Naujienų srautas

Kultūra2019.10.18 15:19

Vilhelmas Čepinskis Šiauliuose didina meistriškumą: orkestre negali būti solistų

Šiaulių kamerinis orkestras mini 30-metį. Styginių meno kolektyvas sako, kad jo kelias sunkus, tačiau įsimintinas. Prie orkestro dirigento pulto yra stovėję žymiausi šalies muzikai, koncertavo iškilūs Lietuvos ir užsienio solistai. Į ketvirtą dešimtį kolektyvas žengia atsinaujinęs. Vadovu tapęs smuiko virtuozas Vilhelmas Čepinskis žada didinti orkestro meistriškumą ir atverti jam naujas galimybes.

Šiaulių kamerinio orkestro istorija prasidėjo 1989-aisiais, kai buvo pertvarkytas tris dešimtmečius mieste gyvavęs liaudies simfoninis orkestras. Daugelis jo narių – Šiaulių konservatorijos, miesto ir apskrities muzikos mokyklų mokytojai – tapo naujo kolektyvo muzikantais.

Nors muzikantų sudėtis mažai keitėsi, meno vadovų ir dirigentų buvo ne vienas. Pirmuoju paskirtas Jonas Lamauskas, vėliau Borisas Traubas. Ilgiausiai, beveik dešimtmetį, orkestrui vadovavo Jonas Janulevičius. Paskui jį pakeitė jaunosios kartos dirigentas Ričardas Šumila.

Buvęs vadovas prisimena, kad su orkestru ne sykį teko patirti šlovės akimirkų, koncertuoti su garsiausiais Lietuvos ir užsienio solistais. Tačiau visada lydėjo ir sunkumai: orkestrantų atlyginimai maži, visi dirba kelis darbus, todėl repeticijoms laiko likdavo ne tiek, kiek norėtųsi, jaunų perspektyvių muzikantų prisikviesti į regioną neįmanoma, Šiauliai neturi koncertų salės, tad dažnai tekdavo glaustis netradicinėse erdvėse.

Solidžią sukaktį minintis Šiaulių kamerinis orkestras šį rudenį daug repetuoja. Šlifuojamas kiekvienas garsas, kad orkestro skambesys taptų nepriekaištingas. To siekia reiklus naujasis vadovas V. Čepinskis, užsibrėžęs smarkiai pakelti orkestro meistrškumą.

„Orkestre negali būti solistų. Jei atsiranda – nebegali būti orkestro. Vienas girdėjimas, vienas lingavimas. Mano pagrindinis uždavinys, kad orkestro skambesys būtų toks, kokį aš girdžiu. Tai nelengvas procesas“, – pabrėžė V. Čepinskis.

Per metus Šiaulių kamerinis orkestras surengia apie 30 koncertų, repertuare vyrauja baroko, klasicizmo, romantizmo epochų kūriniai. Tačiau nevengiama ir naujausiųjų laikų muzikos. Orkestras neretai pasirodo ir su Šiaulių bigbendu, sudarydami vienintelį Lietuvoje simfodžiazo orkestrą.

Išsamiau – reportaže:

Šiaulių kamerinis orkestras švenčia 30-metį: naujasis vadovas žada dar labiau kelti orkestro meninį lygį
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi