Kultūra

2019.10.15 16:24

10 priežasčių aplankyti tarptautinę parodą „Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“

LRT.lt2019.10.15 16:24

„Šiame varde atpažįstama Lietuva“, – maždaug taip 16 amžiuje apie kunigaikščius Radvilas, pasiekusius savo galybės apogėjų, kalbėjo amžininkai. Sunku surasti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijoje akimirką ar kampelį, kuriame nebūtų palikusi savo pėdsako Radvilų giminė ir iškiliausi jos atstovai. Valdovų rūmuose veikia išsami tarptautinė paroda „Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“, kurią aplankyti verta mažiausiai dėl 10-ies priežasčių, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Didžiausia ir sudėtingiausia – taip į Lietuvos istoriją galima įrašyti šią parodą: joje rodoma daugiau kaip 350 eksponatų iš bemaž 40 muziejų, bibliotekų, archyvų, bažnyčių, vienuolynų, privačių kolekcijų, esančių 7 pasaulio valstybėse.

100 – tiek ir daugiau XVI–XIX a. Radvilų portretų (daugelyje iš jų įamžintos giminės moterys) žvelgia nuo parodos salių sienų.

Pirmieji titulų diplomai visoje Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, kuriais XVI a. Šventosios Romos imperatoriai Radviloms suteikė kunigaikščių statusą, ne tik išliko iki šių dienų, bet ir atkeliavo į parodą.

200 – maždaug tiek turkių puošia XVII a. Turkijos meistrų nukaldintą kariuomenės vado simbolį – unikalią Vilniaus vaivados ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didžiojo etmono Jonušo Radvilos buožę.

4,4 – tiek kilogramų sveriantis iš Vavelio karališkosios pilies rinkinių atkeliavęs įspūdingas sidabrinis, medaliais puoštas Lietuvos kanclerio Karolio Stanislovo Radvilos vestuvių su Ona Kotryna Sanguškaite proga pagamintas indas yra tik viena iš Radviloms priklausiusių lobyno vertybių.

Meilės liudininkai – žymioji Barborą Radvilaitę vaizduojanti gema, svarbius istorinius įvykius įamžinusios drobės, laiškai, dokumentai ir kt. eksponatai – parodoje pasakoja legendinę Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto istoriją.

Sensacija – tik taip gali būti pavadinta Lietuvos didžiojo maršalkos ir Vilniaus vaivados kunigaikščio Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio kelionės į Jeruzalę metu (1582–1584) Betliejaus Kristaus Gimimo bazilikai dovanota ir 400 metų nematyta sidabrinė liturginė taurė su patena, kuri iš Jeruzalės atkeliavo į Vilniaus parodą.

Vieną retų kartų Lietuvos parodų istorijoje bus eksponuojami su laidojimo tradicijomis susiję išskirtiniai eksponatai: XVII a. pradžios Elžbietos Radvilaitės sarkofagas, Lietuvos etmono bei Vilniaus vaivados Jonušo Radvilos įkapiniai rūbai, karstiniai portretai, per laidojimo iškilmes naudojama XVIII a. vėliava ir kt.

Šedevras – taip gali būti apibūdintas parodoje eksponuojamas paauksuotas ir trijų spalvų emaliu dekoruotas šalmas iš prabangaus, šiandien Vienos, Niujorko ir Paryžiaus muziejuose saugomo Mikalojaus Radvilos Juodojo šarvų komplekto, kuris yra vienas iš dviejų pasaulyje žinomų iki šių dienų išlikusių žymaus XVI a. vid. Niurnbergo meistro Kunzo Lochnerio darbų ir prilygsta Europos valdovų šarvams

Gyva istorija vadinamas vieną didingiausių giminių ir jos praeitį pristatantis paveldas bei Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę menantis paveldas, eksponuojamas šioje tarptautinėje parodoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.