Kultūra

2019.10.11 23:46

Kaune bus stengiamasi atkreipti dėmesį į išskirtinę medinę architektūrą

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.11 23:46

Kauno architektūros festivalis pristato žemėlapį, kuriame – miesto centro gatvėse išlikę mediniai namai ir jų istorijos, dažnai sunkiai randamos, bet labai įdomios. Festivalio rengėjai šeštadienį kviečia į diskusiją, ar vystantis miestui, svarbu saugoti medinį paveldą.

Architektas Povilas Konkulevičius saugo iš griaunamų medinių namų paimtus langų rėmus, apdailos detales, laiptų turėklų dalis, rankenas. Sako, būna, kad medinio namo, tarpukario paveldo, nelieka per savaitgalį, o vertingos istorinės jo detalės keliauja į šiukšlyną.

Pats jis gyvena prosenelio name Žaliakalnyje – sovietams jį nacionalizavus, nuplėšta langų apdaila, pakeistos durys, dingo dekoratyvinės kolonos, išplėštos lentos, iš keturių butų padaryti aštuoni. Sako, namą tvarkyti brangu ir nelengva.

„Namas 50 metų nebuvo tvarkomas, kai nebuvo privačios nuosavybės, tai niekas ir neprižiūrėjo. Kai tu atgauni tą namą, visas apleistas, rąstai vienur, kitur yra papuvę. Tai yra sunku ir kai informacijos kaip ir nėra“, – pasakoja architektas.

Nuošalyje liekančius ir nykstančius medinukus Kauno centre bei pamirštas jų istorijas galima rasti naujame žemėlapyje. Jo sudarytojai, Kaune vykstančio architektūros festivalio organizatoriai, sako, norintys parodyti, kokia įvairialypė yra Kauno architektūra.

„Mes norime rasti tas mažas istorijas, rasti tas neišpasakotas istorijas ir suteikti žmonėms to pasitikėjimo, kad miesto įvairovė yra jo stiprybė ir kad miestas nuolatos kinta, kai kurie dalykai išlieka, o kai kurie pasikeičia ir to nereikia baimintis“, – tikina Kauno architektūros festivalio koordinatorius Tautvydas Urbelis.

Architektas Gintaras Balčytis sako, vieno atsakymo – saugoti ar griauti medinukus Kauno centre – diskusijose nepavyks rasti, tačiau pabrėžia, kad kuo daugiau sluoksnių turi miestas, tuo jis įdomesnis.

„Ta medinė architektūra, kaip sakyti, ateina į madą, ir net didžiuosiuose pasaulio miestuose – Osle, kitose sostinėse ir Niujorke ruošiamasi pastatyti dangoraižių medinių. Medis vis tik ne tik lietuviui, bet ir kiekvienam žmogui šilta medžiaga, jis labai artimas“, – sako G. Balčytis.

Apie medinį Kauno Centro paveldą bus diskutuojama šeštadienį, o vakare – ekskursija, skirta atkreipti dėmesį į medinukų praeitį, dabartį ir galimą ateitį.

Panorama. Kauno architektūros festivalis pristato žemėlapį, kuriame išlikę mediniai namai ir jų istorijos (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.