Kultūra

2019.10.14 13:17

UNESCO komisijos galerijoje – įdėmus žvilgsnis į savitą Lietuvos bendruomenę

LRT.lt2019.10.14 13:17

Spalio 17 dieną Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos parodų salės duris atvers fotomeninko Vasilijaus Degtiariovo fotografijų paroda „Lietuvos sentikiaiׅ“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

V. Degtiariovas (g. 1949 m.) – Lietuvos kinematografininkų ir Lietuvos fotomenininkų sąjungų narys, surengęs per 30 parodų. Šioje parodoje eksponuojamas fotografijų ciklas apie Lietuvos sentikius, pradėtas 2008 metais. Tai didelės parodos, kuri bus surengta 2020-aisiais, fragmentas.

Sentikiai, unikali tautinė ir religinė bendruomenė, Lietuvoje apsigyveno prieš daugiau kaip 300 metų. Sentikių emigracija iš Rusijos susijusi su tragišku Rusų stačiatikių bažnyčios skilimu 17 amžiaus viduryje, kai sentikiai buvo caro valdžios represuoti, persekiojami (iki 1905 metų) kaip valstybės ir Bažnyčios priešai. Sentikiai sudaro ketvirtadalį Lietuvoje gyvenančių rusų tautybės žmonių.

Autorius pradėjo fotografuoti būdamas septynerių, kai gavo dovanų fotoaparatą „Smena“ ir leisdavo vasaros atostogas Aukštakalnio kaime pas savo senelį Ignalinos krašte. Baigęs mokyklą, dirbo Lietuvos kino studijoje, teko daug važinėti po Lietuvą. Tad turėjo galimybę fiksuoti sentikių gyvenimą visur, kur jie gyveno.

„Man ten viskas buvo labai artima – dvasios tėvų ir paprastų sentikių veidai, giedojimas iš bažnytinių knygų, ikonos. Gyvenimas harmonijoje su gamta, gerumas ir meilė vienas kitam, draugystė, pagalba sunkią minutę, bendras valgymas ir bendra malda – visa tai mano širdyje pažadino norą būti kuo arčiau sentikių ir geriau pažinti jų gyvenimą. Apie sentikius daug skaičiau, dalyvavau konferencijose. Tikėjimas ir malda dažnai daro stebuklus, nematomus paprasta akimi. Kaip tai pastebėti, užfiksuoti?“ – svarsto parodos autorius V. Degtiariovas. Paroda bus eksponuojama iki lapkričio 11 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt