Kultūra

2019.10.17 17:16

Lietuvos simpatikas iš Belgijos: Čiurlionis... jaučiau – turiu apie jį parašyti

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.10.17 17:16

Apie šiauriausius Europos baroko miestus, sudėtingą istoriją, nepaliestą grožį, kilnius žmones ir meilę Čiurlioniui knygoje „Lietuva. Kelionė į nepažinta“ pasakoja žymus flamandų kultūros veikėjas, žurnalistas Kurtas Van Eeghemas. Pasak jo, tik perskaitęs knygą, skaitytojas norės leistis į jam dar nepažintą šalį. Knygą autorius pristatė Lietuvos ambasadoje Belgijoje.

„Dabar, kai visi klausiame, ką mums reiškia Europa, K. Van Eeghemas atranda Lietuvą. Tai – pribloškiama patirtis“, – rašoma knygos viršelyje.

K. Van Eeghemas sako, kad pirmą kartą atvykęs į Lietuvą neturėjo tikslo parašyti knygos, tačiau pradėjęs pažinti šalį, suprato, kad turi daug ką papasakoti apie ją.

„Pasirinkau Lietuvą, nes tokia buvo pirma man atėjusi mintis. Tikras atsitiktinumas. Nenorėjau važiuoti į Lenkiją, nes visi žino Lenkiją, o Baltijos šalių – ne. Kai tik atvykau į Vilnių, iškart įsimylėjau šį miestą. Likau Vilniuje, likau Lietuvoje, kad viską pamatyčiau“, – LRT PLIUS laidai „Kultūros diena“ sakė autorius.

Pažintį su Lietuvos miestais pradėjęs skaitydamas šalies istoriją. Taip atrado Kauną, Klaipėdą, kitus Lietuvos miestus, juos siejo su istoriniais įvykiais.

„Visada su savimi turėjau užrašus, juose fiksavau, ką pamatydavau. Kartais nueidavau 15–20 kilometrų per dieną, lankiau muziejus, stebėjau. Informacijos buvau sukaupęs tiek daug, kad dalį jos turėjau ištrinti, nes viskas netilpo“, – teigė K. Van Eeghemas.

Kelionių užrašuose jis pasakoja, kaip mėnesių mėnesius keliavo per šalį, ieškodamas grožio ir pažindamas jos gyventojus. Autorius rašo apie šiauriausius Europos baroko miestus, meilę menams, sudėtingą istoriją, nepaliestą grožį, kilnius žmones ir europietišką Lietuvos prigimtį.

„Jo kelionė į Lietuvą prasidėjo nuo leidyklos pamąstymo, kad būtų gerai išleisti knygą apie tris Baltijos valstybes. Savo tyrimus Kurtas pradėjo nuo Lietuvos ir, kaip mes, diplomatai, juokaujame, taip niekada ir neapsilankė Latvijoje ir Estijoje. Kol kas ne“, – sakė Lietuvos ambasadorė Belgijoje Rita Kazragienė.

Apie naująjį K. Van Eeghemo kūrinį nemažai rašoma Flandrijos žiniasklaidoje. Autorius knygą jau pristatė keliose televizijos ir radijo laidose.

„Tai šalis su tūkstančio metų istorija. Kažkada buvusi viena didžiausių Europos valstybių. Pirma multikultūrinė šalis. Tai nuostabu – multikultūrinė šalis 15 amžiuje. Tai šalis, kuri kovojo už išlikimą. Buvo išnykusi iš žemėlapio, bet lietuviai nepasidavė, man kaip flamandui tai labai artima“, – kalbėjo knygos autorius.

Per viešnagę žymusis flamandas susižavėjo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūryba, ketina apie šį kūrėją parašyti daktaro disertaciją ir išleisti naują knygą.

„Kai pirmą kartą Kaune pamačiau Čiurlionio darbus, labai susigraudinau. Jo kūrinių grožis mane labai sujaudino. Kaip įdomiai kūrėjas matė pasaulį. Jaučiau, kad tai žmogus, apie kurį turiu parašyti. Įdomi ne tik jo kūryba. Jo gyvenimas buvo labai įdomus, bet sudėtingas, o man patinka sudėtingi dalykai“, – pridūrė K. Van Eeghemas.

Knygą planuojama knygą išleisti anglų ir lietuvių kalbomis ir audioformatu.

Išsamiau – reportaže:

Žurnalistas Kurtas Van Eeghemas atvykęs į Vilnių neslėpė susižavėjimo: iškart įsimylėjau, privalėjau likti ir viską pamatyti šiame mieste
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt