Kultūra

2015.09.08 13:45

Naujajame romane – žinomo aktų fotografo išpažintis

LRT.lt2015.09.08 13:45

Pirmadienį Kaune pristatyta pirmoji Aušros Župerkaitės knyga „Geras kadras“. Šis romanas – tikrais įvykiais paremta istorija, kurios pagrindinis herojus – Kaune gerai žinomas aktų fotografas.

Pirmadienį Kaune pristatyta pirmoji Aušros Župerkaitės knyga „Geras kadras“. Šis romanas – tikrais įvykiais paremta istorija, kurios pagrindinis herojus – Kaune gerai žinomas aktų fotografas.

„Kam sukti galvą ir išgalvoti istorijas, kai gali tiesiog stebėti aplinką, bendrauti su žmonėmis ir rašyti remdamasi jų gyvenimo peripetijomis“, – šis A. Župerkaitės teiginys atspindi jos pirmosios knygos atsiradimo priešistorę.

Pasak autorės, sukurti romaną paskatino prieš daugelį metų užsimezgusi pažintis su Kaune gerai žinomu fotografu. Menu besidominčią studentę jis paskatino rašyti apie fotografiją, bendradarbiauti studentų laikraštyje. Pažintis tęsėsi ir A. Župerkaitei baigus studijas, o fotografo atskleidžiami jo gyvenimo nutikimai pamažu gulė į vientisą pasakojimą. Kelerius metus dalimis rašyta knyga galutinę savo formą įgavo tik šiais metais, rašoma pranešime spaudai.

„Tačiau tai nėra biografinė knyga, o romanas, kurį inspiravo vieno žmogaus gyvenimo istorija. Dalis herojų yra išgalvoti, ir ne visi aprašomi įvykiai yra nutikę iš tiesų“, – primena A. Župerkaitė visiems, bandysiantiems  knygos puslapiuose surasti savo pažįstamus ar net pačius save.

Romano veiksmas prasideda sovietiniame Kaune, driekiasi Rusijos platybėmis ir sugrįžta į šiandieninę Lietuvą, su mums pažįstamais ir atpažįstamais papročiais. Pagrindinis knygos herojus – fotografas Rupertas – yra toji pagrindinė ašis, siejanti skirtingus laikmečius ir skirtingų veikėjų likimus. Autorė įdėmiu žvilgsniu fiksuoja savo knygos personažų gyvenimo vingius ir perteikia juos taikliai parinktais žodžiais, netikėtomis detalėmis, vaizdingais palyginimais. Skaitytojai čia ras ir mūsų praeities, ir šiandieninio gyvenimo atspindžių, epizodų iš vadinamojo elito gyvenimo bei situacijų, kuriose, neabejojame, daugeliui teko atsidurti.

„Labai džiugu, kad šis romanas yra apie Kauną: jo veikėjai yra kauniečiai, veiksmas vyksta mūsų mieste: Laisvės alėjoje, senamiestyje, Pažaislyje. Ačiū jo autorei Aušrai, kad ji ėmėsi tokios temos – rašyti apie Kauną, dar kartą parodyti, kokiame gražiame mieste mes gyvename, kokių įdomių žmonių čia yra“, –  pristatymo renginyje kalbėjo Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Sigitas Šliažas.

Pirmajam susitikimui su skaitytojais autorė pasirinko netradicinę erdvę – Ryšių kiemelį 837. Vieną vakarą čia buvo įrengta improvizuota foto studija, kurioje norintieji galėjo pasijusti tikrais modeliais, kaip šios knygos herojės moterys, kurių gyvenimus, atrodytų, nekaltas pozavimas pakeitė kardinaliai.

Susirinkę svečiai turėjo progos išgirsti, kaip romano „Geras kadras“ ištraukas susirinkusiems svečiams skaitė aktorė Daiva Lebeliūnaitė. Išklausęs skaitymo režisierius Donatas Ulvydas prasitarė pagalvosiąs apie galimybes sukurti pagal šią knygą filmą arba serialą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.