Kultūra

2015.09.08 13:45

„Keliaujančios Architektūros dirbtuvės“ Nevarėnuose: vaikai susikūrė naują poilsio erdvę

LRT.lt2015.09.08 13:45

Edukacinis projektas „Keliaujančios architektūros dirbtuvės” svečiavosi Nevarėnuose, Telšių rajone. Tai jau penktasis šiemet aplankytas miestelis iš dešimties, rašoma pranešime spaudai. Šio projekto metu savanoriai architektai ir architektūros studentai kartu su vaikais ir bendruomene konstruoja objektus viešosiose erdvėse, siekdami atkreipti jaunimo dėmesį į savo aplinką, paskatinti ją puoselėti.

Edukacinis projektas „Keliaujančios architektūros dirbtuvės” svečiavosi Nevarėnuose, Telšių rajone. Tai jau penktasis šiemet aplankytas miestelis iš dešimties, rašoma pranešime spaudai. Šio projekto metu savanoriai architektai ir architektūros studentai kartu su vaikais ir bendruomene konstruoja objektus viešosiose erdvėse, siekdami atkreipti jaunimo dėmesį į savo aplinką, paskatinti ją puoselėti.

Nevarėnų miestelyje per keturias dienas vaikų rankomis netoli mokyklos buvo sukurta poilsio erdvė-terasa, apjungianti sceną, sėdėjimo erdvę, hamaką, mobilius baldus.

Projekte siekiama vaikus aktyviai įtraukti į projektavimo procesą, paskatinti juos naujai pažvelgti į savo aplinką, ją vertinti, tyrinėti, atrasti, o tuomet pasiūlyti, ko, jų manymų, aplinkoje trūksta, kad ji būtų gražesnė. Kadangi Nevarėnuose tiek viešosios miestelio erdvės, tiek neseniai renovuotos mokyklos aplinka gražiai tvarkoma ir puoselėjama, vaikams pasivaikščiojimo po miestelį ir žemėlapio analizės metu buvo sunku įvardyti, kokias erdves reikėtų sutvarkyti.

Netrukus pereita prie idėjų generavimo ir pirmosios dienos vakare, po diskusijų grupėse, idėjų pristatymų, žaidimų ir susipažinimų, vaikai pagamino pirmuosius savo maketus. Pagal vaikų nupasakotas idėjas ir pagamintus maketus projekto komanda išskyrė tokias vaikų norimas funkcijas: saugumas (slėptuvė, stogas, namelis, vieta po medžiu, kuo toliau nuo vietų, kuriose renkasi išgerti mėgstantys asmenys), vieta, pakilusi nuo žemės, scena šokių repeticijoms, tinklai ar hamakai gulėjimui ar karstymuisi, judantys elementai, pvz. besisukantis stalas, stalas maistui pasidėti (pvz. aplink medį).

Šiuos elementus nuspręsta apjungti į bendrą erdvę ir iš jų statyti daugiafunkcę sceną. Vietos jai ieškota aplink mokyklą, stengiantis patenkinti vaikų norą nebūti miestelio centre, kur, jų žodžiais tariant, dažnai renkasi „pijokai“. Bendru sutarimu su vaikais parinkta erdvė vaikams saugioje ir jaukioje miestelio erdvėje – obelų sode už mokyklos.

Objekto statybos įtraukė ne tik visus vaikus ir savanorius, bet ir mokyklos darbuotojus Petrą ir Romą, kurių pagalba ir praktiniai patarimai labai pravertė atliekant sunkesnius darbus. Su jų pagalba pamatams panaudojant ąžuolinius rąstus, o karkasui –  mokyklos malkinėje sukauptą medieną, prasidėjo statyba. Pakylos viršus dengtas dovanotomis medinėmis lentomis. Sukonstruota 16 kvadratinių metrų scena ir kiek mažesnė platforma poilsiui.

Į pastarąją dalį įkomponuota obelis, kuri tarnauja kaip simbolinis stogas ir priedanga. Obelis tapo susibūrimo objektu, nes aplink ją įrengta vieta atsisėsti, ant medžio pakabintas apskritas stalas. Du pakylos elementus jungia pintas tinklas, kuris išsprendžia karstymosi bei gulėjimo virš žemės poreikį. Iš senos krepšinio lentos sukurtas apskritas mobilus stalas ant ratukų. Scenos plokštumą papuošė monochrominiai vaikų piešiniai. Sukurta vaikų vizijas apjungianti terasą, tapusi kažko nauja pradžia dar neįsisavintoje erdvėje už mokyklos.

Savanorių komandos kuratorė Viltautė Žvirzdinaitė džiaugiasi sklandžiai pavykusiomis dirbtuvėmis.

„Mokyklos direktorė Irena, iniciatyvi ir atvira naujoms idėjoms, suteikė visapusišką kūrybinę laisvę. Vaikų komanda pranoko lūkesčius: iniciatyvūs, nepaprastai kūrybingi ir turintys puikias žinias apie statybas. Svarbiausia, jog savanoriai ir vaikai puikiai dirbo komandoje. Visgi, pritrūkome laiko pilnai įgyvendinti užsibrėžtą planą. Statybos užėmė daug laiko, tad buvo mažiau dėmesio skirta koncepcijai ir komunikavimui apie architektūrą.

Manome, jog labai svarbus projekto tęstinumas, reikalinga palaikyti kontaktą su miesteliu, dar kartą aplankyti jį ir susitikti su vaikų komanda”, – sakė Viltautė Žvirzdinaitė.

Visą vasarą vyksiančiame „Architektūros vaikų fondo“ organizuojamame edukaciniame projekte „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ dalyvaus 10 Lietuvos miestelių ir kaimų bendruomenių. Kiekviename iš jų bus surengtos 4 dienas truksiančios kūrybinės dirbtuvės, jų metu vaikai su architektų ir savanorių komanda ieškos būdų savo miesteliui pagražinti ir įgyvendins juos praktiškai. Šiemet edukaciniame projekte dalyvaus 10 iš anksto atrinktų Lietuvos miestelių ir kaimų bendruomenių: Pagiriai, Karvio k., Kumečiai, Čekiškė, Nevarėnai, Ubiškė, Kaunatava, Obeliai, Dusetos, Turgeliai. Dirbtuves remia Kultūros taryba ir Kultūros ministerija.

„Architektūros vaikų fondas“ – tai jau trečius metus gyvuojanti savanoriška veikla paremta „Architektūros fondo“ iniciatyva, kurianti ir įgyvendinanti architektūros edukacijos programas vaikams. Ją sudaro grupelė jaunų architektų, architektūros studentų, mokytojų. Pagrindinis veiklos tikslas – mus supančios aplinkos suvokimo, kūrybiškumo ir asmeninės atsakomybės (pilietiškumo) ugdymas. Savanoriai organizuoja temines kūrybines dirbtuvėles vaikams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.