Naujienų srautas

Kultūra2019.10.13 13:27

Artėjančio įvykio nuojauta išsipildė su kaupu: Klaipėdą veikia juodosios estetikos paroda

LRT.lt 2019.10.13 13:27

Klaipėdos parodų rūmuose veikia italo Pietro Finelli paroda „Noir Time“. Lietuviško italo debiuto temą gerokai paryškino uostamiesčio orai – tamsa, dargana ir lietus.

P. Finelli tyrinėja klasikinio kino žanrą, vadinamąjį film noir (pranc. „juodasis kinas“). Šiuo terminu apibūdinamos 1940–1950 metais sukurtos Holivudo kriminalinės dramos – gangsteriniai ar detektyviniai filmai.

Autoriui imponuoja juose iškylanti savita durų, koridorių, kambarių fragmentų struktūra, dažni perėjimai iš šviesos į tamsą. Savo paveikslais italas kuria paslaptingą pasakojimą, užaštrintą būsimo įvykio nuojauta.

„Nuo vaikystės, galima sakyti, gyvenau kino teatre. Būdamas septynerių, vos paruošęs namų darbus, kasdien bėgdavau į kiną. Mama leisdavo eiti vienam – tada tai buvo saugu. Nemažai filmų rodyta ir per televizorių. Tai buvo nespalvotos juostos be reklaminių intarpų, daugiausia sukurtos amerikiečių. Šie filmai man labai patiko. Susidomėjimas ir malonumas pamažu įsipynė į mano meninę veiklą“, – LRT.lt teigė P. Finelli.

P. Finelli, remdamasis noir kino estetika, tapybą ir kino kadrus perpina taip, kad darosi neaišku – tai filmo kadras, ar tapinys.

Su noir žanru taip pat siejamas femme fatale personažas. Be jo neapsieita ir italo parodoje Klaipėdos parodų rūmuose. Lankytojai salėje išvydo italo kūrinį įdėmiai stebinčią damą, tarsi nužengusią iš P. Finelli drobių.

Per dvi valandas trukusį parodos atidarymą-performansą šeštąjį dešimtmetį primenantis modelis žvelgė į menininko kūrinį, kviesdamas keliauti begalinės perspektyvos labirintais. Juose svečias iš Italijos pasakoja savo asmenines istorijas.

„Autorius siekia, kad žiūrovas būtų ne pasyvus jo kūrinių stebėtojas, o taptų ekspozicijos dalimi, savo buvimu papildytų erdvę, laiką ir vaizdą. Tik taip, jo manymu, ekspozicija tampa vientisu meno kūriniu“, – LRT.lt teigė Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro vadovas menotyrininkas Ignas Kazakevičius.

Tapytojas, parodų kuratorius ir meno teoretikas P. Finelli gyvena ir dirba Milane. Jis gimė 1957 metais, studijavo architektūrą Neapolio Federiko II universitete. Savo kūrybą yra demonstravęs Romoje, Milane, Turine, Neapolyje, Benevente (Italija), Niujorke, Ženevoje (Šveicarija), Šarlerua, La Luvjere (Belgija), Buenos Airėse (Argentina) ir kitur.

Paroda „Noir Time“ KKKC parodų rūmuose veiks iki lapkričio 10 dienos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi