Kultūra

2015.09.08 13:45

„Neracionalus žmogus“ – klasikinė W. Alleno istorija su kriminaliniu A. Hitchcocko prieskoniu

LRT.lt2015.09.08 13:45

Lietuvos kino teatruose jau rodomas naujasis Woody Alleno filmas „Neracionalus žmogus“ (angl. „Irrational Man“), pasak „The Washington Post“ kino kritikės Ann Hornaday, – meistriškai kino grando sudėliota istorija, priminsianti klasikinį režisieriaus braižą bei savitą charakterį.

Lietuvos kino teatruose jau rodomas naujasis Woody Alleno filmas „Neracionalus žmogus“ (angl. „Irrational Man“). Pasak „The Washington Post“ kino kritikės Ann Hornaday, ši kino juosta – meistriškai sudėliota istorija, priminsianti klasikinį režisieriaus braižą bei savitą charakterį, rašoma pranešime spaudai.

Tiesa, kūrėjas kino mėgėjams yra paruošęs ir šiokių tokių netikėtumų, pavyzdžiui, sąsajas su detektyvo bei trilerio žanro filmais garsėjusio Alfredo Hitchcocko kūryba.

Pagrindinį vaidmenį filme „Neracionalus žmogus“ atliko šiokį tokį pilvą atsiauginęs Joaquinas Phoenixas, įkūnijęs filosofijos profesorių Eibą Lukasą. Nedideliame meno koledže depresijos kamuojamas ir išgerti mėgstantis vyras kaip mat patraukia poros problematiškiems vyrukams atsispirti negalinčių moterų dėmesį.

Išsivaduoti iš sąstingio būsenos Eibas nutaria gana netradiciniu būdu. Jo idėjos įgyvendinimas sukasi apie vietinį teisėją ir lemtingu tapti galintį atpildo aktą. Štai čia žiūrovams pateikiamos W. Alleno dešimtmečius mėgstamos temos: atsitiktinės užgaidos stiprumas, sąžinės galia, situacijos subtilybės suvokimas ir A. Hitchcocko vertas nužudymo planas.

Kritikės A. Hornaday teigimu, spalvingas ir vaizdais turtingas „Neracionalus žmogus“ – ypač malonus žiūrovo akiai. Tiesa, ši juosta nėra komedija, nors publiką aktoriai prajuokins ne kartą.

Kita vertus, filmo siužetas, kaip ir dialogai, taip pat neleis nuobodžiauti. Viena įdomiausių juostos herojų – jaunoji studentė Džilė (akt. Emma Stone). Savuoju profesoriumi besižavinti ir ji originaliausiu mąstytoju laikanti mergina stebins naiviu patrauklumu, kuriam žiūrovai vargiai liks abejingi.

Regs nužudymo planą

Chicagoreader.com apžvalgininkas Benas Sachsas palygino „Neracionalų žmogų“ su prancūzų naujosios bangos režisieriaus Claude‘o Chabrolo kūryba bei atpažino klasika laikomų A. Hitchcocko filmų 1951-ųjų „Nepažįstamieji traukinyje“ ir 1943-ųjų „Abejonių šešėlis“ įtaką.

Taip pat W. Alleno gerbėjai ras įdomių sąsajų su paties režisieriaus kurtu 2005-ųjų trileriu „Lemiamas taškas“, kuriame vaidmenis atliko Scarlett Johansson ir Jonathanas Rhysas-Meyersas. Tad, norintiems įtampos kine, nederėtų išsižadėti minties kine išvysti „Neracionalų žmogų“ tik dėl jo filosofinės linijos – ši tikrai neprailgs.

Romantiška ir mįslinga naujoji W. Alleno drama „Neracionalus žmogus“ – jau Lietuvos kino teatruose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.