Kultūra

2019.10.15 20:29

Brazilijoje – kultūros renginių cenzūra: ko bijo prezidentas Bolsonaro

Jolanta Paškevičiūtė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.10.15 20:29

Brazilijoje menininkai, žurnalistai, rašytojai jau ne pirmą sykį rengia protesto akcijas prieš cenzūrą. Jie kaltina prezidentą Jairą Bolsonaro, esą ultrakonservatyvi politika žlugdo kultūrą, stabdo modernaus meno projektus. Kūrėjų kantrybė vėl trūko, kai staiga buvo uždraustas daug apdovanojimų pelnęs spektaklis, pasakojantis apie krabų rinkėjus 19 amžiuje.

„Uždrausta arba sustabdyta daug spektaklių apie homoseksualus, lyčių problemas. Bet mūsų pjesėje to nėra. Taip, ji politinė, bet apie istoriją, Brazilijos istoriją, aišku, siejamą su mūsų laikais. Nieko mums nepranešė, kodėl spektaklis uždraustas, bet nesunku suprasti, jame galima įžvelgti ir mūsų laikų kritikos“, – sako teatro direktorius Marco Andre Nunesas.

Pjesė „Krabų išvarginti“ buvo rodoma kelerius metus, bet teatras ją atnaujino, kai ypač aštri tapo Amazonijos miškų naikinimo problema, įsisiautėjo gaisrai, kuriuos valdžia delsė gesinti, kai Rio apylinkėse siaučia ginkluoti nusikaltėliai. Tada ir buvo uždrausta ją rodyti. Tai ne pirmas apynasris kūrėjams. Per pastaruosius porą mėnesių Brazilijoje buvo nutraukti mažiausiai šeši kultūros projektai.

„Jie žlugdo mūsų svarbiausias vertybes – saviraišką, laisvę galvoti, kalbėti, kokią šalį norim sukurti. Klausiu tų, kurie mus cenzūruoja – ko gi jūs bijote?“, – kalba aktorė Marieta Severo.

Brazilijos prezidentas, aistringas krikščionis, buvęs armijos kapitonas per 85-aisiais pasibaigusius diktatūros dešimtmečius sako – šaliai nereikia nieko, kas neatitinka tradicinių vertybių.

„To būta ir ankstesnių prezidentų laikais, bet pastangos buvo švelnesnės ir nesėkmingos. O dabar tai skelbiama viešai, begėdiškai. Prezidentas tiesiog nurodo, kaip kas turi būti“, – sako teatro kritikas Lionelis Fischeris.

Liberaliai nusiteikusiems brazilams dabartinė valdžios kultūros politika primena diktatūros laikus, kai federalinėje policijoje veikė cenzūros skyrius, kuris tvirtindavo, ką galima filmuoti ar kokią pjesę statyti teatro scenoje.

Vėliau tokia tarnyba buvo panaikinta, bet, atrodo, vėl veikia. Viename iš teatrų buvau uždraustas vaidinimas vaikams. Žiūrovai jau buvo susirinkę, aktoriai pasirengę kostiumus, nusigrimavę, bet likus porai minučių iki spektaklio pradžios gauta žinia – vaidinti draudžiama. Visi turėjo skirstytis. Pasirodo, per ankstesnį spektaklį, skirtą suaugusiems, aktoriai pradėjo politines diskusijas su auditorija. Juos apkaltino pažeidus kontraktus, bet nukentėjo ir vaikų spektaklio žiūrovai.

Išsamiau – reportaže:

Brazilijoje – menininkų, žurnalistų ir rašytojų protesto akcijos prieš cenzūrą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.