Kultūra

2019.10.15 15:25

Dvi savaites tęsiamą gaidą nutrauks JAV fortepijono garsenybė – artistiškasis Kirillas Gersteinas

LRT.lt2019.10.15 15:25

Sostinėje jau antrą savaitę vyksta tarptautinis aktualiosios muzikos festivalis „Gaida“. Trečiąjį ir paskutinį festivalio savaitgalį – šeštadienį, spalio 19-ąją – Vilniaus kongresų rūmuose vyks iškilmingas festivalio uždarymo koncertas. Jo programoje ne tik dėmesį prikaustantys kūriniai, bet ir išskirtiniai pasaulinio garso atlikėjai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Greta legendinio JAV minimalisto Steve’o Reicho naujausio kūrinio „Music For Ensemble And Orchestra“ premjeros Lietuvoje skambės garsiausio šių laikų britų kompozitoriaus Thomaso Adèso opusai, kurių vieną – Koncertą fortepijonui ir orkestrui „In Seven Days“ – skambins specialiai į Vilnių atvykstanti JAV fortepijono garsenybė Kirillas Gersteinas. Vienu labiausiai intriguojančių šių laikų pianistų vadinamas solistas muzikuos su paties autoriaus, Thomaso Adèso, diriguojamu Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru.

Rusijoje gimęs žydų kilmės amerikiečių pianistas Kirillas Gersteinas (g. 1979) vadinamas vienu įdomiausių šių dienų pasaulio pianistų. Meistriškai įvaldyta technika ir nuolatos jį lydintis smalsumas skatina pianistą tyrinėti ir klasikinę muziką, ir džiazą. Būdamas dvidešimties metų jis įgijo visų pakopų išsilavinimą, o dvidešimt septynerių jau ėjo fortepijono profesoriaus pareigas. Intensyviame pianisto tvarkaraštyje – koncertai pagrindinėse pasaulio scenose ir festivaliuose.

2001 m. K. Gersteinas pelnė Pirmąją premiją garsiajame Tarptautiniame Arturo Rubinsteino pianistų konkurse. Taip pat jis buvo apdovanotas prestižiniu „ECHO Klassik“ prizu. Be to, K. Gersteinas yra šeštasis „Gilmore“ menininkų apdovanojimo laureatas, „Gilmore“ premijos dydis siekia net 300 000 JAV dolerių. Nuo 2003 m. jis yra JAV pilietis, tačiau pastaruoju metu gyvena ir JAV, ir Vokietijoje. Paties aukščiausio lygio klasikinės muzikos koncertuose K. Gersteinas yra itin vertinamas už išskirtinį fortepijoninį artistiškumą, todėl publika ypatingai laukia kiekvieno pianisto pasirodymo.

Kirillas pradėjo groti fortepijonu būdamas trejų metų gimtajame Voronežo mieste, o vienuolikos jau laimėjo pirmąjį apdovanojimą Tarptautiniame J. S. Bacho konkurse Lenkijoje. Klausydamas tėvų sukauptos garso įrašų kolekcijos, jis savarankiškai mokėsi džiazuoti. Susitikimas su džiazo vibrafonininku Gary Burtonu festivalyje Sankt Peterburge lėmė, jog Kirillas, būdamas 14-os, pradėjo studijuoti džiazo fortepijoną Berklio muzikos koledže Bostone.

Vėliau studijavo Manhatano muzikos mokykloje, studijas tęsė Madride, Budapešte ir Tarptautinėje fortepijono akademijoje prie Komo ežero. 2000 m. pianistas debiutavo su orkestru – Davido Zinmano diriguojamu Ciuricho „Tonhalle“ simfoniniu kolektyvu.

Kaip solistas K. Gersteinas pasirodė su geriausiais Šiaurės Amerikos ir Europos orkestrais, Tokijo NHK ir kt. Pianistas surengė pasirodymų garsiuose klasikinės muzikos festivaliuose, Zalcburgo festivalyje atliko solinės programos rečitalį, grojo duetu su pianistu Andrasu Schiffu ir kt.

2007–2017 metais K. Gersteinas buvo Štutgarto aukštosios muzikos mokyklos fortepijono profesorius, o nuo 2018 m. dėsto Kronbergo akademijos naujoje programoje „Sero Andráso Schiffo atlikimo programa jauniesiems menininkams“.

Thomaso Adeso Koncertas fortepijonui ir orkestrui „In Seven Days“ (2008), kurio solinę partiją skambins K. Gersteinas, buvo sukurtas Los Andželo filharmonijos ir Londono „Southbank“ centro užsakymu. Kūrinį sudaro septynios dalys, skambančios be pertraukos. Jose perteikiama biblinė Pasaulio sukūrimo istorija. Variacijų ciklui būdingą dviejų dalių struktūrą lemia biblinės istorijos seka: pirmoji padala apjungia pirmą, antrą ir trečią dienas, antroji – ketvirtą, penktą ir šeštą dienas. Septintos dienos atkarpoje pasigirsta muzikinė tema pačiu elementariausiu savo pavidalu.

Spalio 19-osios koncerte skambės ir vienas populiariausių Thomaso Adeso kūrinių – „Polaris“ simfoniniam orkestrui, o taip pat naujausio Žibuoklės Martinaitytės kūrinio „Saudade“ pasaulinė premjera.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt