reguliariai publikuoja grožinius tekstus ir parodų recenzijas Lietuvos ir užsienio spaudoje bei aktyviai dirba su jaunųjų menininkų parodomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt