Naujienų srautas

Kultūra2019.10.14 08:34

Į Lietuvą pargabenti Naujosios Zelandijos lietuvių archyvai

LRT.lt 2019.10.14 08:34

Lietuvą pasiekė Naujosios Zelandijos lietuvių bendruomenės narių dokumentai, perduoti ekspedicijos po Australiją ir Naująją Zelandiją dalyviams. Ekspedicijos rengėjai – Lietuvos literatūros ir meno archyvas ir Vasario 16-osios fondas. Tai ketvirtoji archyvo ekspedicija, ieškanti Lietuvai svarbaus dokumentinio kultūros paveldo užsienyje, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pargabenti 20 amžiaus 3 ir 4 dešimtmčiais Lietuvą palikusių tautiečių laiškai, fotografijos, Vokietijos Sulingeno perkeltųjų asmenų stovykloje dirbusių lietuvių sąrašai, barakų architektūriniai planai, knygos, Naujosios Zelandijos lietuvių bendruomenės steigimo ir veiklos dokumentai, fotografijų albumai ir kt.

Pargabentas ir 1949 metais į Naująją Zelandiją atvykusių Grigaliūnų šeimos fondas. Vladas Grigaliūnas 1939-aisiais Miškų departamento nurodymu buvo paskirtas Varėnos miškų urėdu.

Jis aktyviai dalyvavo šaulių veikloje – buvo 57 Varėnos šaulių būrio vadas ir vienas iš 20-ies Varėnos II šaulių būrio ugniagesių komandos steigėjų. Vėliau prisidėjo prie Naujosios Zelandijos lietuvių bendruomenės veiklos.

Lietuvos literatūros ir meno archyve bus saugomi jo asmeniniai ir šeimos dokumentai, fotografijos, o spalio 14 dieną Lietuvos nacionaliniam muziejui (LNM) bus perduotas V. Grigaliūnui priklausęs unikalus Varėnos urėdo švarkas ir medžioklės ragas.

Perduodant eksponatus vyks spaudos konferencija. Per ją švarko istorinę reikšmę aptars ir V. Grigaliūno asmenybę pristatys dizaineris Giedrius Paulauskas, ekspedicijos dalyviai doc. dr. Juozapas Blažiūnas ir Vaida Jonušytė, taip pat LNM direktorė dr. Rūta Kačkutė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi